Slabý přijímač nebo BEC?

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Uživatelský avatar
Itchy
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 26, 2014 10:43 pm
Bydliště: Přerov

Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od Itchy »

Zdravím!

Měl bych velkou prosbu: mám motor STURN 20T, servo Savox 1251 MG a přijímač Spektrum SR410. Doposud jsem používal jeden z nejlevnějších regulátorů, a sice HPI SC-15WP, se kterým vše fungovalo bez potíží. Teď jsem pořídil "vyhlášený" regulátor LRP QUANTUM COMPETETION Q.S.3, vše zapojil, zkalibroval a nastal problém - při zapnutí auta svítí na réglu červená LEDka (nevím to jistě, ale podle mě by měla svítit modrá), dopředu jede úplně v pohodě, ale pokud rychleji točím koly do stran, problikává na regulátoru modrá LED, a plyn na autě evidentně vynechává. Evidentně to vynechává i při vypnutém plynu, protože modrá LED problikává i když pouze točím koly. Ve větší rychlosti to není moc zřetelné (nebýt problikávající ledky), ale při pomalé rychlosti při rychlém otáčení volantem pohon viditelně a doslova zastavuje a přerušuje. Za normálních okolností bych hned věděl, že problém je ve slabém BECu regulátoru, jenže papírově má ten regulátor 6V/3,5A!!! Podle mého vše nasvědčuje tomu, že régl nebo spíš přijímač nestíhají to servo, které všeobecně žere, nicméně nové servo se mi kupovat upřímně nechce. Zkoušel jsem vyměnit za slabší přijímač Spektrum SR310 a auto skoro vůbec nereaguje a seká se.

Zde názorná ukázka:
https://www.youtube.com/watch?v=DOjZZA9 ... e=youtu.be

A tady je moje dilema:

1) Externí BEC - jenže ten stojí 370 Kč a nevím, zda to problém vyřeší, protože podle mého má ten regulátor BEC dostatečný, nerad bych utrácel za něco zbytečně. A nebo je to řešení?

2) Na MZ Racingu mají tzv. stabilizační kondenzátory, které se zapíchnou do slotu v údajně slabém přijímači a vykryjí napěťové špičky. Logicky mi přijde, že tohle asi bude to, co potřebuji, protože slabý komponent je v mém případě asi přijímač, jenže si nejsem jistý svou úvahou a pak konkrétně na MZ Racingu mají tyto kondenzátory 4 (Graupner, LRP, Spektrum a Savox), přičemž krom snad jednoho nejsou nikde žádné specifikace, ale ceny v rozpalu od 139-259 Kč. Takže pokud je řešení kondenzátor, který mám zvolit? Nerad bych utratil 2x víc za věc se stejnými parametry, ale zas mám obavy, že ty levné mají slabší kapacitu a budou k ničemu.

Tady ještě odkaz na ty kondíky, SXX nepočítám, tam je jasné, že patří k danému regulátoru od LRP:
http://www.mz-racing.net/443-kondenzatory/

Předem moc děkuji za pomoc všem, kteří s tím mají zkušenost.
Yokomo BD7 2014 | Yokomo BD7RS | Yokomo GT | Tamiya XV-01 | Losi XXX-SCT
Uživatelský avatar
06D
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 509
Registrován: pon zář 13, 2010 8:49 am
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od 06D »

Igore Igore :) Co jsem ti říkal LRP nebrat :)
Máš od vysílačky ten držák na 4 AA baterky ?? Pokud ano dej do něj 4x AA Nabité naplno baterky a zapoj jej do přijímače na volný slot buď BEC nebo 3CH.
NEŽ TO UDĚLÁŠ TAK VYNDEJ S KONEKTORU OD REGULATORU ČERVENÝ (prostřední) DRÁTEK A NECHEJ JEJ VOLNĚ (ty jej raději zaizoluj kouskem smrštovačky :) )
Pak to celé zapni a uvidíš jestli to bude fungovat správně. Pokud ano tak má vyhlášené LRP opět BEC v prdely :( I když divím se že se necuká i řízení ?? No ale za pokus to stojí :)
Olin Bětík....MOVO Racing
Uživatelský avatar
Itchy
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 26, 2014 10:43 pm
Bydliště: Přerov

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od Itchy »

