Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Uživatelský avatar
FooX
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: čtv úno 28, 2013 10:02 pm
Bydliště: Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od FooX »

Zdravim borci,

Jsem zacatecnik S RC autama a potrebuju poradit. K autu mam dve stejne baterky 3000mAh 7,2 V od HPI a chci ted poridit nejakou rychlonabijecku 230/12 V. Má tu nekdo zkusenosti s touto nabijeckou
Equilibrium 3.5?

Jestli je za tu cenu (cca 1400,- kč) dobra nebo ne. Za jak dlouho cca nabije baterku atd.???

Nebo treba nabijecka imaxRC B6AC PRO???

Vsem diky za pomoc a nazory :-)
===> !!! DO ZATÁČKY POUZE BOKEM !!! <===
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od Jirkacbx »

3.5ka i B6ka jsou už slušný nabíječky,s žádnou chybu neuděláš.
A ohledně nabíjení.Stačí trochu logicky uvažovat,počítat a třeba si vzpomenout na základy a vzorečky ze základky.
3000vku aku nabiješ proudem 3A kolem 1hodiny.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
FooX
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: čtv úno 28, 2013 10:02 pm
Bydliště: Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od FooX »

Super

A co Raytronic C14 je to taky slusna nabijecka?

Dekuji za odpoved
===> !!! DO ZATÁČKY POUZE BOKEM !!! <===
michelin
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 30, 2013 11:06 pm

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od michelin »

ahoj, rád bych vás poprosil o radu ohledně tohoto nabíječe. Rozbila se mi Bel 510 a potřebuji novou. Momentálně využívám pouze NIMH akumulátory o kapacitě 3000 mAh, ale do budoucna bych rád počítal s Lipol.
Má otázka je následující: tato nabíječka dokáže nabíjet až 6 A a má výkon 50W, dokonce zvladne i 6S Lipol.

To znamená, že 5000 mAh Nimh mohu bezproblémově nabít 1C. U Lipol je to už trochu jiné. Domníval jsem se, že Lipol 5000 mohu taky nabít 1C, Ale někde jsem se dočetl, že nabíječka bere minimální napětí vybitého článku - 3,3 V u Lipol. Máme šestičlánek - 3,3X6=20V Výkon vydělím napětím a zjistím, že maximální proud při tomto výkonu nabíječe je 2,5 A, tedy nabíjet budu 2h. Je tato má úvaha správná.

Momentálně je pro mě lipol zbytečné, ale pokud bych jednou koupil autíčko pro dvě lipolky 5000, tak to již zřejmě stačit nebude. Leda, že bych si prostě počkal.

Na Belce jsem také nabíjel Nimh 3000 3h 1A, aby to bylo šetrnější. Vůbec technika nabijení je docela složitá záležitost. Jsem laik, jeden tvrdí to, druhý ono. Jen než jsem se dopátral co mi značí výkon u nabíječe...50W, 300W...pokud je výše zmíněná úvaha správná.

Doporučíte ji, či případně jinou alternativu.

Děkuji
Uživatelský avatar
Heršpitz
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 338
Registrován: pát úno 18, 2011 10:57 am
Bydliště: Liberec

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od Heršpitz »

Ahoj,
pokud budeš kupovat úplně nový přístroj, bude stát za úvahu, jestli stojí zato investovat znovu do zmíněné Belky. Na Li-Polky to není nejvhodnější volba a i pro Nixx aku už je za solidní cenu k dostání modernější nabíječ s lepšími možnostmi nastavení a diagnostiky nabíjení...
Standardem v nižší cenové kategorii jsou nabíječe typu B6 (od různých značek)http://rcautaliberec.webnode.cz/product ... cena-920-/
Co se týká proudu, Tvá úvaha je správná. Výkon se dělí napětím. Ale pozor, Li-Pol akupack se šesti články se tak často nepoužívá (nominální napětí 22,2V). K jejich nabíjení potřebuješ i odpovídající zdroj. Je potřeba si ujasnit, kolik budou ty uvažované akupacky mít článků. U standardních 2S (7,4V) pojede nabíječ na maximální výkon 5-6A dle typu. Kdybys chtěl nabíjet oba dvoučlánky najednou, i to by po vhodném zapojení konektorů šlo, ale tam už bys narazil na omezený výkon jen cca 3,8A při vybitých Li-Pol a s jejich vzrůstajícím nabitím by proud dále klesal.
Takže jako shrnutí z toho spíš vzešly otázky jaký počet a kolikačlánkových Li-Pol bys chtěl současně nabíjet :doh:
Nabíječe s vyšším počtem kanálů nebo vyšším výkonem se sice sehnat dají, ale už to znamená citelně vyšší investici.
Himoto Z-3 OnRoad; XRay T3 12´; XRay T4; Ansmann X4 Pro, TeamC T4 Competition
http://rcautaliberec.webnode.cz/
michelin
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 30, 2013 11:06 pm

