Škoda 706 MTSP

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vít Suchan
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 671
Registrován: pon pro 31, 2018 8:45 pm
Bydliště: Týn nad Vltavou, Jihočeký kraj

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od Vít Suchan »

Chtěl bych si koupit plynovou páječku, s ní to půjde, díky za tip :D

EDIT: Jakou byste mi doporučili? Vím akorát o dremelu, nechtěl bych koupit nějaký křáp
Moje rc:CC-01 Landfreeder,MAN TGX XLX 18.540,BOBík (Bobek) ve výstavbě (90%) ,PR Racing PR S1 V3 Type R
YouTube kanál- senát RC modely
Uživatelský avatar
milossek
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 559
Registrován: stř říj 23, 2013 2:30 pm
Bydliště: okr. Kladno

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od milossek »

Pepo, tohle bych už ani nestíral. Je vidět (možná kamera klame) jak ten cín pěkně utíká, takže po něm zústane krásně lesklá stopa :lol:. Já teď pájel výstuhy do kabiny a v jednom místě se mi odlepil - trošku rozšklebil bok a nemůžu to v tom místé spájet zpět. Dělám s tím psí kusy. Vyškrabuju spáru, pastu a nic. Prostě se nechytne. Asi je tam někde koroze, kam se předtím nedostal cín.Tak holt tam přijde kit...

Vítku nevím, ale ten dráťák asi moc parády nenadělá, se bojím....takovéhle množství bych prostě vyškrábal, vysmirkoval atd...
" Kde začíná elektrika, končí rozum"

Fendt 936Vario + čelní nakladač + sněhová radlice
Claas Axion 850 + tandem vlek Fliegl
Bruder CAT 963D
peckovej Kirovec K-700A v 1:14
Uživatelský avatar
Vít Suchan
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 671
Registrován: pon pro 31, 2018 8:45 pm
Bydliště: Týn nad Vltavou, Jihočeký kraj

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od Vít Suchan »

Ten cín už jsem trochu zredukoval, tam kde to šlo
IMG_20220416_203623_HDR_resize_13_compress32.jpg
Moje rc:CC-01 Landfreeder,MAN TGX XLX 18.540,BOBík (Bobek) ve výstavbě (90%) ,PR Racing PR S1 V3 Type R
YouTube kanál- senát RC modely
Uživatelský avatar
milossek
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 559
Registrován: stř říj 23, 2013 2:30 pm
Bydliště: okr. Kladno

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od milossek »

Co používáš? Trubičkový cín, nebo pájecí pastu a jen drát? A jakou máš pájku? Psal jsi tuším trafo pájku. To je taková ta klasická pistole, co hřeje když držíš spoušť? Nevím, ale podle fotek mi to přijde, že jsi to měl málo prohřáté. Alespoň ta textura toho cínu tomu napovídá. Když to pořádně prohřeješ, mělo by Ti stačit malé množství cínu. Ten pak do spoje zateče sám. Záleží taky na materiálu.... musíš zkoušet a najít si styl, jaký Ti bude vyhovovat.... :lol:
" Kde začíná elektrika, končí rozum"

Fendt 936Vario + čelní nakladač + sněhová radlice
Claas Axion 850 + tandem vlek Fliegl
Bruder CAT 963D
peckovej Kirovec K-700A v 1:14
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od Jirkacbx »

Podle fotky to vypadá na málo ohřátej materiál,navíc železo a mosaz či něco jinýho.
Rozdílný potřebný teploty a ještě pájený na želený podložče,co teplo vede někam jinam.
Pájet nejlíp na dřevěný podložce,teplo z pájenýho místa nemůže nikam utýct a líp se ti to i bude slejvat.
Plynovou pájku radši ne,pak ti to tlak hořáku odfoukne kamkoliv po materiálu.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
PetrK
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 1074
Registrován: pát led 26, 2007 4:21 pm
Bydliště: kousek od Tábora

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od PetrK »

Používám plynovou páječku Dremell. Sice se pořád učím, ale pájím na dřevěné podložce a ohřívám vždy ten silnější materiál. Když letuji mosazný profil k tenkému pocín plechu, ohřívám ten profil, plech je ohřátý hned. Samozřejmě napřed trochu zdrsním, natřu pastou a po ohřátí přikládám cín. Když se povede, krásně zateče, kam má.
Petr "kyby" Kýbus
modelařím pro radost...
Uživatelský avatar
Michal Boček
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 973
Registrován: ned lis 08, 2009 4:02 pm
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od Michal Boček »

