Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne?

osvětlení, kabeláže, fail safe,...

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

HonzaHorka
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte dub 12, 2011 8:20 pm

Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne?

Příspěvek od HonzaHorka »

Ahoj všichni. Tak konečně jsem se dal na vymejšlení elektroniky v mem modelu tanku. No a chci to celé napájet z olověné 6V baterie 12Ah a zajímá mě jestli to snesou serva. Ona ta baterka bude mit teoreticky o něco větší napětí ale při zátěži to pujde na těch 6v. mě hlavně zajímá jak bude trpět servo kdyby se tam oběvylo o něco vyžší napětí a kolik je ta maximální vrchní hranice.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od Jirkacbx »

Spíš jde o to,jestli to vydrží regulátor,který jsi nenapsal,ale měl by.
Spíš se zajdi kouknout na http://www.mujtank.tym.cz a tam se poptej.
Ale serva,který se napájí z přijímače a ten z reglu,by to vydržet měly v pohodě.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
HonzaHorka
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte dub 12, 2011 8:20 pm

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od HonzaHorka »

ano přesně tak. Chci se vyhnout použití regulátoru a zbytečně na něm pálit výkon.
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od rotruck »

Bez reglu ?? - to bude na pásech hodně zajímavý ježdění :think:
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od Jirkacbx »

Zajímavý jo,pokud zamýšlí FAKT serva přímo na aku.
Za 1) nepujdou serva ovládat
2)Do serv pujde plný proud a žádný signál na ovládání.
3)Si jen koleduješ o průšvich.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od rotruck »

O koze a o voze :roll:
Asi by se měl upřesnit dotaz .
Nejedná se teda asi o serva jako servo , ale použití servomotorku ze serva k pohonu . To jsem vůbec neuvažoval vzhledem k váze aku , 2kg + model to přece nemůže žádný servo utáhnout a přijímač přežít.
Naposledy upravil(a) rotruck dne stř dub 13, 2011 10:15 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od Jirkacbx »

Ještě jednou jsem si pozorně přečetl první příspěvek.
O reglu a přijímači ani slovo.
Záleží,kolik toho servo vydrží,spíš jaký model a typ.
Taky,jak chce bez reglu ovládat pojezd přes serva,když nespecifikuje,jak to zamýšlý.
Že by něco jako u traktorů,z páčkovky?Jedno servo na jednu stranu pohonu tanku?
Bud bych radši víc pohledal na netu nebo přidal regly a nějaký motory s převodovkou.Samotný serva,upravený bez dorazu,budou dost pomalý.

Upravený servo to utahne a přijímač přežije,ALE bude to neskutečně líný.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Pajik_CZ
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 3828
Registrován: pát srp 07, 2009 5:30 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od Pajik_CZ »

HonzaHorka píše:ano přesně tak. Chci se vyhnout použití regulátoru a zbytečně na něm pálit výkon.
regulátor sežere minimální množství vzhledem k množství práce, který odvede. Mnohem jednodušší je použít regulátory s motorem a převodovkou - dostatek síly, rychlosti, pohoda.

serva budou pomalý a nejsou na podobný použití stavěný. Při minimální váze ještě dejme tomu, ale na model od 2 kg výš bych servo nedával
Oficiálně jsem s modelařinou skončil, proto jsem si koupil stavebnici MB Actros :D

Čeština je sice freeware, ale není opensource !!!
Svoje názory nemění jen blbec a mrtvola....
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od rotruck »

Nemám moc představu co by zvládlo třeba takový cenově výhodný 2x MG 14kg , ale model s tímhle blokem na palubě bude podle mýho odhadu vážit minimálně tak 10-15 kg
Pokud by pak měly být lepší serva , tak cena bude skoro srovnatelná s osazením klasickou elektronikou a převodovkama :think:
HonzaHorka
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte dub 12, 2011 8:20 pm

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od HonzaHorka »

tak ja to tedy upřesním. Odhadovaná váha modelu je cca 50KG!!! brždění pásu přes převodovku velkým servem a další serva použitá pro řazení v převodovce a některé ostatní funkce modelu. Otáčení věže řešeno přes elektromotor s převodovkou a ovládané z jednoho kanálu z rádia pomocí mikroprocesoru atd. Jde mi hlavně o to že jsem nikde nenašel žádné katalogové listy od serv. Všude píšou že servo nad 6v schoří. No ale kde ne ta maximální hranice a pokud budu tyhle všechny silové obvody a serva napájet z 6v olověné baterie tak mi jde oto jestli to ty serva přežijou nebo ne. Ty velké serva si budou brát dosti značné proudy a proto se chci vyhnout stavbě regulátoru. Přímač samotný budu ještě napájet extra pomocí SPC a serva projistotu extra také aby mi netekly větší proudy přes přímač.
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od rotruck »

Pokud zamýšlíš napájet serva odděleně , tak to přece můžeš vyřešit tím že do nich pustíš jen tolik kolik snesou ne ??
Pokud teda lze servo jednoduše zvlášť napájet a zvlášť povelovat. Tohle jsem nikdy neřešil.
Nebo to pak už nechápu - tenhle rébus už přenechám zdejším elektrotechnikům , na to nemám vzdělání :mrgreen:
Při 50 kg modelu bych už asi zrovna napájel serva z oddělenýho akupacku s potřebnou Voltáží , to už tolik na váze nepřidá. Pak by ale bylo dobrý řešit zabezpečení tohodle drobečka , aby se nezjančil když se vybije aku pro serva.

