jednoche nabijeni nimh baterie

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
pepoy
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 156
Registrován: čtv pro 29, 2011 9:25 pm

jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od pepoy »

Dobry den modelari, mam strucny dotaz - jak nejjednoduseji nebo cim nabit baterii?
Mam nimh 3000mAh a potrebuji ji nabit.
Diky za radu.
Od nejake dickey hracky mam trafo primo pro konektor tamyia, ale baterie je 7,2V a nabijecka 11,6. Asi to nemam ani zkouset co??? Lipo si nabiju, na to mam nabijecku, ale nimku ne.
honza 1960
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1969
Registrován: úte bře 25, 2014 9:47 pm
Bydliště: Přerov

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od honza 1960 »

Když tvojí nabiječkou nabíjíš lipolky,tak s ní musíš v pohodě nabíjet i nimhy..To určitě umí..Nevím,jaký máš na lipolkách konektory,ale tak si uděláš redukci na tamiya konektory a nabíjej je tou nabíječkou a vykašli se na nějaké adaptéry..
pepoy
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 156
Registrován: čtv pro 29, 2011 9:25 pm

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od pepoy »

Ahoj,
mám tu malou krabičku na lipolky od turnigy, je k tomu adaptér a lipo se připojí přes servisní konektor.
Ta nebude umět nimky.
Ale našel jsem IMAX za slušnou cenu, tak pořídím tu.
Víš, tu baterii jsem koupil v jedné slátanině a vypadá, že bude fungovat, tak bych ji zkusil.
honza 1960
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1969
Registrován: úte bře 25, 2014 9:47 pm
Bydliště: Přerov

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od honza 1960 »

Vykašli se na nimhy a používej v modelech Lipolky..Nimhy jsou na prd..Mají malou výdrž a nabíjí se věčnost..Já nedám dopustit na Lipolky..Velká výdrž,krátká doba nabíjení..
pepoy
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 156
Registrován: čtv pro 29, 2011 9:25 pm

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od pepoy »

No mám i jednu Li Po, ale má jen 1800mAh/7,4 V 25C - byla do 1:16 traktora - tam dobrý.
ALE - tu nimh co jsem zkoušel nabýt, mám do monster trucku od Himota 1:10.
I v originále je k tomu Nimh a myslel jsem, že to déle vydrží, neboť s 1800mAh Lipo jezdím chvíli a nimh je 3000mAh.
A co mě vadí víc - Li Po na to v těchto parametrech asi není dělaná, jeikož pokaždé, když akceleruji naplno, tak mi pípne hlídač Lipo.
Předpokládám, že si motor řekl o víc ampér, než je baterie schopna dodat.
Opravte mne pokud se mýlím.

No a k té nimh, došel IMAX tak jsme ji napojil a navolil program, ampéry jsem nechal nízké, abych něco nepos.... a baterie se nabyla ... alespoň podle Imaxe.
V autě sem přepl regl na nimh a zkoušel jezdit, ale někam to kousek dojelo a zhaslo, pak se to zase rozjelo a zase zhaslo.
Včera sem jezdil zase na Lipo a dobrý, tak bych asi vyloučil příčiny v ovládání nebo tak.
Jinak je Himoto fajn autíčko.
Uživatelský avatar
3p0
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1637
Registrován: čtv dub 01, 2010 7:36 am
Bydliště: Liberecko

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od 3p0 »

Pepoy trochu mícháš jablka s hruškama a jablíčka s hruštičkama :-)

Vždy záleží na tom co chci pohánět a podle toho zvolit vhodnou baterii, například u Lipoplek je poměrně jednoduché zjistit, zda to půjde nebo ne. Ty to baterie se daj koupit v různé kapacitě, ale i jiné proudové výdrži. Kapacita je jednoduchá, 6000 mA je jasný, ale pak tě musí zajímat i údaj v C, například 50C znamená, že taková baterie dá krátkodobě 6x50 A. Pak je vcelku jasné, proč to Himoto tu malou Lipolku tak vycuclo :-) 1,8x25A nebude nic moc

