Dvoukanálový RC spínač

osvětlení, kabeláže, fail safe,...

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
Pezantros
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: stř pro 21, 2016 5:33 pm
Bydliště: Holešov

Dvoukanálový RC spínač

Příspěvek od Pezantros »

Ahoj,
Pro můj první projekt přestavby Bruder BOB CAT jsem potřeboval nějaký RC spínač, abych mohl ovládat vysílačkou osvětlení. Určitě se dá něco takového koupit, ale nehledal jsem, tak nevím. Nechal jsem se inspirovat tímto článkem a na jeho základě jsem vytvořil tři varianty, se kterýma bych se s vámi chtěl podělit.

Stavba spínače je malinko náročnější v tom, že je zde použit mikrokontrolér Atmel ATtiny. Pro jeho naprogramování je nutná základní znalost práce s vývojovými kity Arduino, např. Arduino UNO. Jedná se hlavně o programování jiných mikrokontrolérů pomocí Arduina UNO přes ISP. Bližší informace k této problematice je možné získat z následujících odkazů:
1) Tutoriál, jak programovat mikrokontrolery rodiny ATtiny a zapojení.
2) Knihovna mikrokontrolérů ATtiny nutná do vývojového prostředí Arduino IDE.

Společné vlastnosti všech tří variant:
Jak už jsem uvedl, spínač je postaven na základě mikrokontroléru ATtiny. Pro stavbu je možné použít mikrokontroléry ATtiny25, ATtiny45 nebo ATtiny85. Při programování je nutné nastavit jeho takt na "8MHz internal". Další společnou vlastností je typ použitého tranzistoru. Použil jsem MOSFET tranzistor IRLR024N, který zvládne spínat max. napětí 55V a max. proud 17A. Všechny součástky jsou v SMD provedení, rezistory jsou velikosti 1206. Vše je možné pořídit např. v GM Electronic.
V přiložených zip archivech u jednotlivých variant se nachází soubory s příponou ino pro vývojové prostředí Arduino IDE a schema a deska pro program Eagle. Kreslil jsem to ve verzi Eagle 7.2.0.

Varianta 1, dva kanály vstup, dva tranzistory výstup:
Tato varianta má dva vstupy z přijímače a dva výstupy na tranzistor. Každý kanál ovládá svůj tranzistor.
RC spínač, varianta 1, schema.
RC spínač, varianta 1, schema.
RC spínač, varianta 1, deska.
RC spínač, varianta 1, deska.
Attiny_RCswitch_2chIN_2out.zip
RC spínač, varianta 1, zdrojové soubory.
(92.66 KiB) Staženo 135 x
Varianta 2, dva kanály vstup, tři tranzistory výstup
U této varianty jsou opět dva vstupy z přijímače. Jeden kanál z přijímače ovládá jeden tranzistor, druhý kanál ovládá dva tranzistory (pomocí třípolohového přepínače na vysílačce).
RC spínač, varianta 2, schema.
RC spínač, varianta 2, schema.
RC spínač, varianta 2, deska.
RC spínač, varianta 2, deska.
Attiny_RCswitch_2chIN_3out.zip
RC spínač, varianta 2, zdrojové soubory.
(98.81 KiB) Staženo 124 x
Varianta 3, dva kanály vstup, tři tranzistory výstup, spínání jiného napětí
Varianta 3 je funkčně stejná jako varianta 2 s tím rozdílem, že u této varianty je možné spínat jinou hladinu napětí než je napětí elektroniky.
RC spínač, varianta 3, schema.
RC spínač, varianta 3, schema.
RC spínač, varianta 3, deska.
RC spínač, varianta 3, deska.
Attiny_RCswitch_other_voltage_2chIN_3out.zip
RC spínač, varianta 3, zdrojové soubory.
(117.92 KiB) Staženo 129 x
Oživení:
Nejprve je třeba zjistit, jaká hodnota PWM jde z přijímače při přepnutí přepínače do polohy zapnuto. K tomu účelu slouží program "Arduino_UNO_pulse_in.ino", který jsem přibalil do zip archivu se zdrojovými soubory. Tento program se nahraje do Arduina UNO a následně se propojí arduino s přijímačem. Spojí se jen zem přijímače a arduina a signál z přijímače se připojí rovnou na pin 7. V seriovém monitoru arduina IDE lze pak pozorovat při přepínání spínače na vysílačce, jaká hodnota PWM je na přijímači. Hodnotu při zapnutém přepínači je třeba zapsat do programu pro mikrokontroler ATtiny do sekce "user setup". Tuto hodnotu je lepší zadat o něco vyšší než jakou ukazuje seriový monitor. Pěkně je to ukázáno na videu v článku, ze kterého jsem čerpal. Po zapsání všech hodnot je možné naprogramovat ATtiny mikrokontroler.
Při stavbě jsem postupoval tak, že na hotový plošný spoj jsem nejprve připájel mikrokontrolér, následně jsem kdekoliv na desce od příslušných pinů naletoval drátky pro naprogramování. Po naprogramování mikrokontroléru jsem drátky odpájel a začal osazovat desku součástkami od nejmenších po největší. Nakonec drátové propojky a konektory. Jako konektory jsem použil lámací dvouřadou lištu, která je ohnutá o 90°. Konektory však nejsou nutné, lze místo nich připájet rovnou vodiče. Při pečlivé práci spínač funguje na první dobrou.

Důležité upozornění!
Takto osazená deska je určena pouze pro spínání neindukční zátěže. Pro spínání motorů by se musela přidat na tranzistor ochranná dioda, která zabrání proražení tranzistoru při vypnutí motoru.
Napájení desky z přijímače nesmí být vyšší než 6V! Jinak by došlo k odpálení mikrokontroleru!
Všechny zdrojové soubory zde umístěné je možné libovolně upravovat.
V praxi jsem vyzkoušel pouze variantu číslo 2. Přesto, neodpovídám za škody na majetku a na zdraví vzniklé použitím výše uvedených zařízení. Každý si staví tato zařízení na vlastní riziko!

Pokud jste to dočetli až sem, na tomto odkaze je malé video, kde zkouším variantu č. 2 na nepájivém kontaktním poli a fotka finálního výrobku. Tuto variantu jsem pak použil v přestavbě Bruder BOB CAT, kde jsem desku umístil pod sedadlo řidiče.

Třeba se to někomu bude hodit :D

Josef
Odpovědět

Zpět na „ELEKTROINSTALACE“