Krone Box Liner SZC 18 eL20´

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Boček
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 973
Registrován: ned lis 08, 2009 4:02 pm
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Krone Box Liner SZC 18 eL20´

Příspěvek od Michal Boček »

Tenhle návěs už mám nějakou dobu rozestavěný, ale teď sem začal psát Petrovi poznatky ze stavby a nějak se o protáhlo tak mě napadlo že by to bylo přínosné pro víc lidí a dám to celé sem. Základní fotky mám na webu, tady popíšu zkušenosti a poznatky po hrubé stavbě a pár letech provozu:
Fotky ze stavby:
Obrázek Obrázek
A přidávám aktuální zkušenosti a komentáře:
Celohliníkový rám má výhodu že jdou požít krásné obdélníkové jekly od Alferu, ale problém je spojování. Já sem si na to sehnal speciální pájedlo (cín?), kterým jde pájet hliník, ale oproti cínování mědi je to strašná práce. Asi bych to ale dneska dělal znova z hliníku, nechal bych jednotlivé díly vyřezat na stroji aby to mělo pěkný I profil rámu, zámky pro poskládání a přesné tvary bez broušení - ušetří to dost času a výsledek stojí za to.
Nápravy bych nekupoval, použil bych odlitky a dodělal osu a vlastní uchycení. Tento návěs sem dělal tak aby po přistavení k rampě byla podlaha kontejneru stejně vysoko s podlahou rampou co máme, takže když je zapojený za normální tahač tak je zešikma a kvůli tomu je v uchycení přední nápravy oválná díra aby náprava nevisela ve vzduchu - origo Carson měchy jsou strašně tvrdé. Druhou možností je použít vlastní měkčí pružení nebo nedodržet nakládací výšku rampy. Disky jsou z tahače protože v době stavby jiné nebyly, dneska bych udělal náboje a použil nějaké pěkné disky.
Nohy fungují dobře až na pár detailů které jsem ještě nepředělal - je tam závitovka a dorazy jsou řešené jejím osoustružením a prokluzováním matice, nahoře to není až takový problém, ale je nepříjemné když spustím naplno nohy, odpojím tahač a návěs zvednu do vzduchu tak nohy zůstanou na zemi :D . Jde to vyřešit buď koncáky nebo nějakou zarážkou která nohám nedovolí uplně vypadnout. Taky bych vylepši uchycení noh k rámu - teď je to šroubované do 1,5mm hliníku a motor se opírá o horní připájenou záslepku. Lepší by bylo motor našroubovat k želené placce, která by měla zboku závity a do nich se šroubovaly šrouby skrz rám a obal noh, horní záslepku pak stačí přilepit.
Zadní světla jsou vyrobené ze skel Scanie a vlastního těla, boční tykadla od Švagerky fungují parádně a při manévrování ve stísněných prostorech se ochotně ohýbají, infrák schovaný v rezervě se taky osvědčil, jediné co bych přidal tak tlačítkové ovládání noh když tahač nemá IR. Jo a origo podsvětlení SPZ od Carsonu svítí strašně moc, s tím bych měl taky něco udělat.
Baterka je tvořená šesti atypickými leteckými NiMh které jsou slepené do podoby vzduchojemu, funguje to spolehlivě a kapacita je dostatečná, ale dnes už přecházím na Li-Ion od Jeti takže bych se snažil dostat stejnou baterku i sem.
Momentálně je to jen hrubá stavba (ale plně funkční), chybí dodělat všechny detaily, pásnice rámu, nastříkat barvou a natahat tenší dráty k osvětlení.

Není to maketa, protože kvůli použití bruderáckého kontejneru musí být návěs kratší a musel se celý upravit aby vypadal podobně a zároveň se tam všechno vešlo, ale mám z něj radost a takové couvání s ním do do úzkých koutů skladu na místa kde by nic jiného nevjelo je opravdová lahůdka :D .
bocektransport.cz
Uživatelský avatar
PetrK
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 1074
Registrován: pát led 26, 2007 4:21 pm
Bydliště: kousek od Tábora

Re: Krone Box Liner SZC 18 eL20´

Příspěvek od PetrK »

Michale, moc díky, i za ostatní, že sis s tím dal tu práci a zveřejnil tuto stavbu :-)
Já uvažuji spíš o klasice, nápravy na listech s dvojmontážemi. Ale to už je detail. Vím, že to nebude "scale", ale to mě nějak netrápí. Všichni už vědí, že se snažím co nejvíc používat původní díly Tamiya :-)
Je to fajn inspirace, ještě jednou moc díky :-)
Petr "kyby" Kýbus
modelařím pro radost...
Uživatelský avatar
Jozef Dojčar
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1568
Registrován: úte pro 08, 2015 6:59 pm
Bydliště: Blansko

Re: Krone Box Liner SZC 18 eL20´

Příspěvek od Jozef Dojčar »

Hezký projekt Michale.
honza 1960
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1969
Registrován: úte bře 25, 2014 9:47 pm
Bydliště: Přerov

Re: Krone Box Liner SZC 18 eL20´

Příspěvek od honza 1960 »

Michal,bude to návěs,nebo třínápravový přívěs(vlek),s ojem??? :)
Uživatelský avatar
PetrK
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 1074
Registrován: pát led 26, 2007 4:21 pm
Bydliště: kousek od Tábora

Re: Krone Box Liner SZC 18 eL20´

Příspěvek od PetrK »

Je to návěs, napíchnutý na pomocný podvozek s točnou (Dolly) :-)
Petr "kyby" Kýbus
modelařím pro radost...
honza 1960
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1969
Registrován: úte bře 25, 2014 9:47 pm
Bydliště: Přerov

Re: Krone Box Liner SZC 18 eL20´

Příspěvek od honza 1960 »

Tak to mám mezery,jako vždy..To slyší poprvé..Vždyt říkám,že jste tady všichni kouzelníci a já váš divák.. :--)
rctruck.kplusk
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 274
Registrován: ned bře 13, 2011 2:12 pm
Bydliště: Uhlířské Janovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Krone Box Liner SZC 18 eL20´

Příspěvek od rctruck.kplusk »

Michale, moc hezký.
Uživatelský avatar
Michal Boček
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 973
Registrován: ned lis 08, 2009 4:02 pm
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: Krone Box Liner SZC 18 eL20´

Příspěvek od Michal Boček »

Doplňuju aktuální stav návěsu nafocený teď v Olomouci:
Obrázek Obrázek Obrázek
Oproti původnímu plánu je v něm dvoučlánek 18650 Li-Ion s odpojovačem. Infrák ovládá světla a nohy, víc není potřeba.
Jsem s ním spokojený, ale znova bych ho dělal uplně jinak :D . Pájet hliníkové profily je peklo, a v současné době 3D tisku bych volil konstrukci jakou používá Pavel JK.
bocektransport.cz
Odpovědět

Zpět na „NÁVĚSY , PŘÍVĚSY , prostě cokoliv co zapřahnete“