Zdar Oldo! :D Za koupi tohoto LRP mě výjimečně pochválíš - já totiž tento týden sehnal další ojeté Yokomo GT (pro přítelkyni) a ten regulátor byl už v něm :). Vím že LRP je srajda, ale konkrétně tento régl údajně patří ještě do staré dobré školy, respektive několik lidí mi ho vyloženě doporučilo do hobby. S plynem není sebemenší problém, jen s otáčením. Ale když tam dám ten slabší přijímač, tak už nestíhá ani plyn. Pouzdro na baterky bohužel nemám, takže to nemám jak vyzkoušet. Mám tady sice v Tamiy UBEC, ale mám to nakrimpované natvrdo na napájecím konektoru. Spíš by mě zajímalo, jestli by něco vyřešil ten kondenzátor.
Yokomo BD7 2014 | Yokomo BD7RS | Yokomo GT | Tamiya XV-01 | Losi XXX-SCT
Uživatelský avatar
06D
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 509
Registrován: pon zář 13, 2010 8:49 am
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od 06D »

jj tak koupi Yokoma GT chválím a ještě víc že bude další holka na trati :dance: .
Kondík by to mohl teoreticky pořešit ale prakticky to musíš testnout :( Ještě mne napadlo, a máš prodloužení na servokabel. Pokud ano tak jej napoj mezi servo a přijímač. Pokud to přestane tak to bude chtít silnější BEC nebo slabší servo. Nebo test s kondíkem .....
Olin Bětík....MOVO Racing
Uživatelský avatar
3p0
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1637
Registrován: čtv dub 01, 2010 7:36 am
Bydliště: Liberecko

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od 3p0 »

Přiklonil bych se testu pomocí nezávislého zdroje. Pak bude jasno, s tím kondíkem to může chvilku chodit a pak se to vy... ve chvíli, kdy je to nejméně vhodné.
Motto: Auto musí řvát a vypadat nasraně
http://3p0.rajce.idnes.cz/
Obrázek
Uživatelský avatar
Itchy
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 26, 2014 10:43 pm
Bydliště: Přerov

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od Itchy »

Pánové moc díky za rady, vše vyzkouším. Jen se obávám, že pokud to bude tím zdrojem (externí BEC), radši koupím nějaké levnější a nenáročné servo okolo 600 a budu mít klid. Ten BEC jednak stojí 400, ale především nevím, jak bych ho do toho auta narval. Tamka má na vše plastové krabičky a hodně místa, ale na tom Yokomu už mám teď přeplněno. A když už jsem u toho serva, nějaký tip na cenově a energeticky nenáročné a levné? Moc díky.
Yokomo BD7 2014 | Yokomo BD7RS | Yokomo GT | Tamiya XV-01 | Losi XXX-SCT
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od Jirkacbx »

Otevřel jsem asi 10 odkazů na daný servo a NIKDE není zveřejněná jeho amperová náročnost.
Takže jistě bude mimo možnosti 3.5A BECu a proto tak blbne.I podle videa.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
3p0
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1637
Registrován: čtv dub 01, 2010 7:36 am
Bydliště: Liberecko

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od 3p0 »

Savox 1251 MG jezdíme v desetinách a regulátory mají +/- 3A BEC, nikdy žádný problém nebyl. Když nad tím tak přemýšlím, mohl by kondenzátor pomoci, protože v regulátoru bude (kondenzátor BEC) již vyschlý a hodnota v manuálu nebude pravdou.
Motto: Auto musí řvát a vypadat nasraně
http://3p0.rajce.idnes.cz/
Obrázek
Uživatelský avatar
Itchy
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 26, 2014 10:43 pm
Bydliště: Přerov

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od Itchy »

Jirko, já našel toto:

http://www.rchobbyexplosion.com/Savox_S ... 1251mg.htm

Jestli se teda nepletu, tak ta hodnota "Stall Current" je asi to zátěžové napětí (soudě podle maximální udané hodnoty v A), v tomto případě 3A. Takže jestli má regulátor BEC 3,5A, pak ve špičce serva zbývá na BECu jen 0,5A pro celou ostatní elektriku a auto vynechává. Je to tak, ne? Čili zůstávají dvě možnosti - buď ten externí BEC, což je drahé, velké a obludné a nebo nové servo. Nebudu nikoho zdržovat hledáním, už jsem našel tohle, je to kovové a digitál. Jsem laik, ale maximální zátěž se mi jeví jako 1,4A, což by ten regulátor zvládnout měl:

https://www.servocity.com/html/hs-5496m ... N-1_3l0yiw

Co na to chlapi říkáte?

