vlek od bruderu

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack, Jirkacbx

Uživatelský avatar
Kejhak
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv zář 11, 2014 5:01 am
Bydliště: Horšovský Týn. okr. Domažlice

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od Kejhak »

Samozřejmě Honzo, že by ten regulátor šel použít taky a při ovládání proporcionálním kanálem, by to fungovalo, jak píšeš. Plynulý rozjezdy, volba rychlosti a zastavení v libovolný poloze. Ale, vem si, že bude mít třeba jen tříkanálovou volantovku, kde třetí kanál je jen tlačítko a připojený servo jde z jedný krajní polohy do druhý. Stejně tak by šel i ten regl z maxima do maxima vpřed-vzad. Pak ten regl postrádá smysl. Určitě by ten valník s reglem fungoval jak na proporcionál, tak i na tlačítko a bylo by jej možný připojit za cokoliv, co má vyveden signál na sklápění. Nemám to vyzkoušený, ale logicky by to tak mělo být. Samozřejmě za předpokladu použitý koncepce-vše na valníku.
honza 1960
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1969
Registrován: úte bře 25, 2014 9:47 pm
Bydliště: Přerov

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od honza 1960 »

Jaj Kejháčku,tak to jsem napsal,tak jak to mám já ,to vyklápění na mojim mercedesu,já nevěděl,co dalšího za tím stojí a jaké jsou za tím další problémy,aby to třeba nemohl použít a udělat,tak jako to mám já..Já elektronice a elektrice,vůbec nerozumím,to je pro mě koní hlava..Já jen vím,že má tři dráty a ty kopou.. :lol:
Uživatelský avatar
Kejhak
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv zář 11, 2014 5:01 am
Bydliště: Horšovský Týn. okr. Domažlice

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od Kejhak »

Tahle malá nekope, ta šimrá, a to ještě jenom na jazyku. :lol:
Ten regl taky není špatná volba, ale to mikroservo a přepínač mám odzkoušený a funguje to dobře. Mám tak udělanej malýho náklaďák, vlečku za traktor, kamarád dva valníky a další kamarád dvě vlečky a teď se dělá další vlečka u třetího známýho a všechni si můžeme libovolně měnit ty vlečky mezi sebou, ať máme volantovky, nebo páčkový, vždycky je ten signál pro sklápění na tlačítko, nebo páčku.
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od Bořík »

Trochu jsem nepochopil větu "já potřebuji aby když mám odpojenou vlečku tak fungovalo vše jak má a taky aby fungovalo vše jak má když je vlek připojený"
Pokud chceš ovládat vlečku úplně samostatně, tak to je už trochu jiná situace - buď tam musí být nějaký infrapřenos a nebo druhý přijímač, namixovaný s tím prvním a jednou vysílačkou ovládat oba přijímače ( nebo samostatné ovládání pro oba stroje - což asi vyjde o kapku levněji, ale je to trochu nepohodlné ).
Jinak regulátor je celkem zbytečný - měl by význam pouze v případě, že by se nepodařilo sladit napájení a pohyb motoru s převodovkou tak, aby byla rychlost vyklápění podle přání. Ale 20 kg servo se dá už sehnat za slušné peníze a ten vlek vyklopí spolehlivě ( pokud tedy nevozíš vlečku plnou zlatých zubů ... :--) ).
ranchercz
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: čtv lis 10, 2016 10:16 pm

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od ranchercz »

Nevíte někdo o předělání serva na samostatný přepínač?google mě v tom zase nechal.
Vím o možnosti serva připojeného přes drát k přepínači, ale tato možnost zabíra strašně hodně místa, nevíte náhodou o "nemechanické" možnosti, možnost, která by z volného kanálu rc soupravy udělala přepínač mezi 2. různými obvody?
Díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
Michal Boček
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 973
Registrován: ned lis 08, 2009 4:02 pm
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od Michal Boček »

Nějak nevím co tím myslíš - napiš radši co by to mělo dělat :wink: .
bocektransport.cz
ranchercz
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: čtv lis 10, 2016 10:16 pm

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od ranchercz »

Mělo by to být jako klasický přepínač jenže ovládaný servem.
Ale já bych potřeboval aby servo nepřepínalo přepínač,ale aby když dám z rc soupravy pokyn tak aby se "virtuální přepínač"přepl..,potřebuju aby např. Staré servo šlo předělat na přepínač
Uživatelský avatar
Kejhak
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv zář 11, 2014 5:01 am
Bydliště: Horšovský Týn. okr. Domažlice

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od Kejhak »

Asi jsem ještě tupější, než jsem si myslel. Pořád nechápu, co vlastně chceš. Co tím chceš přepínat??? Rozveď tu svou myšlenku trochu víc.
Uživatelský avatar
Michal Boček
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 973
Registrován: ned lis 08, 2009 4:02 pm
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od Michal Boček »