Ještě jsem si znova přečetl poslední příspěvek a napadlo mně :
Tím žravým nadbytečným regulátorem míníš právě tu uvažovanou regulaci proudu pro serva , nebo klasický regulátor rychlosti = otáček motoru ??
Citelis
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 321
Registrován: úte úno 01, 2011 4:00 pm
Bydliště: Praha 10 / Senohraby
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od Citelis »

Po přečtení posledního příspěvku bych to chápal tak, jako že, regulátor = měnič napětí pro serva ... dejme tomu z 6V na 4,5V ... s odpovídající proudovou zatížitelností
HPI Sprint2 StageD - toho času - Nissan Silvia S15 Drift
HPI Baja 5b SS - Anděl s ďáblem v duši :twisted:
Losi Micro-T - Andělíček s ďáblíkem v dušičce :twisted:
Uživatelský avatar
novako
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 928
Registrován: čtv bře 20, 2008 7:54 am
Bydliště: České Budějovice, Kramolín PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od novako »

jak prosté, milý Watsone - prakticky BEC pro oddělené napájení serv ap. Některé BECy v regulátorech dávají 6V, některá nová serva jsou dělaná na přímé napájení z Lipo ... Či něco na způsob power boxu, inspirace budiž z letecké modelařiny. Či postavit prostý regulátor napětí (pevné napětí pro serva ...) s odpovídajícím výkonem ... :wink:
I starší serva mají rozsah do 6V, chce to prakticky vyzkoušet ...
RCK Kramolín http://www.hranol.cz
bývalo asi tak 4x TT-01, teď TA-01 EVO xx
kastle Ford Focus WRC / Subaru Impreza RCK / Datsun 240Z RCK / Audi Quattro RCK / Tatra 603 RCK / BMW E30 RCK ...
Tamiya Williams FW11B Honda F1, servisní vůz RCK-SSE
nějaká ta RC lodička, plný hangár RC letadel.... a další....
HonzaHorka
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte dub 12, 2011 8:20 pm

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od HonzaHorka »

nechce se mi dávat do modelu dvě baterie a každá s jiným napětím to je zbytečné. V mnou požadované proudové kapacitě a rozměrech se jeví nejlépe právě olověná 6v baterie. Dávat tam ještě regulátor (BEC) a snižovat napájecí napětí pro serva na třeba 5v je podle mně také zbytečné pálení výkonu). Jde o to že ta olověná baterie bude mít plně nabytá nejspíš o nějakou tu desetinku voltu výce než rovných 6.0v. No a proto to řeším, abych ty serva neoddělal. Postavyt regulátor na větší proudy je v dnešní době a součásthových možnostech sranda, ale pořát to jsou zbytečné stráty.
Uživatelský avatar
stelerp
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 353
Registrován: pát kvě 02, 2008 5:32 pm
Bydliště: Sviadnov

Re: Olověná Baterie 6V 12Ah a serva napřímo. schořej nebo ne

Příspěvek od stelerp »

Čerstvě nabitý 6V PB akumulátor může mít klidně i kolem 7V. Bez zatížení na něm napětí tak rychle nespadne, a nezatížené servo pro něj zátěž nebude, takže bych si dovolil tvrdit, že obyčejná serva s pracovním napětím 4,8-6V se poškodí. Stále častěji se v servozesilovačích, i levných serv, objevují mikroprocesory na bázi PIC mikročipů, které mají absolutní max. napětí 5,5V. Tím, že se do obvodu napájení procesoru vloží dioda, se tak výrovbce dostane při 6V napájení, na nějakých 5,4V (0,6V úbytek na diodě).
Proto nelze jednoznačně říct, které servo snese jen napětí do 6V a nebo které snese i vyšší. Osobně bych volil pro serva napájení 5V-5,5V a nic neriskoval. Určitě bych je nepřipojoval na 6V PB akumulátor přímo.
Vyjadřuji jen svůj osobní názor, se kterým samozřejmě ostatní nemusí souhlasit. Ale od toho jsme, aby jsme byli každý jiný.
Odpovědět

Zpět na „ELEKTROINSTALACE“