ložiska v převodovce

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
martin.pg
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte lis 10, 2020 11:23 am

ložiska v převodovce

Příspěvek od martin.pg »

Jeden rychlý dotaz pro zkušenější stavitele:
V sadě ložisek pro kamiony Tamiya je přesný počet ložisek, jako je těch třecích, které jsou v modelu a to i přesto, že v převodovce je u dvou ks 1260 výslovně uvedeno neměnit za kuličková!
Jediný důvod mě napadá, že by se při lepení sekunďákem ocelové ložisko zalepilo a poté příliš dřelo??? a nebo že je třeba trochu vyšší tření na řadícím elementu, aby jednodušeji zaskakoval???
jak to je, kdo máte jaké zkušenosti? měnit neměnit?
Stavím i jezdím s dětmi a pro radost.
Uživatelský avatar
kyberbob
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1067
Registrován: ned pro 19, 2010 12:17 pm
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ložiska v převodovce

Příspěvek od kyberbob »

Technická otázka: kde, jak a proč u převodovky používáš vteřinové lepidlo??? Já při stavbě převodovek, vše co šlo tedy, vyměnil za kuličková ložiska ze zakoupené sady... :think: Na vteřiňák jsem sáhl jen když jsem lepil zrcátka a sklíčka... :doh:
Nevíte si rady s osvětlováním modelu? Poradíme Vám!
Navštivte web http://www.elpromo.eu
Galerie elektro projektů: http://rc-garage.rajce.idnes.cz/EPM/
martin.pg
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte lis 10, 2020 11:23 am

Re: ložiska v převodovce

Příspěvek od martin.pg »

No v návodu při stavbě převodovky je přímo uvedeno nevyměňovat za kuličkové ložiska a vlepit vteřiňákem Cu vložky.
Starší kamiony, kde Tamiya ještě nenabízela možnost výměny za kuličkové ložiska tam nemají uvedeno nic, ale pokud Tamiya v návodu říká option parts kuličkové ložiska, tak je u montáže převodovky uvedeno u posuvného elementu řazení (vložka s 2x třemi výčnělky, na jedné straně kratšími a na druhé delšími) nevyměňovat Cu vložky za kuličkové ložiska a vlepit vteřiňákem. Ověřeno u více návodů = Scania, cascadia evo, grand hauler.
Také mi také vrtá hlavou, proč neměnit. Vlepení je mi pochopitelné, servo řazení tím hýbe do boku a pokud by se ložisko uvolnilo do boku, tenhle element který má přenášet sílu z ozubených koleček, by neměl vedení na ose a křížil by se a při následném zařazení 3.ky by se to mohlo kousnout.
Stavím i jezdím s dětmi a pro radost.
martin.pg
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte lis 10, 2020 11:23 am

Re: ložiska v převodovce

Příspěvek od martin.pg »

ještě jsem to zkoukl, díl J7 a jeho montáž na osu řazení MD19.
Stavím i jezdím s dětmi a pro radost.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: ložiska v převodovce

Příspěvek od Jirkacbx »

Tu měděnou vložku na přesuvníku řazení má jistě smysl neměnit za ložisko z praktickýho důvodu.
Neni potřeba,aby se to točilo,tak proč ložisko.
Je to jen vedení táhla,tak proč ložisko.
I když se to futro vyběhá a tolik toho nejspíš nenařadíš,abys to měnil co rok,tak to pořád bude nějak držet.
Jestli ti ta měď dělá vrásky,nech si ty futra udělat mosazný a nejspíš tě přežijou. 8-)
Na obyč autech taky na řazení nemáš všude ložiska a stavební technika v 99% taky spolíhá na všelijaký futra,třeba ramena,otoč a podobně a mění se jednou za X let.
Problém tam nehledej.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: ložiska v převodovce

Příspěvek od Bořík »

Použít radiální ložisko na axiální posun je hloupost a technická zhovadilost. To kluzné ložisko vydrží na tahové síly mnohem víc a naopak kuličkové ložisko by dostalo s axiální silou pořádně do těla. Pokud by bylo potřeba, tak v Číně mají velký výběr bronzových samomazných ložisek a takové ložisko tam svou životností překoná několik autíček.
martin.pg
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: úte lis 10, 2020 11:23 am

Re: ložiska v převodovce

Příspěvek od martin.pg »

díky za potvrzení, taky jsem si říkal, že je to zbytečný = blbost, ale na několika fotkách ze stavby, jsem viděl, že měnili i tyhle dvě a v sadě výměnných ložisek jsou také všechny = vlastně dvě přebývají. Je jasný, že pokud to zapadne do ozubených kol, tak se netočí a pokud je tam trojka, tak je to mezi a taky se netočí, takže není proč dávat kuličkové. ale chtěl jsem se tak nějak ujistit.
Stavím i jezdím s dětmi a pro radost.
Odpovědět

Zpět na „KAMIONY, TAHAČE, AUTOBUSY“