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od michelin »

Ne, o Belce vůbec neuvažuji, ta snad už ani nelze sehnat:D Jinak vybral jsem si právě Equilibrium 3.5
No 6S Lipol to bude nabíjet sice kolem 2h, ale na druhou stranu jsem se teď i dočetl, že e-revu pak můžou odcházet kardany, převody pod takto velkým výkonem. A vzhledem k tomu, že e-revo je vzdálená budoucnost, tak mi musí Equilibrium stačit.
Na Imax jsem také koukal, ale musí se k němu ještě dokoupit zdroj a také jsem četl, že má občas nepřesné vypínání.

Když pak lipol nebudu nabíjet 1C, neničím je?
Uživatelský avatar
Heršpitz
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 338
Registrován: pát úno 18, 2011 10:57 am
Bydliště: Liberec

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od Heršpitz »

Všechny tyto nabíječe včetně Imaxů se dělají ve verzi s odděleným i vestavěným zdrojem. Odkaz výše je na verzi s vestavěným zdrojem, takže se nic tahat s sebou nemusí...
Equilibrum má výhodu pouze v tom, že může sloužit jako stabilizovaný zdroj a že by měl mít přibalen i USB kabel do PC, jinak má funkce stejné jako ostatní přístroje téhle třídy. Rozhodně s ním chybu neuděláš...
Nepřesné vypínání je nesmysl. Jsou to rozšířené, oblíbené a velmi dobře ověřené nabíječe. Pokud má někdo problém, většinou je chyba na straně uživatele (nekvalitní kabely a spoje, poškozené aku).
Co se týká nabíjení, tak je ověřeno, že není výhoda nabíjet Li-Pol moc nízkým proudem. Ono jim to nevadí, ale mírně jim stoupá vnitřní odpor a pak už nedávají při zátěži tak vysoký proud. Naopak ty, do kterých se láduje téměř na maximum (některé i 5C a více) si na ty průtoky "zvyknou" a jsou tvrdší (dávají vyšší proud při zátěži). Rozdíly jsou ale minimální, pozná a využívá se to maximálně na soutěžích.
Himoto Z-3 OnRoad; XRay T3 12´; XRay T4; Ansmann X4 Pro, TeamC T4 Competition
http://rcautaliberec.webnode.cz/
michelin
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 30, 2013 11:06 pm

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od michelin »

díky za rady. Equilibrium už mám doma. Zatím spokojenost. Za tu cenu šlo určitě z HK koupit něco lepšího, ale byl jsem netrpělivý.
Jinak se ještě zeptám. Nabíjel jsem rok nepoužívanou baterku do letadla 1100 mAh. A nabil jsem ji až asi na potřetí. Delta Peak na max 20mV. Poprvé jsem ji nabil na 120 mah a napsalo to full...vybil, nabil na 250, vybil, nabil 1050(nastaveno vypnutí na 1100 - deltapeak ukončil dříve). Teplota na konci nabijení 36-40°C ( měřeno Infra teploměrem). První nabití jsem musel jet 0,1A. Víc mě to nevzalo. Zbytek jsem jel už 0,6A (doporučeno na packu). Čím to? Že ležely dlouho ladem a skladem? Předtím byla nabijena síťovým adaptérem či na Bel510.
řesně na kapacitu baterky.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od Jirkacbx »

Aku do éra.
Jistě Nimh.Jaký "výrobce"?
Vybíjel jsi nabíječkou,provozem v jiným modelu nebo žárovkou H4 či jinak?
Vybíjet NiMh co nejvíce A.
Pak se i po dlouhým skladování většinou slušně rozběhnou.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
michelin
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 30, 2013 11:06 pm

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od michelin »

