Návěsové nápravy

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Boček
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 973
Registrován: ned lis 08, 2009 4:02 pm
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Návěsové nápravy

Příspěvek od Michal Boček »

Tak pánové, nedávno jsem se bavil s Lubošem ze Znojma na téma návěsové nápravy Carson a jejich cena. Tak jsem si vzpoměl na Honzu Jílka, který jednu zaformoval a odlil šest dalších. To mě nedalo, a začali jsme s Lubošem vymýšlet, co by šlo a nešlo a za kolik a kolik atd. takže to zkončilo návrhem výroby odléváním. Byl sem se poptat ve firmě, co se tím zabývá a zjistil sem že orientační cena odlitku těla nápravy vyjde na cca 200,-Kč. Takže při sečtení dvou těl, duralové spojovačky, úchytů, origoš měchů a nějakých šroubů to vychází na zhruba poloviční cenu než Carson. Samozřejmě, že odlitek není vstřikovaný plast, takže se musí odstranit nálitek, obrousit spoj formy a vyvrtat díry, což by ale pro schopného modeláře neměl být problém.
Takže pokud by byl zájem, můžu celek dopracovat do finální podoby odlitku, seznamu potřebných dílů a výkresu pro sestavení. Ale zásadním problémem ještě před zahájením práce je věčné dilema maketovost x jednoduchost :evil: . Už jen tvar rámu, kdy se na modely většinou používá Učko z OBI vyžaduje jiné uchycení než svařované I na originálu. Potom jestli má smysl se snažit o imitace tlumičů, brzdových válců, rozdělovače, ... nebo to maximálně zjednodušit pro co nejefektivnější montáž. Ideální by bylo asi mít dvě verze, jednu jednoduchou a jednu maketovou, ale zase je to komplikace při vytvoření formy.
Už sem něco jednoduššího zkoušel zmastit, je to v přiloženém PDFku. Základ tvoří odlitek, uchycený přes profil U na rám z L profilu. Měch je připevněný k rámu přes kruhovou podložku a L profil. Spojovačka, náboje a podložka se vytočí na soustruhu, profily Alfer se dají koupit v každém OBI, měchy u Švagerky. Kdyby Ivan odtajnil výkresy jejich disků, tak k nim udělám výkres na náboje a cena zase půjde dolů oproti kupovaným od Tamyie.
Maketová verze má daleko víc problémů, ať už je to uchycení k rámu ve tvaru I tak, aby to "odpovídalo" originálu, dalo se rozumně vyrobit, připevnit a něco to vydrželo, pak vlastní rám a jeho vytvoření, a zásadní problém výšky točny Tamyia a originálu, které se liší o až 2 cm, což se dá řešit jen velice těžko. Pak ještě uchycení brzdový kotoučů, válců, tlumičů atd ale to už jsou drobnosti.
Po tomto dlouhém a nezajímavém monologu bych byl rád za nějaké kritické připomínky a ukázání chyb v konstrukci, ale taky za jakékoliv jiné názory na tento záměr a jeho proveditelnost :geek:
Protože obrázek řekne často víc než tisíc slov, tak přikládám názorné přílohy:
Originál Carson v rozloženém stavu:
Obrázek
Příklad odlitku z resinu - je potřeba odříznout nálitek a začistit:
Obrázek
Maketová výška návěsu a tahač Tamiya:
Obrázek
Ivanovy disky:
Obrázek
Namontované odlitky Honzy Jílka:
Obrázek
náprava-Návrh.pdf
(83.84 KiB) Staženo 871 x
Tak co vy na to ? :D
bocektransport.cz
Uživatelský avatar
martin33
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 512
Registrován: úte pro 28, 2010 10:15 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od martin33 »

