Zvednutí světlé výšky - problém

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
dadanek1999
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 15, 2012 7:02 pm

Zvednutí světlé výšky - problém

Příspěvek od dadanek1999 »

Ahoj. Máme doma podvozek YOKOMO YR-4 - dosti starý, který bych chtěl dát trochu dokupy. V současné době je světlá výška podvozku méně než 5mm - alespoň na předku, takže člověk často "drhne" i na běžném asfaltu po nějaké nerovnosti nebo prudčím vybrání zatáčky. Vzhledem k tomu, že bych model rád vytáhl i na nějaké prašnější cesty, nebo v zimě na sníh (s bordelkrytem a izolací elektroniky samozřejmě počítám), chtěl bych zvednout světlou výšku. To jsem zamýšlel koupí vyšších tlumičů. Zkusil jsem si tedy na přední nápravě odmontovat jeden tlumič a zjistit, jak velký posun mi čistě výměna tlumiče umožní - aniž bych musel do něčeho zasahovat - plánoval jsem se držet systému "co nejmíň to rozvrtej, ať se to dá vrátit zpět" :)

Maximální výška dovolená ramenem či řízením je naprosto v pohodě, je tam tak 25 mm, což ani nevím, jestli budu tolik dávat. Jenže! Problém mi dělá uložení poloosy v diferenciálu, viz. foto.

Na přední nápravě, pokud je kolo o něco "níže" než originálně, tedy světlá výška se zvětší, aretační čep poloosy (prostě ten kolík co jde skrz poloosu a je zasunutý do drážky diferenciálu) tak kolík na jedné straně vyleze z drážky a tím pádem není poloosa pořádně zajištěna a dlouhou životnost by to opravdu nemělo (první fotka)


Na zadní nápravě tento problém ani při maximálním zvýšení světlé výšky nenastává a kolík je stále v drážce, tak, jak má být.



Moc mě nenapadá, co s tím, kor pokud bych chtěl zachovat "návratnost" úpravy. Zatím jsem v rozebírání nepokračoval, abych to víc prohlídl, mám z toho trochu strach, než budu vědět co s tím.

Máte nějaký nápad, jak to co nejsnáze vyřešit? Napadlo mě sehnat jiný diferenciál s delšími drážkami, ale vůbec nevím jak vybrat ten správný a navíc měnit ho jen kvůli těmto drážkám...


Děkuji za každou odpověď :)
Přílohy
Zadek
Zadek
Předek
Předek
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvednutí světlé výšky - problém

Příspěvek od Jirkacbx »

Zkusit sehnat o něco delší psí kosti,tyčky od diferáku ke kolu.
Dlouhý tak,aby v nejkratší dráze pohybu ramene zalezly co nejvíc do obou unašečů a nedělaly neplechu.
Pak bys nějakou větší světlost mohl dosáhnout.
Ale normálně by ti těch 25mm,co ted máš,mělo stačit.
Nebo kouknout,jestli se nedělají cvd nebo kardanový poloosy a dát je tam.
Nebo pořídit delší oka pro tlumiče.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
dadanek1999
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 15, 2012 7:02 pm

Re: Zvednutí světlé výšky - problém

Příspěvek od dadanek1999 »

Ahoj, díky za odpověď. 25 mm je max co tam dám, teď jsou tam tak 4 mm, vzadu tak 5. Nakonec se mi to povedlo vyřešit, trochu jsem přeházel vymezovací kroužky, abych dostal osu víc do diferenciálu.
Odpovědět

Zpět na „Yokomo“