Mercedes Sprinter - PLHA - Bruder 1:16

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack, Jirkacbx

Odpovědět
Uživatelský avatar
Míla
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 817
Registrován: pon srp 15, 2016 11:06 am
Bydliště: Písek, jihočeský kraj

Mercedes Sprinter - PLHA - Bruder 1:16

Příspěvek od Míla »

Ahoj, začínám stavět auta a jako první které jako jediné z plánovaných už je schopné pohybu je MB Sprinter v měřítku 1:16 z modelu od firmy Bruder a kovovým podvozkem který jsem si koupil i s vysílačem.

Vozidlo bude vypadat a doufám že někdy i fungovat jako PLHA - Plynový hasicí automobil "Sněhurka" s předlohou od firmy THT.
S funkčností se uvidí podle toho jak se mi podaří dát dohromady rozvod co2 v nástavbě vozidla, protože sehnat uzávěr a funkční tlakové lahve v tomto měřítku je šílenost, takže zatím bude model po dokončení jezdit do akcí s prázdnou baterií v nástavbě bez možnosti provedení hasebního zásahu.

http://www.tht.cz/cs/zasahove-pozarni-a ... -daily-4x2
Obrázek

Technický nákres
Obrázek

a jak to zatím vypadá
Obrázek
Naposledy upravil(a) Míla dne úte zář 13, 2016 10:19 pm, celkem upraveno 1 x.
Hasičská technika MB Sprinter RZA,PLHA, Scania R series, CAS,KHA,KA
Speciální pásová technika.
https://rcpupisek.rajce.idnes.cz/
rc-pozarni-utvar-pisek.webnode.cz
facebook.com/rc.pozarni.utvar.pisek
Uživatelský avatar
Michal Boček
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 973
Registrován: ned lis 08, 2009 4:02 pm
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: Mercedes Sprinter - PLHA a RZA - Bruder 1:16

Příspěvek od Michal Boček »

Zajímavé auto, z čeho máš podvozek?
Nevím kolik toho CO2 pro hašení potřebuješ, ale Ota Gerža ze Vsetína si vyvinul pro ponorky vlastní držák a ventil pro použití bombiček CO2 do sifonovačů. Jedna bombička bude asi málo ale můžeš jich použít víc propojených a inspirovat se při výrobě ventilu. Celé to bylo popsané v nějakém starším RCrevue, tady je odkaz na stránky:
http://rcsubs.cz/index.php/divingsystem ... va-ponorka.
bocektransport.cz
Uživatelský avatar
Míla
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 817
Registrován: pon srp 15, 2016 11:06 am
Bydliště: Písek, jihočeský kraj

Re: Mercedes Sprinter - PLHA a RZA - Bruder 1:16

Příspěvek od Míla »

Podvozek jsem koupil už takhle sestavený, postavit vlastní jsem zkoušel před lety a moc daleko jsem se nedostal, takže když jsem ty modely od Brudera našel při úklidu ve skříni tak mě napadlo to zkusit znova, ale podvozek pro první nové vozidlo jsem si tentokrát koupil abych se podíval jak to vypadá.

Technické specifikace vozidla najdeš na webu THT Polička odkud je předloha, odkaz je nad fotkou skutečného vozidla.
Skutečné vozidlo veze nějakých 360kg CO2 a to je přibližně na půl hodiny, to co bude v modelu by stačilo tak na pár minut.

