Zdroj k nabíječce Imax X180

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
Pezantros
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: stř pro 21, 2016 5:33 pm
Bydliště: Holešov

Zdroj k nabíječce Imax X180

Příspěvek od Pezantros »

Ahoj,
Asi před půl rokem jsem sháněl pro svůj první model nabíječku LiPo baterií. Jelikož jsem potřeboval nabíjet baterii 3S LiPo 5000mAh, potřeboval jsem nějakou výkonnou nabíječku. Zvolil jsem Imax X180, která zvládne při napájení 24V dodávat až 10A a umožní mi tak tuto baterii nabíjet proudem až 2C. Problém byl ale zdroj. Cena, za kterou se prodávají v modelářských obchodech zdroje, které by splňovaly požadavky oněch 24V a proudu aspoň 10A, byla o hodně vyšší, než jakou jsem byl ochoten akceptovat.
Nakonec jsem zaimprovizoval a pořídil spínaný průmyslový zdroj 24V 400W, který dá max. proud 16,5A. K němu jsem navrhnul a vytisknul kryt, přidal konektor pro napájecí PC kabel a dvě zdířky pro banánek průměru 4mm pro nabíječku. Celkově mě zdroj vyšel na cca 1100Kč včetně dopravy a konektorů.
Po půl roce používání jsem zatím spokojen, vše funguje jak má. Plnou zátěž jsem ale nezkoušel, baterii zatím šetřím a nabíjím ji pouze proudem 1C.

Odkazy:
1) Nabíječku jsem pořídil zde.
2) Zdroj jsem pořídil zde.
3) Model krytu na zdroj je možné stáhnout zde. Je tam i pár fotek, jak to vypadá. Není tam fotka zespoda, kde jsem na zdroj přišrouboval přístrojové nožičky, abych zlepšil proudění vzduchu.

Důležité upozornění:
Pokud se rozhodnete použít takovýto zdroj, mějte při jeho zapojování na paměti, že pracujete se síťovým napětím, které je životu nebezpečné!
Neodpovídám za škody na majetku a na zdraví vzniklé použitím výše uvedeného zařízení. Každý si staví toto zařízení na vlastní riziko!

Josef
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Zdroj k nabíječce Imax X180

Příspěvek od Bořík »

Ten kryt na choulostivou část zdroje je fajn. Mám podobný a ten kryt si rozhodně z laminátových desek vyrobím.
Díky za inspiraci !
Pezantros
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: stř pro 21, 2016 5:33 pm
Bydliště: Holešov

Re: Zdroj k nabíječce Imax X180

Příspěvek od Pezantros »

Rádo se stalo :D. Klidně sem dej potom fotku, jak to dopadlo. Třeba to bude inspirující i pro jiné. Bezpečnost především :wink:.
Odpovědět

Zpět na „STABILIZOVANÉ ZDROJE“