Světla

osvětlení, kabeláže, fail safe,...

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tažka
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 675
Registrován: pon zář 13, 2010 8:11 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Světla

Příspěvek od Tažka »

Chtěl bych se zeptat na světla na Volvo FH 12. Spíníní bude přes vysílačku pomocí postupnýho spínače-1) pozičky, normální světla 2) dálkový světla. Mlhovky se dyštak budou zatim zapínat na modelu... Jinak na brzdový světla chci použít tohle http://www.s-hobby.cz/rctruck/stranky/i ... lektr-.htm . O co mi de... Potřeboval bych poradit, jak na couvačky a na blinkry, respektive blinkry mě napadli na nějakej spínač a napojit to na řízení a použít přerušovač. Jenom nevim, jak to zapojit na zdroj, protože na regulátoru mam napsaný ať odstraním ledky. Tak bych se chtěl zeptat, jestli bude stačit, když to zapojim na zdroj před regulátor. Dík ;)
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Jirkacbx »

Couvačky můžeš připojit rovnou na motor,ale s obrácenou polaritou,před to jednosměrnou diodu z alternátoru.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Tažka
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 675
Registrován: pon zář 13, 2010 8:11 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Tažka »

Díky, to mě taky napadlo, ale bez tý jednosměrný diody... A nádahou jak je to stím regulátorem by si nevěděl?? Já sem nikdy nic takovýho nedělal, nebo dělal, ale na mašinkách takovýhle problémy nebyly :D a nerad bych ho voddělal, je to Tamiya TEU-101BK
Uživatelský avatar
stelerp
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 353
Registrován: pát kvě 02, 2008 5:32 pm
Bydliště: Sviadnov

Re: Světla

Příspěvek od stelerp »

- protože na regulátoru mam napsaný ať odstraním ledky. - toto jsem nějak nepochopil

- TEU-101BK - Pokud se nepletu, tak tento regulátor nemá BEC, tak pozor, ať ti přijímač, a vše co se do něj zastrčíš, to zvládne. BEC v přijímačích mívají jen 2-3 kanálové přijímače a to asi nebude tvůj případ.

- Couvačky přímo na motor přes diodu fungují jen na některých regulátorech. Záleží, jak mají provedené spínání tranzistorů. Pak to nesvítí plným jasem. Je to prostě třeba vyzkoušet. Případně použít spínač, viz. další odstavec.

- Blinkry - tuším, že Dsys má teď nějaký nový modul pro osvětlení modelů a měl by snad umět i blinkry: http://www.dsys.cz/?prod=11&lang=cz , je tam i návod.
- druhá možnost - Š-Hobby: http://www.s-hobby.cz/rctruck/stranky/i ... atelny.htm
Lze použít na blinkry i couvačku

- Brzdový modul z Š-Hobby taky doporučuju, funkuje parádně.
Vyjadřuji jen svůj osobní názor, se kterým samozřejmě ostatní nemusí souhlasit. Ale od toho jsme, aby jsme byli každý jiný.
Uživatelský avatar
Tažka
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 675
Registrován: pon zář 13, 2010 8:11 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Tažka »

No je tam napsáno, ať odstraním všechny součástky, které brání toku proudu. A diody prej způsobí přepólování při jízdě vzad a zničí regulátor. Jinak myslíš, že extrení BEC by todyštak vyřešil?
Uživatelský avatar
stelerp
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 353
Registrován: pát kvě 02, 2008 5:32 pm
Bydliště: Sviadnov

Re: Světla

Příspěvek od stelerp »

Aha, to je zřejmě myšleno tak, že nemáš k motoru připojovat ochrannou diodu, která se používá jen u jednosměrných regulátorů. LEDka ničemu neublíží :-)

Externí BEC by to určitě vyřešil: Akumulátor > BEC > Přijímač. V tom případě se pak nesmí zapojit ten dvoupinový červený konektor z regulátoru!
BEC pak taky můžeš použít pro napájení všech LED diod, alespoň se ti nebude měnit jas s poklesem napětí na akumulátoru. Nezapomenout na předřadné rezistory pro LED (pokud tedy nepoužiješ modul DSYS, ke kterému se dají LED připojit přímo, viz. návod.
Vyjadřuji jen svůj osobní názor, se kterým samozřejmě ostatní nemusí souhlasit. Ale od toho jsme, aby jsme byli každý jiný.
Uživatelský avatar
Honza D
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5092
Registrován: ned srp 19, 2007 6:55 pm

Re: Světla

Příspěvek od Honza D »

počkej, nepíšou tam náhodou o shottkyho diodách? Aspoň něco takovýho jsem měl u reglu taky.. sice nevím, k čemu u motorů sloužily, ale to je jedno :-D Asi že by při zpátečce šel regl do zkratu a bylo by po něm.. Ledka s příslušným odporem by neměla ublížit.
Adding power makes you faster on the straights. Subtracting weight makes you faster everywhere. -Colin Chapman
Tamiya TB-03F4, Tumbrel MRR-1
Datsun 240Z, Ford Mustang Fastback rally, BMW M3 E30 Rally, Toyota GT86 rally
http://honza-d.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Tažka
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 675
Registrován: pon zář 13, 2010 8:11 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Tažka »