Moje zkušenost je čím míň cínu tam dáš, tím míň ho budeš odbrušovat. Když sem začínal dělat vlečku, taky sem hodně brousil. Malou ruční frézku (proxonku), a v ní malou frézku (nástroj) - tím sem odstranil největší kusy cínu, a pak zbytek pilníčkama a šmirglem.
Pájím hořáčkem na 2kg bombě - většinou si díly sestavím na ocelové pásovině (dřevo mě hoří), natřu pastou, nahřeju pásovinu aby neodebírala teplo, a pak ohřívám díly tak, aby se cín sám roztekl při dotyku dílu - pak krásně zateče do spár a není potřeba skoro nic vybrušovat. Ale odbrousil sem spousty cínu než sem dostal odhad jak to nahřívat :) .
Teď sem si pořidíl i malou ruční plynovou páječku, ale ten výkon je tragický.
Auto vypadá moc dobře, jen tak dál :handgestures-thumbup:
bocektransport.cz
Uživatelský avatar
Vít Suchan
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 671
Registrován: pon pro 31, 2018 8:45 pm
Bydliště: Týn nad Vltavou, Jihočeký kraj

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od Vít Suchan »

milossek píše: pon dub 18, 2022 9:59 pm Co používáš? Trubičkový cín, nebo pájecí pastu a jen drát? A jakou máš pájku? Psal jsi tuším trafo pájku. To je taková ta klasická pistole, co hřeje když držíš spoušť? Nevím, ale podle fotek mi to přijde, že jsi to měl málo prohřáté. Alespoň ta textura toho cínu tomu napovídá. Když to pořádně prohřeješ, mělo by Ti stačit malé množství cínu. Ten pak do spoje zateče sám. Záleží taky na materiálu.... musíš zkoušet a najít si styl, jaký Ti bude vyhovovat.... :lol:
Mám cín 60Sn 40Pb (možná je to naopak y teď si nejsem jistý), kalafunu, takovou hnědou pájecí pastu neznámé značky a páječku mám starou českou trafo. Je možný že jsem to měl málo prohřátý :D
Jirkacbx píše: pon dub 18, 2022 10:45 pm Podle fotky to vypadá na málo ohřátej materiál,navíc železo a mosaz či něco jinýho.
Rozdílný potřebný teploty a ještě pájený na želený podložče,co teplo vede někam jinam.
Pájet nejlíp na dřevěný podložce,teplo z pájenýho místa nemůže nikam utýct a líp se ti to i bude slejvat.
Plynovou pájku radši ne,pak ti to tlak hořáku odfoukne kamkoliv po materiálu.
Je to pozink a mosaz, tu podložku si vyměním za dřevěnou :D tu plynovou páječku bych si koupil asi od dremelu, to nemá takový tlak ta malá ne?

A ješte, pan Dojčar kombinoval plynovou a trafo páječku, ale teď už si přesně nepamatuju proč
PetrK píše: úte dub 19, 2022 10:53 am Používám plynovou páječku Dremell. Sice se pořád učím, ale pájím na dřevěné podložce a ohřívám vždy ten silnější materiál. Když letuji mosazný profil k tenkému pocín plechu, ohřívám ten profil, plech je ohřátý hned. Samozřejmě napřed trochu zdrsním, natřu pastou a po ohřátí přikládám cín. Když se povede, krásně zateče, kam má.
Mě právě moc zatékat nechtěl a musel jsem ho tam šťouchat


Díky, taky jsem viděl asi u Scale artu že si to sestaví a nahřejí celé a nemusejí to delat po kouskách :D
Moje rc:CC-01 Landfreeder,MAN TGX XLX 18.540,BOBík (Bobek) ve výstavbě (90%) ,PR Racing PR S1 V3 Type R
YouTube kanál- senát RC modely
Uživatelský avatar
Jozef Dojčar
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1568
Registrován: úte pro 08, 2015 6:59 pm
Bydliště: Blansko

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od Jozef Dojčar »

Petr to popsal moc hezky a logicky. Michalova technika je taky dobrá, ale s velkým hořákem budeš asi v pokojíku dělat jen těžko. Budeš si muset najít svůj styl a metodu nejspíš metodou pokus omyl ;) .
Pistolovou páječku používám současně s plynovou obvykle u větších ploch, které mi rychle odvádějí teplo a nebo když mi cín chytne jen na jeden pájený plech. To ho potom pistolovkou dotlačím, kam potřebuju ;) .

https://youtu.be/R-qmRB3XFi8
Uživatelský avatar
milossek
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 559
Registrován: stř říj 23, 2013 2:30 pm
Bydliště: okr. Kladno

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od milossek »

