Rada s jednoduchým obvodem

osvětlení, kabeláže, fail safe,...

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
jpdiamond
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: stř led 14, 2015 8:31 am

Rada s jednoduchým obvodem

Příspěvek od jpdiamond »

Ahoj,

předem musím upozornit, že s elektro obvody nemám téměř žádné zkušenosti a proto se obracím na vás i s takovýmto obvodem, který si myslím, že je celkem jednoduchý (až na pár komplikací :D)

Popis: Zdrojem energie budou 2 AA baterie, pro uvedení obvodu do provozu by měl sloužit vypínač (ale ne pouze s funkcí zapnuto vypnuto, ale s postupnou plynulou regulací - např. jako ovladač hlasitosti u reproduktorů). Za vypínačem bude led dioda (pokud by to bylo možné, tak by měla blikat (alespoň 3x do vteřiny), následovat bude malý elektromotor (otáčky elektromotoru by měl plynule řídit vypínač), za elektromotorem by měli být další 2 diody, které musí stále svítít (jejich intenzitu by měl také plynule řídit vypínač) tzn. s vyššími otáčkami motoru, musí dioda více svítit.

Prosím o radu, jak by bylo možné tento obvod realizovat a jestli je možné, aby byl celý zapojen v jedné sérii, nebo jestli je nutné, toto popropojovat jinak.. Na internetu jsem se snažil najít obchod s takovýmito drobnými elektrosoučástkami, ale na žádný jsem nenarazil (kromě modelářských, kde např. elektromotory vypadají sice kvalitněji, než jaký jsem si představoval já, ale jsou min. za 100kč a to je pro mě zbytečně drahé - nevyžaduji od toho nějaké extra výkony a bůhví co, jde mi jen o to, aby se to otáčelo.

Za rady předem velmi děkuji
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Rada s jednoduchým obvodem

Příspěvek od rotruck »

Jak už jsi sám trošku naznačil do jednoho obvodu aby byl jednoduchý tyhle docela protichůdné funkce nenasázíš. Dál bych to zatím nerozpitvával ..... bylo by lepší říct na co to bude , možná něco takového existuje a třeba o tom jen nevíš ......
Co se týká obchodů na elektrosoučástky , tak je jich povíc , ale modeláři je vzhledem k sortimentu nejčastěji využíváno GME ..... http://www.gme.cz/
jpdiamond
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: stř led 14, 2015 8:31 am

Re: Rada s jednoduchým obvodem

Příspěvek od jpdiamond »

To by bylo asi nejjednodušší, ale popravdě jsem o tom, že by se tohle dalo sehnat vcelku ani nepřemýšlel. Právě z toho důvodu na co to chci použít.

Začínám stavět model jednoporudového motoru. Elektromotor ho má pohánět (skrytě..) poblikávací dioda půjde do spalovací komory pro simulaci vznětů paliva. A dioda s plynulým rozsvicováním podle otáček motoru má simulovat žhavení v trysce.
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Rada s jednoduchým obvodem

Příspěvek od rotruck »

No z těchto info už se dá docela dobře vycházet , otázkou ještě je jestli to bude na ovládání vysílačkou , nebo ručně a jestli se to má vlézt do něčeho létajícího , nebo malého , nebo to jen bude imitace na stůl jakož třeba školní pomůcka ……
Myslím , že kyber-kolegové už by ti ledacos ve formě integráče , nebo motoru s enkoderem dokázali navrhnout.
Co se týká záblesků , prodávají se pro modely světelné jednotky se stroboskopickým efektem třeba pro tužingové drifťáky , nebo majáky , nebo pro imitaci střelby.

Jednoduchý obvod by asi nebyl totiž až tak jednoduchý vzhledem k současnému napájení různých typů diod a motoru . Pokud se elektronika nepohla někam mílovými kroky , tak diody jsou stavěny na určité Volty a nižší jim moc nesvědčí a vyšší je spálí hned. Dvoubarevné diody mají sice větší rozsah , ale vybrat vhodnou kombinaci barev bude asi problém. Co se týká blikajících diod , tak u těch co jsem s nimi přišel do styku odhaduji frekvenci blikání tak 2x za vteřinu. Potenciometr který uvažuješ místo vypínače taky není součástka kterou by mohlo protékat tolik aby to živilo motor, ale možná kolegové řeknou, že do těch 3V to jde a bylo by vyhráno. Ale mám obavu , že kdyby to bylo tak jednoduché tak všichni jezdíme s modely na potenciometry ovládané servem místo regulátorů.

Když to vezmu jako opravdu laik , tak domácí jednoduché zbastlení za mých školních let by bylo …
- zvlášť okruh na blikající diody žluté s předřadnými odpory dle hodnot diod , napojené na hlavní vypínač napájení 3V
- zvlášť okruh s minimotorkem před nímž bych zapojil minižárovku třeba 3 nebo 6V a před to vše nějakou odporovou regulaci otáček ? (nenapadá mně nejvhodnější) a to opět napojeno na hlavní vypínač
- Po zapnutí budou blikající diody na okruhu do kterého jde stále 3V imitovat zážehy po celo dobu zapnutí hlavním vypínačem
- Na druhém okruhu s regulací bude po zapnutí toho samého hlavního vypínače žárovka žhavit vláknem imitaci hoření a motor za ní se začne otáčet.
Pak při postupném přidávání se bude vlákno žárovky rozsvěcovat víc a víc a otáčky motoru porostou …. a opačně. Vypnutím hlavního vypínače vše zhasíná.
Pak by to možná vše shořelo a bylo by po zábavě ……. 
jpdiamond
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: stř led 14, 2015 8:31 am

Re: Rada s jednoduchým obvodem

Příspěvek od jpdiamond »