Teda Michale :clap: :clap: mě osobně by ty odlitky stačili. Když bude komplet tak to bude vypadat skvěle ale nikdo to stejně neuvidí pokud nebudeš mít návěs přímo určený jen pro bedny.
Nikdy neříkej že to NEJDE,
protože se najde BLBEC,
který NEVÍ že to nejde,
a UDĚLÁ TO
Uživatelský avatar
hoci
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 95
Registrován: ned úno 21, 2010 5:01 pm
Bydliště: Plz

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od hoci »

Pěkná práce jsem nadšenej :clap: :clap: :clap:
Volvo FH12 Globetrotter 420
Futaba FC16
pajuss
Nováček
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: pon srp 09, 2010 11:22 am

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od pajuss »

Ahoj,

na začátku bych chtěl říct, že tímto nápadem jsem zcela nadšen. Cena za originál nápravy mě už nějakou dobu zdržuje od stavby návěsu, protože jsem se zatím nedokázal rozhodnout, zda koupit od carsonu návěsový podovozek a neřešit tedy stavbu rámu a kupování náprav, když jejich cena je tak vysoká.

Ale pokud by se podařilo rozjet výrobu této levnější varianty, tak se mnou můžete počítat, že si nějaké vezmu. Co se týče maketovosti, je to asi tak, jak si Michale napsal. Ideální řešení by bylo mít dvě verze, jednodušší a maketovou, ale určitě bych si vystačil s jednodušší verzí. Co se týče toho uchycení, tak já bych preferoval zmíněné Účko.

Věřím, že se to podaří dotáhnout do zdárného konce. Držím palce.
Uživatelský avatar
PetrK
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 1074
Registrován: pát led 26, 2007 4:21 pm
Bydliště: kousek od Tábora

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od PetrK »

Kdo umí, umí, my ostatní si jen můžeme přát, abys tohle dotáhl do konce a mohli jsme si objednat součástky :clap: :clap: :clap: Osobně se přikláním k jednodušší verzi, detaily si každý, kdo bude chtít, dodělá. A pokud to tedy rozjedete, můžeš počítat s tím, že si zamluvím odlitky na dva tříosé návěsy :wink:
Petr "kyby" Kýbus
modelařím pro radost...
Uživatelský avatar
stelerp
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 353
Registrován: pát kvě 02, 2008 5:32 pm
Bydliště: Sviadnov

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od stelerp »

Osobně bych měl zájem také jen o odlitky jednodušší varianty. Zbytek si už člověk nějak dodělá. Ale někteří určitě uvítají i celou komplet sadu.

PS: Osobně se mi tento typ 'zavěšení' nápravy nelíbí, ale je to zřejmě nejjednodušší způsob výroby.
PS2: Ještě kdyby se tak našel nějaký 'pekař' na gumy, to by bylo něco :-) Chybí mi na trhu dostupné gumy na nízkoložné návěsy (240/70R17,5, nebo 235/70R17,5), letmým přepočtem 52-55mm v průměru.
Vyjadřuji jen svůj osobní názor, se kterým samozřejmě ostatní nemusí souhlasit. Ale od toho jsme, aby jsme byli každý jiný.
karlos77
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 234
Registrován: čtv pro 16, 2010 9:21 pm
Bydliště: humpolec,Syrov

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od karlos77 »

:clap: :clap: Miso nadherna predstava i reseni levnejsi napravy,ja osobne bych se take prihlasil k odberu.Drzim palce. :dance:
Domee
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 591
Registrován: sob zář 26, 2009 8:55 pm
Bydliště: Morava(Brno venkov)

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od Domee »

Jo panečku to je brutální ;) se mnou taky počítej. Sem taky pro jednoduchost...Chci také třínápravový přísvěs. Bral bych tedy a držím palce aby se to povedlo. A ten pekař by se hodil, ty ceny teréních pneu sou děsné. Zkus se poptat na rc4x4 uživatele jménem HORAL, který si na své modré pajero upekl vlastní gumy. Myslím že se po nich jen zapráší :clap:
Bylo: Tamiya TA02, DF03ra, TRF 416we, FG eco 1:5, Hot bodies D8T 1:8 elektro truggy, axial scx10 defender 90, tamiya Man 26.540 1:14,
Aktuálně: Drift Yokomo DIB 2.0 ver. premium, futaba 3pk 2,4ghz
Uživatelský avatar
Dejvid
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 272
Registrován: pon srp 23, 2010 12:35 pm
Bydliště: Domažlicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od Dejvid »

