Zkrápění rašeliny

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack, Jirkacbx

Honzass
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: ned říj 30, 2016 6:10 pm
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Zkrápění rašeliny

Příspěvek od Honzass »

Chlapi, před časem jsem si tu četl článek ohledně tvorby strojů / nemůžu tu debatu najít /.....někdo zde zmínil,kdyby se někdo pokusil udělat něco na zkrápění rašeliny....pak se to nějak utlo, že si vezmete konve.... já přemýšlel nad tím, když dělám ten nosič kontejnerů, že bych rozšířil využití auta a krom kontejnerů na něj natáhl i nádrž a funkční zkrápění, něco jsem zkusil, viz video. Vizi mám takovou, že by byla tryska vepředu a jedna stejná vzadu, byly by přepínatelné, buď by stříkal předek, nebo zadek.
Dejte názory, jestli to má smysl se vůbec pouštět do takového projektu, teď to má rozstřik asi 50 cm, víc trysek nedám s ohledem na čerpadlo, pak by to sotva čurkalo, na videu je 180 stupňů, zkoušel jsem i 90 st. není to ono a když dám 2,tak už vůbec.
https://img32.rajce.idnes.cz/d3202/15/1 ... .jpg?ver=0
https://www.youtube.com/watch?v=rYdRaNa ... e=youtu.be
Uživatelský avatar
Matus
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 158
Registrován: úte lis 27, 2012 7:26 pm
Bydliště: Trnava

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od Matus »

To kropenie rašeliny sa riešilo vo vzťahu s výstavou For Model Olomouc. Tu je to vlákno:
viewtopic.php?f=213&t=20678&start=135
Mack Granite Halfpipe Kipp-LKW & CAT 966M
Mercedes-Benz Arocs 4x4 Kipp-LKW & Volvo EC 160E
Volvo A40G Dumper & Class Axion 950 with trailers
Link na môj kanál YT : MS - RC MOVIES
https://youtube.com/channel/UC8VxorV6cDnd3UlZgZfX7PQ
honza 1960
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1969
Registrován: úte bře 25, 2014 9:47 pm
Bydliště: Přerov

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od honza 1960 »

Tam jde o to,že to políváme deseti konvama vody,aby se neprášilo,při ranní úpravě rašeliny na akci..Tam s tím tvým šplíchátkem nebudeš nic platný,ale počas akce,tam můžeš se svým strojem,pro diváky skrápět cesty,nebo nájezd na most,kde se bude navážet a vyklápět..Tím nikomu neuškodíš a budeš aspon pro diváky vytvářet nějakou činnost..Vždycky říkám,čím víc se na akcích strojů hýbe,tím je to pro diváky zajimavý..Diváci tam nechodí pro nás,ale my pro ně..Takže vem, co máš doma pojízdnýho a přijed.. :wink:
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od rotruck »

Honzo - bude určitě platný to si piš ....... konvema sice polejem , ale modelově v průběhu dne určitě postřikování a zkrápění ať už je to zemina , nebo písek přijde vhod. Plánujeme i brod , takže připadá v úvahu i navážení a doplňování vody do vaničky brodu , tam stačí i čůrání .... :D
Ovládání čerpadla by to asi chtělo přes samostatnej regulátor a ten by pak možnou volbou otáček zaŕídil buď to čůrání nebo rozstřik. Pokud by to bylo bez reglu tak sání / rozstřik by stačil přepínáním směru / polarity čerpadla.
Řešilo se to v akcích - Olomouc a jsem rád že to šikovného modeláře popíchlo a inspirovalo.
Sám jsem před týdnem vytáhl svou rozdělanou IFA Agro + čerpadlo a začal vymejšlet jak narychlo zbastlik nádrž fekál - sání / rozstřik , nebo jak to nabastlit na SCANIA tahač - jelikož už jen dodělání samotné Ify do koukatelného stavu asi časově nedávám.
Co se ale "rašeliny" týká , potěšila mne včera informace pořadatele u kterého jsem urgoval zvlhčení - že tento rok nám tedy objednají novou zeminu z kompostárny a dnes ji dovezou , tak by byl od problémů s přeschlou rašelinou pokoj , ale i ta zemina bude na povrchu osychat a bude třeba kropit.
Tudíž Honzass - ssuper , pokračuj , je to výborný nápad zvlášť když máš kontejnerák.
honza 1960
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1969
Registrován: úte bře 25, 2014 9:47 pm
Bydliště: Přerov