Jj o nich tam píšou, ale za prvý moc nevim, co to je a za druhý sem pod tim označením na netu našel i normální diody, tak se malinko bojim to prubnout :D Ale nic jinýho mi stejnak nebyde, ale než se k tomu dostanu... Nejdřív mi musí dojít vysílačka a pak si budu hrát se světlama ;) A ten BEC slouží jenom k vyrovnávání napětí? Mohl by si mi nějakej doporučit?
Uživatelský avatar
stelerp
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 353
Registrován: pát kvě 02, 2008 5:32 pm
Bydliště: Sviadnov

Re: Světla

Příspěvek od stelerp »

Nazdar

Shotkyho dioda se používá, jak už jsem psal, u regulátorů jednosměrných. Auto jede jen vpřed a brzda. Zpátečku nemá. Slouží k potlačení indukovaného napětí v motoru ve chvíli, kdy regulátor reguluje (pulzní řízení otáček) a rovněž v době neutrálu a auto ještě setrvačností jede (Laicky řečeno, aby mně tu někdo nekamenoval). Takže nějakých LED diod s předřadnými odpory se vůbec neboj.

BEC slouží, jak jsi naznačil, ke snížení napětí z ,předpokládám, 7,2V na 5V. 5V (jinak třeba také 4x tužková baterie/akumulátor = 4,8V-6V) je používáno pro napájení přijímače a všeho co se do něj zastrčí. To budou u tebe nejspíše 2x servo a v případě použití jmenovaného regulátoru i jeho napájení. Nezapomeň co jsem ti psal, že pokud použiješ Externí BEC, nesmíš do přijímače zapojit ten dvoupinový konektor (ale ono to asi stejně ani mechanicky nepůjde). V případě, že se rozhodneš pro jiný regulátor, který už BEC bude mít v sobě, externí BEC by pak nebyl zapotřebí.

Konkrétní tip ti nedám, nemá s nimi zkušenosti ...
Vyjadřuji jen svůj osobní názor, se kterým samozřejmě ostatní nemusí souhlasit. Ale od toho jsme, aby jsme byli každý jiný.
Uživatelský avatar
Tažka
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 675
Registrován: pon zář 13, 2010 8:11 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Tažka »

Jinej regulátor zatim kupovat nechci.. A ten BEC se nejspíš pokusim sestavit sám podle návodu kolegy. Snad nejsem úplně levej, abych to nedokázal dát podle plánku a všeho co potřebuju dohromady :D Jinak děkuju za vysvětlení co se týče těch diod, z toho sem měl strach..
bartik143
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 195
Registrován: úte říj 20, 2009 8:18 pm
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od bartik143 »

zháním nějaký světelný set přední zadní světla couvačky brzdy a blinkry. Čím menší to bude tím líp a aby to mělo spínač na 3.kanál ale to se dá koupit bokem. Díval jsem se na tohle http://www.bel-shop.eu/detail99.html ale jak to připojit na sřídavý motor..,,?
DF-03Ra Subaru impreza 08, Mitsubischi EVO X,
Vysílačka: Modelcraft MC30 2.4GHz
Baterka: Nimh LRP3300mAh 1x Lipo Turnigy 4000mAh 30C 2x
Nabíječka: Raytronic C12 Servo: Bluebird BMS-631MG
Motor a Regulátor: EZRUN 60A 8,5Z
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Jirkacbx »

Tohle pro střídák ne.
Musíš hledat modul,co se dává do přijímače a případně i reglu.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Tažka
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 675
Registrován: pon zář 13, 2010 8:11 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Tažka »

Ještě bych se chtěl zeptat, jakej je rozdíl mezi servokabelem a normálním kabelem... Nemůžu sehnat servokabel. Dík
Uživatelský avatar
Honza D
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5092
Registrován: ned srp 19, 2007 6:55 pm

Re: Světla

Příspěvek od Honza D »

servokabel je jen 3 žílovej kabel zakončenej servokonektorem :-)
http://www.mz-racing.net/p528-8gr3028-servokabel-jr/
Adding power makes you faster on the straights. Subtracting weight makes you faster everywhere. -Colin Chapman
Tamiya TB-03F4, Tumbrel MRR-1
Datsun 240Z, Ford Mustang Fastback rally, BMW M3 E30 Rally, Toyota GT86 rally
http://honza-d.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Jirkacbx »

Pokud máš servokonektory,kabely dej jaký máš.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Odpovědět

Zpět na „ELEKTROINSTALACE“