Jak říkal můj děda, 100 hlav, 100 názorů :lol: a teď si Vítku vyber :lol:
Já třeba jen s trafo pájkou nemám dobrou zkušenost. Nešlo mi to s ní a více se tavil plast na pájce než materiál. Já pájím malou hrotovou pistolkou. Zapneš do sítě a ona se nahřívá. Jen to ale není na dlouhý provoz. Má sice jen jeden nástavec, občas by se hodil jiný, ale jinak to jde. Na silnější matroš si beru větší pájku...
download/file.php?id=30197&mode=view
Ale jinak postup je stejný. Pájím na kousku plovoucí podlahy. Díly si pospojuji krokosvorkama či podobně, Namažu pájecí pastou, prohřeji přidám cín a při delším spoji postupně popojíždím dál. Kalafunu používám jen pro zjištění, zda už pájka dostatečně hřeje. Jinak hrot utírám do bavlněného hadru. Taky je pak krásně čistý.
Tak jen do zkoušení svojí metody :lol:
" Kde začíná elektrika, končí rozum"

Fendt 936Vario + čelní nakladač + sněhová radlice
Claas Axion 850 + tandem vlek Fliegl
Bruder CAT 963D
peckovej Kirovec K-700A v 1:14
Uživatelský avatar
Vít Suchan
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 671
Registrován: pon pro 31, 2018 8:45 pm
Bydliště: Týn nad Vltavou, Jihočeký kraj

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od Vít Suchan »

Ještě bych si měl koupit, nebo doma vyštrachat kovové svorky, mám jen plastové a ty bych zničil.

Nejvíce se mi líbí ta technika kombinování plynové a trafo pájky :D a kdyby šlo do tuhého tak táta má i tu velkou páječku na okapy :lol:
Ten hořák by byl asi dobrý na výrobu více kusů
Moje rc:CC-01 Landfreeder,MAN TGX XLX 18.540,BOBík (Bobek) ve výstavbě (90%) ,PR Racing PR S1 V3 Type R
YouTube kanál- senát RC modely
Uživatelský avatar
milossek
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 559
Registrován: stř říj 23, 2013 2:30 pm
Bydliště: okr. Kladno

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od milossek »

Tak bez kovových svorek se ani nehneš. Ty plastový pak smrdí :lol: . Používám různé krokodýlky - krokosvorky, co se obyčejně dávají na kablíky, pak na větší kousky mám z Lidlu sadu svářečských kleští. https://www.lidl.cz/p/parkside-sada-skr ... p100342906 Ty mají aretaci, takže je nemusíš držet. Prostě použij cokoliv co teplo nezničí, tolik neodvede, bezpečně to udrží a hlavně u toho můžeš mít volné ruce...
" Kde začíná elektrika, končí rozum"

Fendt 936Vario + čelní nakladač + sněhová radlice
Claas Axion 850 + tandem vlek Fliegl
Bruder CAT 963D
peckovej Kirovec K-700A v 1:14
Uživatelský avatar
Vít Suchan
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 671
Registrován: pon pro 31, 2018 8:45 pm
Bydliště: Týn nad Vltavou, Jihočeký kraj

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od Vít Suchan »

V unihobby měli ve slevě za 800 Kč tu plynovou páječku Dremel, tak jsem si udělal radost :D , mrknul jsem tam i na fortunky, ale ty jsou od dremelu celkem drahé.

Doma na kamnech a dřevěné podložce jsem s ní zkusil kousek pájet, ale moc to nešlo, nebo takhle, roztekalo a tavilo se to pěkně, ale jak pajím mosaz a pozink tak ten cín zůstával na místě, takže příště zkusím tu metodu dvou páječek abych tam rozstrkal cín kam potřebuju :D
IMG_20220511_202835_resize_40.jpg
Moje rc:CC-01 Landfreeder,MAN TGX XLX 18.540,BOBík (Bobek) ve výstavbě (90%) ,PR Racing PR S1 V3 Type R
YouTube kanál- senát RC modely
Uživatelský avatar
Jozef Dojčar
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1568
Registrován: úte pro 08, 2015 6:59 pm
Bydliště: Blansko

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od Jozef Dojčar »

Do toho se časem dostaneš. Obě plochy natři pájecí pastou a prohřívej víc ten silnější materiál.
Uživatelský avatar
Vít Suchan
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 671
Registrován: pon pro 31, 2018 8:45 pm
Bydliště: Týn nad Vltavou, Jihočeký kraj

Re: Škoda 706 MTSP

Příspěvek od Vít Suchan »

Máte nějakou osvědčenou pájecí pastu?

Jinak, zjistil jsem že největší problém je s materiálem, nejlepší by bylo koupit pocínovaný plech (mosaz by byla strašně dráha) a pájet to na něj, to by možná šlo lépe, protože na teď mi všechen cín chce lézt na mosazný profil a nechce se to spojit dohromady. A další věc je že jsem to špatně očistil :|
Moje rc:CC-01 Landfreeder,MAN TGX XLX 18.540,BOBík (Bobek) ve výstavbě (90%) ,PR Racing PR S1 V3 Type R
YouTube kanál- senát RC modely
Odpovědět

Zpět na „KAMIONY, TAHAČE, AUTOBUSY“