Čím začít? Vlastní stavba rypadla Volvo EC 380E 1/14

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack, Jirkacbx

Odpovědět
Tomas26
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: sob pro 19, 2015 12:21 pm

Čím začít? Vlastní stavba rypadla Volvo EC 380E 1/14

Příspěvek od Tomas26 »

Zdravím všechny členy tamiya fóra a stavebníky RC bagrů obzvlášť.
Jsem původně plastikový modelář a v oblasti RC nemám téměř žádné zkušenosti. Před pár lety jsem se zamiloval do RC modelů stavební techniky firem Premacon a Wedigo, ovšem o jejich pořízení si mohu nechat maximálně zdát. Našel jsem si tu ale několik úspěšných stavitelů, např. matuškobagrista, který se bez předchozích zkušeností pustil do stavby svých rypadel Komatsu s obrovským nasazením. Takže, pokud si vytyčím cíl se stavbou hydraulického rypadla, bude potřeba si nejprve promyslet vlastní konstrukci - dle stažených prospektů jsem si spočítal rozměry jednotlivých částí stroje v měřítku. Co ale dál?

Pokud chci stavět z plechu a mám jen základní pracovní vybavení (žádný soustruh, fréza ani sloupová vrtačka), čili bych si nechával dělat jednotlivé díly po známých, resp. na zakázku budu si muset nejdřív díly nakreslit a poté dát vyrobit. Jak řešíte nákresy? Děláte si je v grafických programech? Nebo si narýsujete požadovaný tvar? Jak si např. narýsovat rameno aby mi podle nákresu správně vyrobili požadovaný tvar? Nemám technické vzdělání.

Máte prosím nějaké tipy co ještě do začátku? S tím, že mě stavba bude pomalu provázet pár let jsem se smířil..

Díky moc za Vaše rady a tipy!
Tomáš
Uživatelský avatar
Jozef Dojčar
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1568
Registrován: úte pro 08, 2015 6:59 pm
Bydliště: Blansko

Re: Čím začít? Vlastní stavba rypadla Volvo EC 380E 1/14

Příspěvek od Jozef Dojčar »

Ahoj, já jsem tady taky nováček, ale RC modely stavím už 14 let. Pokud chceš stavět model z plechu a máš konstruování v krvi, nebo aspoň v hlavě :wink: tak stačí mít program třeba Autocad, který vytváří soubory typu DWG. Firmy, které se zabývají řezáním materiálů laserem, nebo vodním paprskem tyto soubory pak zadávají do svých strojů, ušetříš jim tím spoustu práce s překreslováním, pokud bys jim dal podklady pouze na papíře. Pak už stačí jenom stavět, jako to dělá třeba piponek.
Uživatelský avatar
matuskobagrista
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 362
Registrován: pon led 17, 2011 3:53 pm
Bydliště: Brezova pod Bradlom (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím začít? Vlastní stavba rypadla Volvo EC 380E 1/14

Příspěvek od matuskobagrista »

Ahoj. Tak stavbou som začal,že som mal len ručnú pílku na železo. Možno tomu nebudú mnohý veriť, ale Kelwin aj Hepcizik, ktorý boli u mňa ešte keď som býval v Púchove môžu potvrdiť,že som celú plošinu rezal tou pílkou, plošina je z 3 mm Fe. Následne som všetko naložil do cestovnej tašky a vliekol to do Ostravy kde som pracoval. Tam som si to celé zvaril a ohýbal som čo bolo treba. Jediné čo mi na ten báger pálili boli uši na držanie hlavného ramena a piestnic. Treba to všetko riadne pomerať a zvoliť si nejaký postup. Ak sa pozrieš na stavbu čo tu rozbehol DEJVID tam môžeš vidieť ako začať. Jedná sa o stavbu CATERPILLAR 385 CL. To moje bolo od začiatku také neohrabané a škaredé, ale keď som to zmontoval a nastriekal farbou tak sa to konečne podobá na krásny stroj.

Držím palce a teším sa na stavbu. Je tu veľa šikovných modelárov , ktorý budú ochotný pomôcť alebo aspom poradiť.

Jedno ty však poradím hneď na začiatku, aj keď spravíš celý báger zo železa, tak rameno, násadu aj lopatu si sprav z hliníku!!! Hydraulika bude lepšie pracovať. Môj Komatsu PC 1250-7 SP dvýhne 10 Kg v pohode a 12 Kg má rameno+násada+lopata :text-lol:
Obludy od KOMATSU v mierke 1:14
Uživatelský avatar
Michal Boček
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 973
Registrován: ned lis 08, 2009 4:02 pm
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím začít? Vlastní stavba rypadla Volvo EC 380E 1/14

Příspěvek od Michal Boček »

Jak píše Pepa, pokud si budeš nechat díly někde vyrábět tak výkresy v počítači jsou potřeba, na kreslení stačí klasický AutoCAD, 3D modelování není až tak nutné ale usnadní hodně složité modely ze spousty na sebe navazujících dílů.
Pokud začínáš uplně od nuly tak se vyplatí vyrazit někam na akci a pořádně prohlédnout modely ostatních a vytáhnout z majitelů jejich technické řešení a způsob stavby abys měl představu jak zhruba na to, jediný pohled často ukáže víc než deset popsaných stránek na fóru.
bocektransport.cz
Piponek
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 548
Registrován: úte bře 29, 2011 4:16 pm

Re: Čím začít? Vlastní stavba rypadla Volvo EC 380E 1/14

Příspěvek od Piponek »

máš to pěkné sorry spletl jsem se
Naposledy upravil(a) Piponek dne pon pro 21, 2015 9:58 pm, celkem upraveno 1 x.
Tomas26
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: sob pro 19, 2015 12:21 pm

Re: Čím začít? Vlastní stavba rypadla Volvo EC 380E 1/14

Příspěvek od Tomas26 »

Zdravím všechny a děkuji za Vaše příspěvky. Stáhl jsem si nanoCAD, je to free alternativa místo AutoCADU, pracuje se soubory .dwg
Takže se s tím nyní budu učit a snad se mi podaří navrhnout správně lopatu, násadu a výložník. Tím bych začal. Poté se přesunu na podvozek a zbytek. Mezitím se budu snažit pochopit elektroniku a hydrauliku abych věděl jak to rozpohybuji.
To Piponek: Díky za návrh, ale zatím jej nemám kam umístit :)

Až budu mít sestavené první díly, případně hotové první návrhy tak je tady ukážu ke kritice. Věřím, že s Vaší pomocí to postupně nějak dám do kupy :) Díky!

PS: V pozvánkách jsem zatím nenašel bližší info o nějaké akci v dohledné době :(
honza 1960
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1969
Registrován: úte bře 25, 2014 9:47 pm
Bydliště: Přerov

Re: Čím začít? Vlastní stavba rypadla Volvo EC 380E 1/14

Příspěvek od honza 1960 »

Ahoj..Nejbližší modelářská akce,je 17.1.2016 ve Strážnici.. :wink:
Uživatelský avatar
Bjjelas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 57
Registrován: úte srp 18, 2015 12:09 pm
Bydliště: Oříství

Re: Čím začít? Vlastní stavba rypadla Volvo EC 380E 1/14

Příspěvek od Bjjelas »

Zdravim
tak toto tema budu sledovat jelikož se o tento stroj snazim takyale zacal jsem podvozkem.
Pokud budes chtit muzem se podelit o nejake navrhy. Uz mam obednane nejake dily ale stale zdokonaluju vykresy.
Bjjelas
Odpovědět

Zpět na „STAVEBNÍ A OSTATNÍ STROJE“