Rozložení tlakových lahví je i na mnou nakresleném obrázku, zatím stavím baterii z prázdných bombiček co jsem si přinesl z práce, jednorázové se vyhazujou tak není nouze o materiál do modelu, problémem je spíše jejich obsah, protože z CO2 se pro hašení používá jeho kapalná část, nikoliv ta plynná a zatím jsem neviděl sifonovou bombičku co by v sobě měla stoupací trubičku pro výdej kapalné části obsahu.
Hasičská technika MB Sprinter RZA,PLHA, Scania R series, CAS,KHA,KA
Speciální pásová technika.
https://rcpupisek.rajce.idnes.cz/
rc-pozarni-utvar-pisek.webnode.cz
facebook.com/rc.pozarni.utvar.pisek
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Mercedes Sprinter - PLHA a RZA - Bruder 1:16

Příspěvek od Jirkacbx »

A zajít k někomu nebo někam,kde CO2 plní do velkých flašek,jestli by o nějaký pidi varintě věděli,by nešlo?
Možná by poradili,jak ty sifonovky umravnit nebo nějakou náhradu.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Míla
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 817
Registrován: pon srp 15, 2016 11:06 am
Bydliště: Písek, jihočeský kraj

Re: Mercedes Sprinter - PLHA a RZA - Bruder 1:16

Příspěvek od Míla »

Co se týká obsahu tak už mám něco v plánu co bych skusil ale zatím píšu co mám zjištěno, to že já to neviděl neznamená že to nexistuje, nejdřív to celé postavím a pak budu řešit jak do toho dostat ten plyn, mám ten podvozek měsíc a zatím se mi podařilo akorát vybít baterku, pak jí asi popravit nabíječkou, přetrhnout pár drátků pod kapotou a odmontovat původní korbu co se dala sklápět ale při prvním testu u mě doma se zlomil spoj na závitové tyči, takže zatím model stojí v obýváku a já rěším milion věcí okolo, zjištuju kterej drátek co vlastně v tom modelu dělá, kupuju plastový desky a nářadí a s pomocí rodiny a kamarádů dávám dohromady některé menší elektronické kousky, například mini vypínač pro přenosnou stříkačku vymontovanej z plošného spoje.

Ve městě je servis hasicí techniky tak až se přestanu válet doma tak se tam snad konečně dojdu zeptat, uvidíme jestli se mi nevysmějou.
Hasičská technika MB Sprinter RZA,PLHA, Scania R series, CAS,KHA,KA
Speciální pásová technika.
https://rcpupisek.rajce.idnes.cz/
rc-pozarni-utvar-pisek.webnode.cz
facebook.com/rc.pozarni.utvar.pisek
Uživatelský avatar
Kejhak
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv zář 11, 2014 5:01 am
Bydliště: Horšovský Týn. okr. Domažlice

Re: Mercedes Sprinter - PLHA a RZA - Bruder 1:16

Příspěvek od Kejhak »

Nóó, projekt vskutku odvážnej, tím myslím to použití CO2. Ty sifonový bombičky bych asi úplně nezavrhoval. Kdysi dávno jsem někde u někoho viděl sněhovej hasičák u CO svářečky kohoutem dolů. Na otázku proč, mi ten dotyčnej vysvětlil, že ten hasičák má od kohoutu dolů trubičku a při spuštění se do hubice tlačí kapalný CO2 a to se na sníh mění až v hubici, při vstupu do ovzduší, zatímco v obrácený poloze přes tu trubičku uniká jen plyn, potřebnej pro svářečku. Co je na tom pravdy, nevím, ale jestli je to tak, tak pak by z tý sifonový bombičky, při propíchnutí hliníkový zátky, taky měla vycházet kapalina, pokud by byla bombička šroubením dolů, protože tam žádná trubička na dno bombičky není. Taky fungoval výměnej způsob bombiček plných za prázdný v obchodech, ale jestli to ještě běží??? Je to jen domněnka a skutečnost může bejt úplně jiná, každopádně držím palce.
Uživatelský avatar
Míla
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 817
Registrován: pon srp 15, 2016 11:06 am
Bydliště: Písek, jihočeský kraj

Re: Mercedes Sprinter - PLHA a RZA - Bruder 1:16

Příspěvek od Míla »

