HH Actros short SLT

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack, Jirkacbx

Odpovědět
Uživatelský avatar
LARS
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 946
Registrován: úte led 05, 2010 10:42 pm
Bydliště: Turnov

HH Actros short SLT

Příspěvek od LARS »

Zdar , pánové a případně i dámy .
Jsem ve stavbě rc náklaďáků úplný nováček , tak se mi bude určitě do začátku hodit každá rada a tak nějak tajně doufám že se mě tu ujmete , budete mít se mnou trpělivost a trochu mi případně poradíte jak to úspěšně dotáhnout do konce
Tohle bude můj úplně první kousek na kterém se budu učit a když mi to půjde tak mám vyhlídnutou předlohu kterou chci postavit od 0 .
Původní plán zněl , sestavím stavebnici z krabice od Hercules Hobby a pak se uvidí .
Problém nastal když jsem zjistil že v bedně chybí diferenciály , právě ty kvůli kterým jsem tu stavebnici kupoval .
Reklamace u ATeses v proběhla pohodě , jen to mělo malý zádrhel že čínský výrobce sídlí ve městě kde na to kašlou a tak mi diferenciály přistáli po 3 měsících na stole teprve tento týden .
No a jak jsem to tak smutně kutálel po stole a nemohl vestavbě podle návodu pokračovat .tak se to samozřejmě zvrhlo .
Zatím jsem se dnes dostal do fáze funkčního prototypu podvozku .
Vše se pak samozřejmě učeše , následně rozebere nalakuje a znovu sestaví .
Proběhla i zkušební jízda prototypu podvozku a první poznatky jsou na světě . i bez pružin v tlumičích je to na můj vkus moc tvrdé . Motor Surpass Hobby 540 80T -RMP: 5300 je podle mého názoru dost rychlý , poloměr otáčení je metr dvacet ,ale víc už s toho nevyrazím protože kola o listí ,no snad to bude stačit ?
Mimo jiné jsem se v čase čekání na diferenciály také pustil do přestavby podvalu od Brudera .
Za připomínky a rady budu jen vděčný , nejsem hňup co si nenechá poradit , Láďa.
Obrázky hier - https://lars666.rajce.idnes.cz/Tamiya_B ... transport/
RC DRIFTMECHANICS LIBEREC
̿ ̿̿ ̿̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\--(•̪●)--/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od Jirkacbx »

Bož muj,cos to koupil?
Čínská kopie Tamkovýho tahače?
To řízení podle mně vcelku hrůza.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 751
Registrován: pát led 11, 2019 12:17 am
Bydliště: Opava

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

Ty jo, v Cine (ndbo odkud to je), jeste asi nevideli Mercedes co? Kabina je dost mimo real :)
Ty jo, polomer otaceni 1,2m? To bych tipnul, ze i s traktorem mam mene. To nevim jak treba na modelove silnici na kruhaci...?? Dodrzuji Ti napravy alespon trosku Ackermannovu podminku? Mozna by se ten polomer mohl snizit. Zalezi, jak tam je misto, ale kdyz pises, ze moc ne....
No na vysledek jsem zvedav :)
🇺🇲John Deere 9620RX
🇸🇪Väderstad ST600s
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20
🇨🇳Frsky Tandem X20 PRO
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od rotruck »