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od honza 1960 »

Ramane,však já mu to stříkání rašeliny nezakazuju.. :D ..At přijede se stříkačkou a my mu budeme poroučet,co bude stříkat a co bude vodou doplňovat..Už se na to těším.. :lol: :lol:
Honzass
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: ned říj 30, 2016 6:10 pm
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od Honzass »

Chlapáci, přiznám se, že pro letošní Olomouc to asi nebude, časově to nedávám, na modelařinu mám pouze víkendy a i ty jsou teď v pytli a háček ještě taky není úplně hotový.

to rotruck..... chtěl jsem to udělat aby to nebylo závislé na vysílačce, abych nemusel něco zapojovat po natažení, mám 12V čerpadlo + baterii, plánoval jsem to zapojit přes dálkově ovládané 2 kanál. relé, které by spínalo buď předek, nebo zadek.
Je pravda, že sání mě vůbec nenapadlo....a co se týče regulace otáček....pokud máš ty, nebo někdo další nějaký nápad, čím to ovládat, přepínat polaritu, prosím o link, případně, pokud by se dal regl použít i pro sání ? v té elektrice si nejsem zas tak jistý v kramflecích. Díky

edit:
......ikdyž tak nad tím přemýšlím.....rozepíšu se tu, možná sání a roztřik bych měl, místo ventilu pro zadek bych ho použil pro sání a tím měl i změnu otáček na sání, pak už jen tu regulaci otáček....... na ovládání chci použít toto : https://www.aliexpress.com/item/DC-12V- ... 3c0032ECAr
a ventily tyto : https://www.aliexpress.com/item/EBOWA-E ... 3c0032ECAr

edit: díval jsem se na ten regulátor....je blbé, že to musí být připojené k přujímači, aby to bylo regulovatelné
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od rotruck »

Moje a tvoje namýšlení se asi liší v tom , že ty to plánuješ jako samostatný celek který nebude propojený s autem zatímco já bych se druhým regulátorem pro cisternovou nástavbu napojoval na volný kanál přijímače auta a současně neŕeším oddělený postřik pŕedek a zadek.
U mne by to bylo asi tak ..... čerpadlo taky 12V (odzkoušeno-zvládá i při LiPo 2S) .... napájeno ze samostatného druhého reglu na nástavbě ovládaného signálem z volného plněproporcionálního CH přijímače auta čímž dokážu řídit směr otáčení i otáčky čerpadla (tím vyřešeno sání / postřik i jejich intenzita. Pokud bych chtěl použit jen volantovku se třetím kanálem neproporcionálním (jen zap/vyp plný ceres) tak bych použil mechanické spínání kontakty na mikroservu (levý / pravý chod motoru čerpadla)
Honzass
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: ned říj 30, 2016 6:10 pm
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od Honzass »

Vidíš? zas jiná verze zapojení, i tak by to šlo, možná je to jednodušší, než mé řešení, ale jen se zeptám, jak by jsi řešil uzavření sacího vstupu při stříkání, případně když nebude žádná činnost? Podle mě by aspoň sání mělo být uzaviratelné nějakým ventilem, aby voda nevytekla ven..
Co se týče ovládání, mám Taranise, takže kanálů hafo volných.

edit: pořád nad tím přemýšlím, ale ...to čerpadlo co mám, tam nepůde změnit směr otáčení, ne po el. stránce, ale co se týče vstup výstup vody,tam je sání dané. Aby to sálo, nebo stříkalo, to se bude muset řešit ventilama, kam to bude pouštět vodu, jestli do nádrže - sání, nebo do trysek - stříkání

edit: ano i já zkoušel to čerpadlo na 2S Aku, ale kvůli tryskám, potřebuji větší točky čerpadla, aby to trochu stříkalo, ne čurkalo
Naposledy upravil(a) Honzass dne pát bře 01, 2019 2:10 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od rotruck »