Rozdíl mezi bombičkou do sifonu a sněhovým hasičákem je dost velký, v bombičce žádná trubička není a pokud si někdy vidět lahev se sifonem, tak u některých se bombičky do lahve šroubují i vzhůru nohama nebo pod nějakým úhlem, znám to z práce, protože tam používáme bombičky na šlehačku.
Tady je takový celkem odborný popis rozdílu mezi flaškou CO2 a hasičákem http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? ... 008042101e

Zatím nic nezavrhuji, spíš se snažím přijít na způsob jak vytvořit funkční a hlavně bezpečné hasicí zařízení v podobě hasičského vozu, rozhodně nechci při předvádění na nějakém akci nebo srazu se dočkat nějaké katastrofy při které by mi natlakované CO2 zlikvidovalo model nebo otrávilo kolemjdoucí.(I když mi spíš dřív zmrzne model než někoho otrávím 12 bombičkama :wink: )

Jak píšeš o tom propíchnutí tak už jsem o něčem takovém taky trošku přemýšlel, pomocí duté jehly jako se používá při odběrech krve by se z toho dalo možná dostat něco jiného než plyn ale musela by se tam potom nějak upevnit, ale myslím že důležitější než jak sehnat plyn v bombičkách je uzavírací ventil který ten obsah udrží v té baterii a druhý který mi to udrží v hadičce od navijáku k hubici.

Prostě a jednoduše to co mají skuteční hasiči to chci udělat v měřítku 1:16 a pak s tím uhasit nějakou elektriku.
Hasičská technika MB Sprinter RZA,PLHA, Scania R series, CAS,KHA,KA
Speciální pásová technika.
https://rcpupisek.rajce.idnes.cz/
rc-pozarni-utvar-pisek.webnode.cz
facebook.com/rc.pozarni.utvar.pisek
Uživatelský avatar
Kejhak
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv zář 11, 2014 5:01 am
Bydliště: Horšovský Týn. okr. Domažlice

Re: Mercedes Sprinter - PLHA a RZA - Bruder 1:16

Příspěvek od Kejhak »

No vidíš, tím odkazem jsi vlastně potvrdil to, co jsem psal o příspěvek vejš. :lol: A jestli tedy v práci při nějaký činnosti používáte sifonový, nebo šlehačkový bombičky, tak by jsi si, formou nákupu náhradních dílů, mohl vyřešit i to propíchnutí a zajištění bombičky proti vystřelení. Pokud je tedy Tvoje práce technickýho směru, a nejsi náhodou cukrář. :--) Bez urážky prosím. :D. Ale při čtení toho odkazu o hasičákach, jsem se dočetl i jednu, a to hóóódně důležitou věc, a to je tlak tekutého CO2, respektive stlačení plynu do tekutého stavu, a to je 200 atm!!!!!! Toho bych se asi bál v modelovým provedení, ale nějak se mi nechce věřit, že v tý malý, sifonový bombičce, s hliníkovou ucpávkou, je opravdu těch 200 atm. Asi by stálo za to, použít ten šroubovací mechanismus na bombičky, nebo celý vršek sifonový láhve a na ten otvor pro vstup plynu do láhve nějak napasovat tlakoměr a hned budeš vědět, jakej že je v tý bombičce tlak.
Uživatelský avatar
Míla
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 817
Registrován: pon srp 15, 2016 11:06 am
Bydliště: Písek, jihočeský kraj

Re: Mercedes Sprinter - PLHA a RZA - Bruder 1:16

Příspěvek od Míla »

Dělám v kuchyni ale většinu věcí objednávají manažeři a vozí to externí firmy nebo to přiveze někdo z ředitelství firmy, takže bych musel brát ze skladu a bombičky co máme jsou spíše šlehačkové a jak už jsem si našel podle typu tak v nich je spíše N20 tedy rajskej plyn který dělá tu pěnu než CO2 co se dává do pití, na to tam máme velké lahve, které jezdí měnit odborná firma.