Nebude to tak horké ... proč stahovat kalhoty , když brod je ještě daleko .
Jelikož nejsem MBčkář tak se mně ta kabina i docela líbí , řeknéme třeba že je to vývojový mezityp nebo tužing. Co se podvozku týká , tak půjde hlavně o vyladění tak jak je to potřeba i u každé Tamky. Jako plus vidím uzavěrky difů u těchto náprav , otázka je jak jak často vyrazíš do terénu a jak dobře a jak dlouho v reálu fungují - pár lidí tyto nápravy už pořizovalo , určitě uz nějaké ohlasy budou.
Celkově co se popsaných problémů týká , tak to po stránce řízení tak předloha auta už sama o sobě není zrovna nejideálnější konfigurace náprav pro dobrej rejd , druhá řiditelná náprava u tohoto provedení podvozku by neměla točit plnej rejd , ale jen přitáčet v menším úhlu - budeš si muset nakreslit podvozek a rozkreslit rejdy s ackermanem pro jednotlivé nápravy a podle toho seřídit.
Není moc vidět jaký tvar mají páky řízení na kamenech nápravy , možná je číňan odflák a ackerman je menší než by mohl být .
Vytočení kol podle fotek není zas až tak malý a určite by pomohlo i trošku nastavit rozbíhavost na předku , začni asi tím , že sundáš kola z druhé nápravy , nastav trošku rozbíhavost předku a vyzkoušej jestli se tím poloměr zatáčení zlepší .Předpokládám , že dify na zadku si při zkoušení rejdu neměl zašpérované a byly otevřené , jinak by to zavření difů samozřejmě dost zvětšovalo poloměr zatáčení. Na rejd samozřejmě bude mít vliv i i povrch na kterým si jezdil , to jak berou pneumatiky jejich tvrdost a i tvrdost listů -pružin se taky podepisuje na smýkání předku tlačeného zadkem.
Zkontroluj jestli ti hladce fungujou dify , pak to zkus bez kol na druhé nápravě , pak zvětšit rozbíhavost a pokud to pořád nepomůže tak ubrat listí jestli to umožňuje uchycení per na nápravě , nebo možná i poladit houpačky . Listy per budeš stejně asi ubírat tak i tak aby byl podvozek měkčí.

Klidně sem vždycky písni co se chystáš udělat ať můžem poradit dřív než by sis přidělal zbytečnou práci , nebo komplikaci.
Uživatelský avatar
LARS
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 946
Registrován: úte led 05, 2010 10:42 pm
Bydliště: Turnov

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od LARS »

To:rotruck Děkuji za rady a poznatky , diferenciály chodí hladce i když jsem je naládoval plný vazelinou a uzávěrky diferenciálu jsou samozřejmě otevřené . Zkusím po sundávat kola otestovat podle Tvých pokynu . Na fotkách to není tak vidět ,ale zadní náprava zatáčí méně než ta přední .První náprava má už kolo opřené o list a zadní je od listu 6 mm. Přemýšlím o změně pružin za skládané z Š-Hobby píšou že jsou měkké https://www.s-hobby.cz/rctruck/stranky/ ... list-a.htm
Ještě přemýšlím jak zredukoval převodovku , aby to jelo pomaleji a nezabralo to místo v kabině kam plánuji dodělat interier a zachoval 3 rychlostní převodovku.

Pro upřesnění - Původně to byla tahle stavebnice https://www.asiatees.com/display?Miscel ... 8771&pid=1 která mě po speciální slevě pro nového zákazníka i s dopravou a clem vyšla na 6983 Kč. a protože mám v plánu některé části předělávat tak jsem přiobjednal části karoserie Tamiya naprosto bez problémů jsou záměnné , tudíž to asi Číňan tak špatně nezkopíroval . Jinak v Karosériích podle mého soudu Tamku dávno předběhly (otevírací dveře ,plně vybavený interiér )viz.https://www.asiatees.com/article?Hercul ... ks&id=3411 a https://www.asiatees.com/featured?brand ... es%20Hobby
Co se týče řízení tak je to jak jsem psal narychlo spáchaný prototyp z M3 závitovky abych spojil obě nápravy a ověřil funkci a neplácal zbytečně kovaný Dural . Druhá náprava na doplnění včetně zavěšení byla objednána u RcBrmin a větší cajk jsem ještě neviděl i opice s nebozezem a závitníkem by to zvládla lépe . Původně jsem chtěl objednat nápravy u mého dvorního dodavatele ještě z dob rc driftu , ale nejsou skladem což je velká škoda protože na rozdíl těchto a Tamiya náprav řeší problém s Ackernanemm a mají záklon rejdového čepu http://www.broadtech.hk/eagleshop/shop/ ... id=TH01-01 jinak ty kardany jsou také odtamtud http://www.broadtech.hk/eagleshop/shop/ ... class=2051
RC DRIFTMECHANICS LIBEREC
̿ ̿̿ ̿̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\--(•̪●)--/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od rotruck »