Tak nějak fyzikálně - že .... podle vkusu každého soudruha (Tankový prapor) .... Já to uvažoval řešit "sifonově" tudíž vytečení jen z hadic za čerpadlem a čerpadlo permanentně zatopeno .... ale pssst :shhh: ať tady nevystřílím všechno know-how .... co mne ale spíš napadlo tak že ty na rozdíl ode mne asi budeš mít pevné postřikovací trysky (tudíž by tam musel být ten dvoucestný kuláč) zatímco já budu u fekálu koncovky / sací hadice ručně vyměňovat , nebo to řešit hadicí na šibenici (tudíž + dalśí mikroservo) a přetlakovým reduktorem v koncovce hadice.
Honzass
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: ned říj 30, 2016 6:10 pm
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od Honzass »

ÁÁÁha, tak to je jiná, Ty na to jdeš sofistikovaně, já tou obyčejnější cestou, ano já plánuju trysky pevné a otvor sací, případně, otvor vypouštěcí, bohužel nějaký dvoucestný, třícestný ventil v solidní velikosti není, tak to plánuju řešit těma elektromagnet. ventilama.
Uživatelský avatar
Míla
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 817
Registrován: pon srp 15, 2016 11:06 am
Bydliště: Písek, jihočeský kraj

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od Míla »

Velmi zajímavá diskuze, můžu se přidat ? :lol:
Hasičská technika MB Sprinter RZA,PLHA, Scania R series, CAS,KHA,KA
Speciální pásová technika.
https://rcpupisek.rajce.idnes.cz/
rc-pozarni-utvar-pisek.webnode.cz
facebook.com/rc.pozarni.utvar.pisek
Honzass
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: ned říj 30, 2016 6:10 pm
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od Honzass »

Pro Tebe jako hasiče to určitě zajímavá diskuze je...klidně se přidej
Uživatelský avatar
Michal Boček
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 973
Registrován: ned lis 08, 2009 4:02 pm
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od Michal Boček »

Velice dobře to měl vyřešené Laďa Balaly z Prahy na fekálu za traktor - čerpadlo měl obousměrné, a za ním dva jednosměrné jednoduché kuličkové ventily - při sání do nádrže se podtlakem uzavřel stříkací a otevřel sací a při stříkání naopak.
Pokud to máš na kontejnerovce tak není nic jednodužšího než do auta přidat ještě jeden regulátor a kabely od něj přivézt na kontakty nahoru k ramenu - při natáhnutí a dojetí kontejneru na konec sa ti spojí s kontakty na kontejneru a k nim je už připojený motor čerpadla :wink: . Obrácený chod čerpadla prověř - někdy jsou šipky jen na okrasu a ve skutečnosti je čerpadlo vevnitř symetrické.
Smysl takové vozidlo určitě má - nejen na kropení rašeliny, ale třeba i na kropení sádrového asfaltu a nebo diváků v létě :D .
bocektransport.cz
Honzass
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: ned říj 30, 2016 6:10 pm
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od Honzass »

Zkusím to udělat, aby to bylo nezávislé na autě, s ohledem na čerpadlo směr otáčení stejně nezměním, už jsem objednal elektromagnet ventily, tak to bude mít funkci sání, funkci stříkání a funkci volný výtok přes plnící hrdlo. Otáčky čerpadla budu řešité lokálně, potenciometrem přímo na nástavbě.
Čerpadlo mám toto : https://www.aliexpress.com/item/New-Min ... 3c004wp0Mh tam směr neotočím, sání je dané.
Honzass
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: ned říj 30, 2016 6:10 pm
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrápění rašeliny

Příspěvek od Honzass »

Chlapi elektronici, poprosím o radu, jakou diodu použít ? Jedná se mě o to, že jsem pozměnil komponenty a mám čerpadlo s dvěma výstupy, ale abych mohl měnit jednak směr a rychlost otáček, budu mít dva regulátory, aby se mě ale přes čerpadlo nedostávalo napětí z jednoho regulátoru do druhého potřebuju osadit diody, řeknete mě nějakou hodnotu na 12V? U čerpadla hodnoty neznám, je to čerpadlo ostřikovačů do auta. Regulátor otáček mám tento : https://www.aliexpress.com/item/DC-Moto ... 4c4d9mBNH2
Všem předem děkuji.

Vyřešeno...
Naposledy upravil(a) Honzass dne stř led 29, 2020 9:14 pm, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „STAVEBNÍ A OSTATNÍ STROJE“