3p0: A který z těch kondíků když tak vybrat? Jsou 4, každý stojí jinak, ale parametry nikde žádné (krom toho od Spektrum).
Yokomo BD7 2014 | Yokomo BD7RS | Yokomo GT | Tamiya XV-01 | Losi XXX-SCT
Uživatelský avatar
06D
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 509
Registrován: pon zář 13, 2010 8:49 am
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od 06D »

hele jestli to blbne na volno (kola v luftu) tak tam bude min odběr cca ani ne 1A pokud máš dobře nastavené EPA .
3p0 to asi trefil. Může byt blbý kondík v interním BEC a bude ti to blbnout i s tímhle servem :(
A externí BEC je sice menší komplikace ale jistota a investice 1/2 co to servo :)
http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=53494 přilepit jej můžeš nahoru na servo ......
Olin Bětík....MOVO Racing
Uživatelský avatar
Avantar
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: stř led 08, 2014 6:21 pm
Bydliště: (pošukov) Brno

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od Avantar »

Dá se pořídit i levněji, stačí jen paypal a nemít strach. Hobbywing 3A
A rozměrově 4,5 x 2 cm takže se vleze takřka všude. Ve tvém případě bych to viděl vedle přijímače nad servo, tam bych ho dal já.
Tamiya TT-01e
Traxxas Slash 2wd
3racing sakura zero s
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od Jirkacbx »

0.5A rezervy pro ostatní elekroniku nebude tak moc echt.
Takže,pokud si servo vezme 3A,radši rezervu pro zbytek aspon 1A.
Externí BEC není zas tak moc veliký a plácnout ho můžeš skoro kamkoliv.
Pokud by sis chtěl vyrobit vlastní BEC,možná i s jinýma hodnotama,koukni na www.hranol.cz nebo otravuj uživatele "novako"
a třeba by ti pomohl dát do kupy silnější BEC.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
3p0
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1637
Registrován: čtv dub 01, 2010 7:36 am
Bydliště: Liberecko

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od 3p0 »

Jak jsem psal, Savox 1251 MG jezdíme v desetinách a bez problému to regulátory s 3A BEC zvládají. Ty 3A u serva jsou v zablokovaném stavu a to je extrém, ke kterému jen tak nedojde.
Pro identifikaci problému, bych použil externí napájení serva, jak zde bylo napsáno, mít prostě jistotu, jestli ten problém nedělá servo. Pak šel cestou kondenzátoru a když ani to nepomůže, koupil bych externí BEC :-)
Motto: Auto musí řvát a vypadat nasraně
http://3p0.rajce.idnes.cz/
Obrázek
Uživatelský avatar
Itchy
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 26, 2014 10:43 pm
Bydliště: Přerov

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od Itchy »

Přátelé, opět všem moc díky za pomoc, řešení a rozhodnutí je jasné = koupím externí BEC a hotovka. Ale nyní ještě prosím poslední upřesnění - Olin a pár ostatních mě odkazuje na externí BEC s hodnotou 3A (většinou má 5A ve špičce krátkodobě). Byl jsem v modelářské prodejně a tam mi pán řekl, že 3Aextrení BEC je málo a že by to konkrétně třeba v létě neriskoval. Že mám vzít 6A externí BE, co stál okolo 380 Kč. Ten 3A nebyl skladem na prodejně. No a dotaz tedy zní - stačil by ten 3A a mám objednat přes net (třeba ten, na který odkazuje Olda) a nebo je ten 6A BEC zkrátka jistota a nemám se rozmýšlet? Rozdíl v ceně je okolo 100 Kč, ten 6A je taky větší a zabere víc místa. Pokud se ale vyplatí, místo pro něj udělám :). Ještě jednou díky a hezký den.
Yokomo BD7 2014 | Yokomo BD7RS | Yokomo GT | Tamiya XV-01 | Losi XXX-SCT
Uživatelský avatar
06D
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 509
Registrován: pon zář 13, 2010 8:49 am
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabý přijímač nebo BEC?

Příspěvek od 06D »

Tak 6A je víc jak 3A tím pádem bude mít rezervu. Pokud je možnost na prodejně 6A (a není to úplný NONAME) tak těch 100,-Kč smázne stejně poštovné. Jen pro jistotu jaké jsou jeho parametry popřípadě výrobce abychom měli čisté svědomí :cry:
Odpovědět

Zpět na „PŘIJÍMAČE“