S listama od Tamky zatím nepospíchej , dle mé zkušenosti až tak měkký jak tam píše určitě nejsou - jsou li ty tvoje rozebiratelný tak prvně zkus nějakej list ubrat. Jinak co se úhlu natočení druhé nápravy týká , když jsem si to hodil jen tak od oka na kružnici tak to bude dělat asi jen poloviční výchylku kola než u přední , možná i míň - přesné míry samozřejmě nemám , ale jelikož je to vlastně už skoro první zadní náprava ta to logicky nemůže zatáčet moc - bude to skoro nula nic ...... buď zakreslit a spočítat , nebo postupně přidávat - ubírat pokus omyl.
Převodování je prostě u téhhle převodovky bolest - je li to věrná kopie Tamky i s převod. poměrama tak ti nic jiněho nepomůže než dát přídavnou redukční převodovku před , nebo pokud nechceš zabírat kabinu tak rozvodovku za ni do rámu - je li tam místo ... ale dle mého když už tam máš nízkootáčkový motor a trošku to ještě stáhneš na vysílajdě tak už se s tím pro začátek jezdit dá , ale toho řazení si moc neužiješ :D
Nebo pak pořídit jinou převodovku.
Uživatelský avatar
LARS
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 946
Registrován: úte led 05, 2010 10:42 pm
Bydliště: Turnov

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od LARS »

To: rotruck - Moc děkuji za pomoc a hlavně za trpělivost ,moc si toho vážím. :text-thankyouyellow:
Provedl jsem jízdní zkoušky podlé Tvých doporučení , rozbíhavost různě po sundávat kola atd. a výsledné zjištění je že je to pořád stejný jen když sundám kola z druhé a čtvrté nápravy tak zmenším poloměr otáčení o 10 cm. což je ale logické že se krátký tahač otočí na menším placu než dlouhé více nápravové auto
Také jsem předělal řízení druhé osy , tady zkontroloval https://www.youtube.com/watch?v=_6BAWm9wip8 i když to tak na fotkách nevypadá v reálu je to dobré .
Teď půjdu rozebrat ty pružiny a něco z toho vyházet .
Jsou tam 3 list a logický mi to vychází že nejlepší volba bude vyhodit ten prostřední , je to tak ?
A další otázka zní jen z předních náprav nebo i ze zadku? Budu za tím tahat skoro 15 Kg. . Mám strach aby si to po zapřažení nesedlo na břicho .
Co se týče převodovky ,nejde o to že by se s tím nedalo jezdit , ba naopak :D na trojku s rychlejším motorem a tvrdšími gumami by se dalo na hladkém i driftovat .
Ta převodovka je v podstatě zjednodušený závodní Hewland a při zkušební jízdě po baráku jsem zkoušel i jízdu jako s WRC a jde to. Problém je v tom že těžký tahač 1/1 na redukovanou jedničku jede v reálu chůzí méně mrštného důchodce.
RC DRIFTMECHANICS LIBEREC
̿ ̿̿ ̿̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\--(•̪●)--/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od rotruck »

Je tak , vyhoď prostřední a pokud to nebude chytat o houpačku tak ho i můžeš dát nahoru nad hlavní list - později to můžeš využít a zbastlit opěrný čepy na rám a při zatížení ti to sedne i na to horní a zvýší se tuhost.
listy.JPG
Co se zatáčení týká , nesmýkáse ti ta náprava v rejdu ? zkus ještě ten předek zatížit a jestli to nepomůže tak pak už jen zkontrolovat a přeměřit ackermana a nebo ještě pak zkusmo rozšířit přední nápravu vypodložkováním předních kol na ''unašečích'' / čepech aby byly aspoň o pár milimetrů dál od per a mohl se zvětšit rejd jestli by to pomohlo.
ackerman.JPG
Uživatelský avatar
LARS
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 946
Registrován: úte led 05, 2010 10:42 pm
Bydliště: Turnov