A budeš-li tu svou Lipolku jezdit v Himotu s nastavením na NimH, dochází k poklesu napětí také, ale regulátor to nechá jak to je, jen se ti může stát, že tu Lipo odrovnáš na nízké napětí. Ta ochrana je stavěna tak, aby nedošlo ke zničení baterie.
Motto: Auto musí řvát a vypadat nasraně
http://3p0.rajce.idnes.cz/
Obrázek
pepoy
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 156
Registrován: čtv pro 29, 2011 9:25 pm

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od pepoy »

ale, nemíchám, chápu co je co. Lipo jsem zkusil že jsem ji měl doma - tušil jsem že to nebude ono.
Holt musím někde zjistit, jaká je optimální.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od Jirkacbx »

Lipo pro monstra klidně 2000mAh,ALE aspon 40C.
Kapacita aku u Lipo není až tak podstatná,se slabšíma budeš jen častěji měnit :-)
Ale Céčka a výkon nevokecáš,tudíž i pokud nebude výkon u aku,nebude výkon na autě.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
pepoy
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 156
Registrován: čtv pro 29, 2011 9:25 pm

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od pepoy »

Inu dobrý večer.
Potřebuji něco objasnit k nabíjení Lipo, bo toto mě zarazilo.
Došla mi baterie 4000mAh, 25C, 7,4V Zippy Hardcase, je nová, ve skladovacím módu takže je třeba ji nabít - předpokládám že balančním módem.
Jenže - výrobce udává nabíjecí proud 2C, na internetu jsem zjistil, že se jedná o kapacitu baterie v Ah x to CÉ, ale to by znamenalo 2 x 4 = 8A!!!!!!!!
To asi ne??
Takže bych to na začátek dal asi 1C?? tzn. 4A co???

Nemám v úmyslu ji ihned zničit, chápete.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od Jirkacbx »

Jakou nabíječkou budeš nabíjet?
U Ultramat14 navolim kapacitu aku,těch 4000mA,zmačknu Entr,na nový obrazovce potvrdím blikací 2C,jako 2článek !!! ,další Entr a nabíjim.
Sice s externím balancérem,ale nabíjim.
Ty 2C od výrobce nejspíš značí,že ta aku je schopná snést tak rychlý nabíjení.Pokud je potřeba.
Ale Zippy bych tolik nepřecenoval a nabíjel normálně,co a jak umí nabíječka.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od Bořík »

Že výrobce udává nabíjecí proud 2C, tak to znamená, že se jedná o maximální doporučený nabíjecí proud. Nad tuto hodnotu by se již měla dost krátit životnost. Pokud budeš nabíjet 1C, tak tu baterku budeš víc šetřit. Při prvním nabíjení můžeš klidně nabíjet pomaleji - kolem 0.2C. Při běžném nabíjení - když nespěcháš - stačí 0.5C. Akorát při potřebě rychlého nabití je možné jít až do těch 2C, ale pokud to není nutné, je vhodnější nabíjet do 1C.
Uživatelský avatar
3p0
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1637
Registrován: čtv dub 01, 2010 7:36 am
Bydliště: Liberecko

Re: jednoche nabijeni nimh baterie

Příspěvek od 3p0 »

Nějaké nabíjení 2C neřeš, jak bylo již napsáno, je to max. nabíjecí proud, ale znáš to, papír snese všechno. Většinou se nabíjí 1C, je to bezpečné a poměrně rychlé.
Trochu mám obavu, zda bude v Himotu stíhat, ale to poznáš časem, 25C není mnoho a u off-roadu co se sním občas jezdí v trávě, dostane pěkně zahulit.
Ještě k nabíjení, životnost se dá prodloužit nabíjením jen na 8,2V nebo i trochu méně, kluci v Open to tak jezdí a opravdu se méně nafukují.
Motto: Auto musí řvát a vypadat nasraně
http://3p0.rajce.idnes.cz/
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „BATERIE“