Skvělá práce, jsem rád a myslím i ostatní, že s tím někdo přišel. Těch věcí od Carsonu je víc, třeba takovej mechanismus na sklopku za 3000,-. Myslím že by se to strojně dalo vyrobit také za méně...
K té maketovosti náprav se přikláním také k jednodušší variantě a pokud by se to dotáhlo do zdárného konce a osvědčilo se to, pak už by moc nechybělo to postupně vylepšit do detailu...

David
Liebherr 946
FENDT 1050 Vario
MAN TGX 26.540
Liebherr LR634
http://www.rc-truck.cz
Uživatelský avatar
kwt2000
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 404
Registrován: úte dub 28, 2009 7:32 am

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od kwt2000 »

Pěkný, až to bude, taky bych si minimálně dvě vzal. Myslím, že jednodušší řešení je postačující :clap: .
Uživatelský avatar
PetrK
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 1074
Registrován: pát led 26, 2007 4:21 pm
Bydliště: kousek od Tábora

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od PetrK »

stelerp píše:PS2: Ještě kdyby se tak našel nějaký 'pekař' na gumy, to by bylo něco :-) Chybí mi na trhu dostupné gumy na nízkoložné návěsy (240/70R17,5, nebo 235/70R17,5), letmým přepočtem 52-55mm v průměru.
Tyhle gumy se dají sehnat i s disky tady (ikdyž stojí taky pěknej ranec) : http://www.veroma-modellbau.eu/shop/lkw ... eifen.html
Koukám po nich a říkám si, proč to mají ti Němci všechno tak drahý... :(
Petr "kyby" Kýbus
modelařím pro radost...
Uživatelský avatar
stelerp
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 353
Registrován: pát kvě 02, 2008 5:32 pm
Bydliště: Sviadnov

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od stelerp »

Cena, to je přesně ten důvod, který mně odrazuje :-( Škoda no, nic nebude...
Vyjadřuji jen svůj osobní názor, se kterým samozřejmě ostatní nemusí souhlasit. Ale od toho jsme, aby jsme byli každý jiný.
jirkamusil
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 109
Registrován: sob lis 06, 2010 9:03 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od jirkamusil »

No ceny jednotlivých věcí (komponentu) je občas děsivá ale to jen kvuli tomu že je na tom vytištěná značka.Je to holt smula tak nezbyde nic jiného než šetřit šetřit a pak nakoupit opět šetřit na další
Uživatelský avatar
Jirka639
Nováček
Nováček
Příspěvky: 95
Registrován: pon dub 14, 2008 11:08 pm
Bydliště: Petráveč
Kontaktovat uživatele:

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od Jirka639 »

ja bych byl pro maketove 'I' uchyceni, u profilu na 'U' byl by pak i rozdil v sirce ramu a sirky naprav ne?

na disky (mam ty od Ivana) jsem se ptal znameho soustruznika a cena za disk z duralu by byla okolo 150,-Kč/ks, pri počtu 30ks. delano na CNC robotu.

co bych ja uvital vyrabet jsou blatniky, třeba ty jak ma p. Jílek jsou super.
CSR
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: pon říj 25, 2010 6:23 pm
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

Re: Návěsové nápravy

Příspěvek od CSR »

To jirka639: Ono jde všechno si myslím.Ty blatníky by také šli, jen to chce najít někoho kdo vyrobí master a pak to nechat naodlévat.Otázkou je jak by na tom byla cena.
KPM Královského města Slaný
Odpovědět

Zpět na „NÁVĚSY , PŘÍVĚSY , prostě cokoliv co zapřahnete“