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od LARS »

Přehodit ten prostřední list nahoru je super nápad , to mě nenapadlo , no tak jdu zase rozebírat.
Ten Ackermann na těch nápravách nějaký je , to poznám i od oka , s tím mám dost zkušeností z driftu kde jsem ho pracně likvidoval a teď ho budu zase lovit.
Po úpravě přepakování té druhé nápravy to vychází tak jak je to na tom druhém obrázku .
Když jsem to dával poprvé dohromady tak jsem si neuvědomil že i když je to krátká verze tak ta druhá řízená náprava je přidružená k zadním nápravám a ne k předku , také tam není žádný rozvor jako u sklopky kde se to liší jen o pár stupňů.
Je fakt že to testuju bez boudy ale to podle mě to nemá vliv , zapřáhnu a je těžiště úplně jinde .
Jak jsem psal nějak se to výrazně nezměnilo i když jsem s toho udělal 4x2 .
Nejvíc by pomohlo kdyby byli péra pod rámem a nemotali se tam . To podložení ložisek je dobrý nápad to zkusím ,alespoň to co bouda dovolí .
RC DRIFTMECHANICS LIBEREC
̿ ̿̿ ̿̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\--(•̪●)--/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿
Uživatelský avatar
LARS
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 946
Registrován: úte led 05, 2010 10:42 pm
Bydliště: Turnov

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od LARS »

Tak aby to nevypadalo ze to skončilo někde v koutě tak jsem zkoušel a zkoušel a,pořád špatně a né podle mích představ.
Pak mi do toho vlezlo že jsem na bazaru koupil kabinu FH12 tak jsem trochu kanibalizoval a něco dodělal z bezpečnostních cedulí a na zadní světla jsem rozřezal zadní lampu z Felicie , zkrátka šetřilo se kde se dalo . :mrgreen: https://lars666.rajce.idnes.cz/RC_VOLVO_FH12/
No a tak začínám prakticky od začátku zadek jsem vyřešil https://www.rajce.idnes.cz/f1458097795 a momentálně čekám na přední nápravy se záklonem čepu z Japonska.

Optám se nemá někdo zkušenost s tímto rámem ? http://www.rcbrmin.com/index.php?main_p ... ts_id=1701
Líbí se mi to vizuálně ale otázka jak to bude fungovat ? :text-thankyouyellow:
RC DRIFTMECHANICS LIBEREC
̿ ̿̿ ̿̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\--(•̪●)--/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿
Uživatelský avatar
LARS
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 946
Registrován: úte led 05, 2010 10:42 pm
Bydliště: Turnov

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od LARS »

Tak jsem konečně mohl otestovat nově předělané odpružení a nové nápravy od Eagle Racing - https://www.broadtech.hk/eagleshop/shop ... id=TH01-01
Výsledek je rozpačitý :( ,ale to je podle mého názoru zapříčiněno konstrukcí a požitím listových per které nebudou nikdy kopírovat terén jako bugina s olejovými tlumiči s progresívní vinutou pružinou s velkým zdvihem. Řízení je stále ve fází vývoje pravda netočí to jako dvou osa ,ale nic nehrne , pří zatočení z rejdu do rejdu auto nepřešlapuje a když jsem na podval naložil basu piv a dal plný rejd tak jsem v pulce kruhu zlomil návěs .
Na Německém fóru jsem vyčetl že dlouhá verze je na tom se zatáčením ještě hůř tak jsem rám nakonec zavrhl a zůstal u původní krátké verze. https://lars666.rajce.idnes.cz/Tamiya_B ... transport/
20201014_221102.jpg
Dále jsem z Volva vyndal tříkvalt a zkusil jsem planetu 5:1 z ebay a kupodivu jsem na pokus nemusel nic upravovat a klaplo to na otvory co v rámu již byli .
První pokus s motorem 80T , na plný plyn byla výsledná rychlost chůze méně mrštného důchodce .
Pokus číslo 2 - použil jsem motor ze stavebnice Hercules který není označen ,ale má byt údajně 35T . Výsledek naprosto pomalé plynulé rozjetí i s basou piv na podvalu a na plný kotel rychlost srovnatelná s 2 rychlosti převodovky Tamiya s 80T https://lars666.rajce.idnes.cz/RC_VOLVO_FH12/