Já si to představuji tak, že bych udělal desku jako podstavu, na které by ten model stál.. Vespod té desky by byly baterie a na desce by byl přidělaný vypínač (. Není potřeba to ovládat na dálku a nebude to součástí modelu třeba letadla nebo čehokoliv jiného. Pouze samotný model motoru - dá se říct jako ta školní pomůcka :-)

Dál by k desce byl přidělaný podstavec, který by držel motor. V tom by byl schovaný motor a přes ozubené kolo by poháněl hřídel motoru (tenhle pohon přes malá ozubená kola by byl schovaný mezi kompresorovými koly. Zatím mám návrh jen v hlavě. Teprve až budu vědět s jakými elektrosoučástkami mohu počítat a budu znát jejich rozměry, tak udělám zjednodušený 3d model, kde vše seskládám abych viděl jak to vypadá a měřítko upravím podle toho. Hlavně ale aby to nemělo půl metru :D Ono na velikosti diod se nic nezmění, a motor můžu taky odhadnout zhruba na 15x30mm (bez hřídele), takže s tim už se pracovat dá.

Je to jen model, který si dělám sám pro sebe "pro radost" a nechci do toho investovat nějaké příliš obrovské částky. Počítal jsem s pár korunami za diody, motorem do 50kč, a vypínačem (ovladačem) taky do 50kč.. Myslim, že to jsou všechno běžné elektrosoučástky, které by měli být za takovéhle peníze sehnatelné.. Popř. další desetikorunové položky např. pro umožnění toho blikání..

Ta informace ohledně napájení různých součástek je zásadní. Já o tom uvažoval jako o jednoduchém sériovém obvodu, nevěděl jsem, že 2 baterie mohou být pro diody příliš.. Díky za objasnění.. Začínám tedy pracovat s tou variantou, kterou jste popsal v závěru zprávy s menšími modifikacemi.
1) obvod - pouze zdrojový obvod bez spotřebiče tzn. baterie + vypínač (vypínačem myslím ten potenciometr nebo jinou součástku s plynulou regulací)*
2) obvod - pouze pro simulaci vznícení směsi ve spalovací komoře. Led dioda (max. 3 diody) zapojena paralelně ke zdrojovému obvodu. Před diodami odpor.
3) obvod - paralelně na zdrojový. Zapojen motor, za motorem odpor a dioda (max.2 diody).

- Celé by to fungovalo tak, že po otočení vypínačem - potenciometrem, by začli slabě blikat diody, začal se pomalu točit motor a v trysce by se slabě rozsvěcely led diody. Po dalším otáčením by se zvyšovala intenzita světla z diod (přičemž blikání ve spalovací komoře by bylo pořád o stejné frekvenci (snesu i 2x za vteřinu..) a motor by se rychleji otáčel.

*Zpět k ovládání resp. vypínačí resp. potenciometru.. Proč je tohle tak složité? Nutně se tím nemusí otáčet, může se tím třeba posouvat.. Jde jen o to, aby bylo právě možné nemít jen tu možnost vypnout + zapnout, ale rychlost plynule navyšovat a snižovat. V tomhle jsem problém nečekal. Jak by to bylo v případě, kdy bych se rozhodl pro použití 9V článku? Byly by potřeba větší odpory pro diody, motor pro 9V a co tenhle vypínač? Není u 9V už větší výběr z možných ovládacích prvků?

Ve škole jsme měli tuším rezistor, kde byl jezdec. Když jsme ho připojili do obvodu, tak bylo možné prostřednictvím posouvání jezdce, měnit odpor. Neexistuje něco v malém provedení pro modely? Nebylo by tímto možné realizovat tento můj obvod a použít rezistor jako ovládací prvek? Je to tak, že pokud budu mít ve zdrojovém obvodu velký odpor, tak vše bude méně svítit a pomaleji se točit a čím budu ubírat odporu, tak tím rychleji se bude motor točit a diody svítit? Nebo to takhle nefunguje? :D
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Rada s jednoduchým obvodem

Příspěvek od rotruck »

Ta informace o charakteru školní pomůcky je zásadní ...... motor teda vlastně nebude pod zátěží a nepotečou takové proudy a veškerá regulace pak nemusí být tak předimenzovaná. Navíc v tomto případě kdy to není omezeno velikostí se pak už dají v pohodě použít právě i poměrně velké a cenově dostupné komponenty na 12V což je super.
Na GM elektr. jsem třeba zahlíd za 170 kč stmívač 12V na Led světla a podobně , z toho už by se dalo ledacos poskládat.
Nebo toto ...... http://www.gme.cz/tlacitkovy-stmivac-pr ... 2-p657-138
Vlastně hotové a je to stavěno až na 10A , tudíž by to mohlo krom LED pásku osvětlujícího trysku táhnout i ten motor ....
ale to už se dostávám mimo svůj obor ....... teď jsou na řadě spíš kyber-kolegové , aby nám naše fantasmagorie omlátili o hlavu :mrgreen:
Pawalo
Nováček
Nováček
Příspěvky: 89
Registrován: sob led 24, 2015 6:22 pm
Bydliště: Tábor

Re: Rada s jednoduchým obvodem

Příspěvek od Pawalo »

je toto téma ještě aktuální ??? nebo už je zapojení vyřešené,,,
Optic 6 (spectra24) # P-51 mustang (EPP 1:10) # bruder BOBCAT (1:16) # bruder JD 7930 (1:16) # bruder vlek Fliegl (1:16) # bruder Manitou MLT 633 turbo (1:16) - ve vývoji
http://pawalo.rajce.idnes.cz/
Odpovědět

Zpět na „ELEKTROINSTALACE“