Pořád nechápu - chceš na vlečce páčku kterou to budeš sklápět nahoru a dolu, nebo na vysílačce páčku kterou to budeš sklápět nahoru a dolu?
bocektransport.cz
Uživatelský avatar
Kejhak
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv zář 11, 2014 5:01 am
Bydliště: Horšovský Týn. okr. Domažlice

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od Kejhak »

Jestli to dobře chápu, tak to chceš na přepínání chodu motoru pro vyklápění na vleku? Tak jestli jo, a chceš se vyhnout mechanice servo-táhlo-přepínač, tak pak jedině ten obousmernej DC regulátor, jak už tu bylo uvedeno, nebo jen ten servozesilovač, ale ten snese jen velmi malé proudove zatížení. Zkoušel jsem servozesilovačem ovládat cívku relátka, ale bez úspěchu, relátko vlivem pulzního napětí na výstupu servozesilovače neustále cvakalo, takže nepoužitelný. Možná nějakej elektronik by ten signál dokázal "vyhladit", ale na mě už je to moc.
Myslím, že si to zbytečně komplikuješ, protože mikroservo a mikrospínač moc místa nezabere. Nevěřím tomu, že by jsi to tam někam nenacpal, když se to povedlo několika desítek lidem před Tebou.
Uživatelský avatar
kyberbob
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1072
Registrován: ned pro 19, 2010 12:17 pm
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od kyberbob »

ranchercz píše: tak aby se "virtuální přepínač"přepl..,
Chce přepnout virtuální přepínač, co na tom nechápete kluci? :--) Ale podle mě nemusíš vstupovat do virtuální reality a pokud použiješ něco z výše uvedeného bude ti to vyklápět jako z jiné dimenze :dance:

Akorát teda zapomeňte pánové na to že přímo signálem z RC přijímače něco sepnete bez další elektroniky. Je to jen impulz který mění svojí, šířku avšak ne střídu.

Taky by ti mohlo pomoct třeba tohle:
Servo + Simulátor hydrauliky: http://s-hobby.cz/rctruck/stranky/_3822 ... auliky.htm

Jinak prostě DC regulátor + DC motor (nebo upravené servo) + trocha převodů a mechaniky.

A pokud bys místo motoru chtěl použít servo předělané na DC motor, zde jsem si dovolil udělat stručný návod: http://kyberbob.sweb.cz/epm/soubory/ser ... _motor.pdf

A taky, pročti si tento krásný web: http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... 0%93-1cast
Nevíte si rady s osvětlováním modelu? Poradíme Vám!
Navštivte web http://www.elpromo.eu
Galerie elektro projektů: http://rc-garage.rajce.idnes.cz/EPM/
Uživatelský avatar
Kejhak
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv zář 11, 2014 5:01 am
Bydliště: Horšovský Týn. okr. Domažlice

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od Kejhak »

Je mi jasný Kyberbobe, že signálem jako takovým nic nesepne bez použití další elektroniky, proto jsem popisoval to použití reglu, nebo servoelektroniky, což je vlastně v podstatě taky regl. To relé jsem zkoušel na servoelektroniku připojit místo motoru. Chovalo se to tak, jak jsem očekával, právě pro změnu šířky impulzů pro řízení otáček motoru, ale chtěl jsem si to ověřit.
Uživatelský avatar
kyberbob
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1072
Registrován: ned pro 19, 2010 12:17 pm
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od kyberbob »

Ach tak... No ale kdyby se na tu elektroniku ze serva připojil jednocestný usměrňovač s filtrací (tedy usměrňovací dioda a kondík), možná by to fungovalo jako relé spínač.
Nevíte si rady s osvětlováním modelu? Poradíme Vám!
Navštivte web http://www.elpromo.eu
Galerie elektro projektů: http://rc-garage.rajce.idnes.cz/EPM/
Uživatelský avatar
Kejhak
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv zář 11, 2014 5:01 am
Bydliště: Horšovský Týn. okr. Domažlice

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od Kejhak »

Takhle nějak si to myslím, proto jsem taky psal, ze nějaký elektronik by ten pulzní signál dokázal vyhladit, aby relé drželo sepnutý, ale tady moje vědomosti končí. Ještě bych asi měl pro úplnost uvést, že ta cívka relé byla zapojena na jeden vývod pro motor a k nule, respektive k zemi. Kdybych se tím zabejval dál, tak bych k nějakýmu řešení asi dospěl, ale jednodušší pro mě bylo použití tý mechaniky servo-táhlo-přepínač, tak jsem to dál neřešil.
Uživatelský avatar
kyberbob
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1072
Registrován: ned pro 19, 2010 12:17 pm
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: vlek od bruderu

Příspěvek od kyberbob »

Kdybys to připojil na oba vývody místo motoru možná i tak to mohlo fungovat :think:
Nevíte si rady s osvětlováním modelu? Poradíme Vám!
Navštivte web http://www.elpromo.eu
Galerie elektro projektů: http://rc-garage.rajce.idnes.cz/EPM/
Odpovědět

Zpět na „ZEMĚDĚLSKÁ TECHNIKA“