Kostka Kan Nimh 8,4V 1100 mAh. Vybíjel jsem nejdříve H4 a pak jsem to dovybil nabíječkou (0,5A). Jestli se nemýlím, pokud vybijím nastavuji napětí vybitého aku na počet článku (tj. při 7čl. na nějakých 6,3V při 0,9 na čl.)
Jinak všechny šestičlánkové aku nimh, které mám do auta šli nabít bez problému)
Ještě takový poznatek. Dnes jsem zkoušel nabíjet žhavítko. Článek Sub - C 3600 intellect. Nabíjeno originálním kabelem se žhavící koncovkou. Tyto baterky mám 2 a ani jednu jsem nedokázal nabít. Vždy tak po 500 mAh mi to napsalo full. Dokonce i proudem 0,1A. Pokud jsem dal vybít 1A napsalo to hned END. Možná ty články nebudou úplně v pořádku. Zkouším je nabít síťovým adaptérem. Bohužel nemám měřák kapacity, tak jediná možnost nechat vybít, abych poznal, zda-li byl síťový nabíječ úspěšnější.

Omlouvám se, částečně je to mimo téma, ale zároveň to souvisí s Equilibrium 3.5 :-)
michelin
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 30, 2013 11:06 pm

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od michelin »

Ještě jsem zapomněl zmínit, že když jsem dal do žhavítka tužkovou baterii AA 2600 mAh, tak jsem jí bezproblému nabil na 2450mAh.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od Jirkacbx »

Chyba,málo jsi četl v sekci elektro o nabíjení či vybíjení článků.
Volty článku pro nabíjení či vybíjení se nastavují POUZE pro článek,nabíječka si jejich počet ohlídá sama.
Je to tady psaný už Xkrát.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Heršpitz
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 338
Registrován: pát úno 18, 2011 10:57 am
Bydliště: Liberec

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od Heršpitz »

Co se týká předčasnýho vypínání nabíjení těch Intellectů, tak mi to u e-stationu na některých baterkách (sanyo eneloop) dělá taky. Pomůže jedině zvýšit proud. Druhá možnost je nabíjet obyč. čínským Imaxem B6, ten s tím problém kupodivu nemá ani při malým proudu...
Himoto Z-3 OnRoad; XRay T3 12´; XRay T4; Ansmann X4 Pro, TeamC T4 Competition
http://rcautaliberec.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Pedrosa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 68
Registrován: čtv kvě 02, 2013 12:48 pm
Bydliště: Praha 9 - Hrdlořezy

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od Pedrosa »

Ahoj chlapi, potřeboval bych poradit: když nabíjím, tak nabíječka vždy přesně po 61 minutách pípne, přestane nabíjet a bliká "CAPA". Takže nabíjím baterku třeba na třikrát. Když je baterka nabitá, tak normálně pípne a bliká "FULL". Jak to prosím nastavit aby se nabíjela najednou.
Jo a ještě se baterka nabíjí na 8,4V, když je to dvoučlánek 7,4V. Je to normální?
Baterky mám Turnigy nano-tech 5300mAh 50-100C.
A ještě jeden dotaz: nabíjím 2C, kolik tak ideálně nastavit abych nemusel čekat 2,5 hodiny?

Předem díky, ahoj Petr
Uživatelský avatar
3p0
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1637
Registrován: čtv dub 01, 2010 7:36 am
Bydliště: Liberecko

Re: Equilibrium 3.5 - nabijec/vybijec/balancer

Příspěvek od 3p0 »

Li-Po dvoučlánek má v nabitém stavu 8,4V, to je v pořádku. Nabíjí se obvykle hodnotou 1C, pak nabíjení trvá cca hodinu.
Tvoje nabíječka má možnost nastavení max. kapacity baterie, zřejmě tam někdo nastavil nízkou hodnotu. Musíš ji přenastavit.
Cituji manuál:
CAPA:Objeví se, pokud došlo k ukončení nabíjení v důsledku překročení nastaveného maximálního dodaného náboje.
Namísto označení typu akumulátorů“ v prvním řádku problikává nápis „CAPA“ (Capacity = kapacita).

Manuál pro 3.0 ZDE
Měl by být hodně podobný
Motto: Auto musí řvát a vypadat nasraně
http://3p0.rajce.idnes.cz/
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „NABÍJEČE“