Sklopka Carson

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
ZdeKa
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: pát črc 19, 2019 2:58 pm
Bydliště: Tábor

Sklopka Carson

Příspěvek od ZdeKa »

Chtěl jsem požádat o radu s napájením pro návěs sklopky od Carsona.

Máme sestavený návěs sklopku od Carsona s doplněným ovládáním sklápění, zdvihem nohou a osvětlením. Vše je řízené přes Servonaut Air-U s doplněnými oboustranými přepínači. Vše funguje a reaguje na povely.V současné době je napájení řešeno ze 6-článku NiMh (7,2 V 3600mAh).
Baterie je dost velká a nedaří se nám jí vhodně upevnit na návěs.

Zkoušel ji nahradit napájením pomocí 6 ks AA baterií (klasika z obchodu), světla jdou bez problémů. Pokud použiji sklápění nebo ovládání nohou tak se mi jednotka "sekne" a přestane reagovat na povely. Musím jí vypnout- zapnout, aby se chytla. Myslím si, že bude problém v nadměrném proudovém zatížení.
Chtěl jsem se zeptat jakým způsobem by jste doporučili řešit? Zda jít cestou lepších AA baterií nebo jít cestou Li-on článku.

Díky za radu.

Doplňující fotky - odkazy
https://zdenekkaspar.rajce.idnes.cz/Mod ... 140602.jpg
https://zdenekkaspar.rajce.idnes.cz/Mod ... 093806.jpg
https://zdenekkaspar.rajce.idnes.cz/Mod ... 093826.jpg
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Sklopka Carson

Příspěvek od rotruck »

6xAA nenabíjecí mají celkem 9V bacha na to , neříkám že je to stopro tím , ale možná je to to co jednotce vadí .
Ony ty nabíjecí mají 1,2V a ty klasické nenabíjecí 1,5V musel by jsi jich dát místo 6ks , jen 5ks x 1,5V tužkovek.
Co zvolit neutrální řešení a koupit AkuPack 7,2V menší velikosti co se dělají třeba do 16tin ? Jeden takový taky mám a rozměrově je poloviční než klasika - zhruba 10x3x2cm
Obrázek
ZdeKa
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: pát črc 19, 2019 2:58 pm
Bydliště: Tábor

Re: Sklopka Carson

Příspěvek od ZdeKa »

Díky za námět. Asi to bude rozemné řešení.

omlouvám se AIR-U je na straně tahače. Na návěsu je AIR - AMO, které je schopno pracovat až s 12V.
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Sklopka Carson

Příspěvek od rotruck »

Tak že by to bylo jen nedostatečnými proudy? To se mě moc nezdá , pokud jsou to slušné tužkovky tak by měly aspoň po nějakou dobu dávat dostatek na chod motoru s pŕevodovkou.
Pokud to bylo jen těma obyč. baterkama tak v tom případě se pak nemusíš upínat na ty zmiňované malé podlouhlé akupacky 7,2V , co jsem koukal na ten prostor co pod návěsem je tak by tam vlezly i jiné nestandartně skládané packy - prodává se toho spousta v NiMh , LiPo i LiOn jen to asi bude potŕeba vybírat podle hodnoty C-ček co uměj dát.
Uživatelský avatar
Michal Boček
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 973
Registrován: ned lis 08, 2009 4:02 pm
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: Sklopka Carson

Příspěvek od Michal Boček »

Seknutí jednotky (nebyl to Servonaut ale IR11) mě dělaly neodrušené motory na elektrických nohách - při jejich použití sa infrák seknul a pomohlo až vypnutí a zapnutí. Ještě by to mohlo dělat to bateriové pouzdro - pružiny mají velké přechodové odpory a pokles napětí při větším odběru taky nemusí dělat infráku dobře.
Menší akupack sem měl v malé kontejnerovce a moc sa neosvědčil - 1100 je malá kapacita. Teď máme v podobně velké sklopce dvoučlánek LiIonek (v podstatě 7,2V) a je to mnohem lešpší - kapacita 2400 vydrží na půl dne ježdění a sklápění. Jen je potřeba hlídat míru vybití - buď pípákem, nebo regulátorem co to pozná, nebo citem. Ten dvoučlánek aj elektroniku mám vzadu za sklápěcím mechanizmem:
Obrázek (lepší fotku teď nemám)
O dvoučláncích Li-Ion víc zde .
bocektransport.cz
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Sklopka Carson

Příspěvek od Bořík »

Jakékoli NiMH tužkové članky, pokud mají víc jak 2000 mAh, jsou proudově velice slabé - nejsou konstruovány na rychlý odběr. Jakmile se zatíží, napětí prudce klesne a regulátor ( nebo chytřejší spínač ) to vyhodnotí jako vybité baterky a vypne. Pokud bys použil články Sanyo Eneloop nebo GP recyko Pro, tak by se to dalo použít, ale i zde je proudové omezení hodně velké a víc jak 2A by se neměly odebírat - prostě tužky na takové potřebné proudy nejsou stavěné. Doba černých tužek Robbe NiCD 700 mAh je už dávno pryč. Rozhodně je mnohem lepší použití dvoučlánku Lionek, nejlépe Sony VTC4, VTC5 nebo VTC6 ( 30A, 25A, 20A ). Určitě dvoučlánek spájet a nebo aspoň použít klec s pružícími plíšky - rozhodně ne s pružinkami, které mají obrovský přechodový odpor a tím nedokonalým propojením mohou vyvolat kolísání napětí až kolem 0,5V/článek.
ZdeKa
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: pát črc 19, 2019 2:58 pm
Bydliště: Tábor

Re: Sklopka Carson

Příspěvek od ZdeKa »

při napájení baterkama byly použity originální bateriové pouzdra od Tamyie ze stavebnice pohyblivýh nohou.
Odpovědět

Zpět na „NÁVĚSY , PŘÍVĚSY , prostě cokoliv co zapřahnete“