PS : Ještě pár pokus a bude to třeba fungovat jako na přiloženém videu ,jediný co mi vadí že lezu se světlou výškou pořád nahoru :(
RC DRIFTMECHANICS LIBEREC
̿ ̿̿ ̿̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\--(•̪●)--/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿
Uživatelský avatar
LARS
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 946
Registrován: úte led 05, 2010 10:42 pm
Bydliště: Turnov

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od LARS »

Volvo se už neplete na stole tak jsem se do toho zase pustil , jen přemýšlím jestli bych to vlákno neměl přejmenovat :think: :) ,už to není kraťas a z Herkules hobby tam zůstaly jen zadní nápravy. :)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
RC DRIFTMECHANICS LIBEREC
̿ ̿̿ ̿̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\--(•̪●)--/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿
Uživatelský avatar
LARS
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 946
Registrován: úte led 05, 2010 10:42 pm
Bydliště: Turnov

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od LARS »

Tak jsem po měsíci konečně vyšetřil chvíli na kutění .
Použil jsem toto https://www.modellbau-berlinski.de/kata ... 1_14-truck jako redukci a konečně to s Tamiya převodovkou a 80T motorem jede podle mích představ , 1 krásná želvička , 2 je jako původní 1 a 3 jako původní 2
Pořád pracuji na ladění pérování a dostal jsem se do fáze že bez použití nějakého vahadla nebo podobné berličky na předních osách to nepůjde , což mě docela mrzí protože na velkém náklaďáku nic takového taky není :cry:
Udělal jsem malé video přejíždění nerovností s otevřenými diferenciály :arrow: https://www.rajce.idnes.cz/f1497441413
RC DRIFTMECHANICS LIBEREC
̿ ̿̿ ̿̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\--(•̪●)--/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od Jirkacbx »

Za mně předek přiměřeně tuhej,zadek docela měkkej,ale víc než pěkně to kopíruje terén.
A ještě ti tam toho dost chybí,takže se pružení taky pak změní.

Máme v práci jednoho MB,asi Arocs nevim ted přesně,ale má to 4 schody do kabíny a spolu s nástavbou pro Turbo od Kobitu je to hrůůůůůůůůůůůůůza v tak měkkým autě sedět,v zatáčce výkyv nahoře klidně přes půl metru. :hand:
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
LARS
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 946
Registrován: úte led 05, 2010 10:42 pm
Bydliště: Turnov

Re: HH Actros short SLT

Příspěvek od LARS »

Ono tam té hmotnosti tak moc nepřibude a když tak na předek . Jak je na videu vidět je tam vzadu vrtačka jako závaží místo návěsu .Prázdné je to bez uzávěrek difu katastrofa , ale to je špatné i u skutečného tahače , proto tam mají 1/1 na točně tu korbu se závažím , jinak by s přívěsem necukli . Ta korba je taky v plánu ,ale to je huba budoucnosti. Jen takové postřehy ,krátká verze8x4 lépe zatáčí ,ale u dlouhé je ten delší rozvor mezi nápravou 1-2 lepší na přejíždění nerovností .
RC DRIFTMECHANICS LIBEREC
̿ ̿̿ ̿̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\--(•̪●)--/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿
Odpovědět

Zpět na „KAMIONY, TAHAČE, AUTOBUSY“