Hasicí přístroj sněhový je většinou velká tlaková láhev kde je 2 nebo 5 kg kapalného CO2 a stěna té láhve je dost silná, u bombičky kde máš jen nějakých 12 gramů, by ti 200 atm. asi s tou bombičkou něco udělalo ale nejsem technik CO2 takže ti víc nepovím, ale pokud by ten plyn nebyl kapalný tak ti bombička utrhne ruce už při 38MPa, to jsem si našel. :)
Hasičská technika MB Sprinter RZA,PLHA, Scania R series, CAS,KHA,KA
Speciální pásová technika.
https://rcpupisek.rajce.idnes.cz/
rc-pozarni-utvar-pisek.webnode.cz
facebook.com/rc.pozarni.utvar.pisek
Uživatelský avatar
Kejhak
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv zář 11, 2014 5:01 am
Bydliště: Horšovský Týn. okr. Domažlice

Re: Mercedes Sprinter - PLHA - Bruder 1:16

Příspěvek od Kejhak »

Hmm, tak nějak jsem si to myslel. To, že v bombičkách na šlehačku je jinej plyn než CO2, jsem věděl. Jen jsem nevěděl jakej. Teď vyvstává otázka, vzhledem k síle stěny těch malejch bombiček a potřebnými množství plynu pro potravinářský účely, jestli v těch bombičkách je vlastně plyn v kapalný stavu. Ono ho tam vlastně může bejt tak málo, a pod tak malým tlakem, že stále zůstává v plynným skupenství, ale pro potřebu přípravy sifonu, nebo šlehačky v množství dostačujícím. No, nevím, tady moje domněnky končí, tak držím palce, ať se dílo daří. :D
Uživatelský avatar
Míla
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 817
Registrován: pon srp 15, 2016 11:06 am
Bydliště: Písek, jihočeský kraj

Re: Mercedes Sprinter - PLHA - Bruder 1:16

Příspěvek od Míla »

Práce pokračuje, dorazili nové HPS desky a zadní světla odpovídající skutečnému mercedesu z nabídky Š hobby, teď budu kroutit drátky a doufám že se trefím těma barvama.
Pak si vyřežu nástavbu a bude skoro hotovo.

Odborné rady jsou vítané, tak se nestyďte se tady ukázat.
Hasičská technika MB Sprinter RZA,PLHA, Scania R series, CAS,KHA,KA
Speciální pásová technika.
https://rcpupisek.rajce.idnes.cz/
rc-pozarni-utvar-pisek.webnode.cz
facebook.com/rc.pozarni.utvar.pisek
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Mercedes Sprinter - PLHA - Bruder 1:16

Příspěvek od Jirkacbx »

Odborná rada v mým pojetí to určitě nebude :mrgreen: ,ale co sehnat,nechat si udělat
nádobu,co by ten tlak pro kapalný CO2 vydržela a správně by fungovala,tu pak oblepit PSH destičkama,jakoby rám a
dno a vršek potřebnýho počtu malých flašek tam vlastně "nalhat"?
Stejně ty bombičky bys měl v nějakým držáku,ne?
Ventil bud mechanický ovládaný servem a třeba i spínačem nebo rovnou elektrický ventil,ale ty budou nejspíš jen na 12V.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Míla
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 817
Registrován: pon srp 15, 2016 11:06 am
Bydliště: Písek, jihočeský kraj

Re: Mercedes Sprinter - PLHA - Bruder 1:16

Příspěvek od Míla »

Když si v prvním příspěvku klikneš na ten odkaz nad fotkou toho iveca tak uvidíš jak to bude v té nástavbě vypadat, akorát mnohem menší a asi některé věci nebudou úplně na 100% stejné.

Tu baterii s 12 bombičkama budu radši řešit až na konec jinak bych to auto nikdy asi nedodělal.

Nevím co tady špekuluješ nad ventilem když ve skutečném žádná elektronika není, podívej se pořádně na ty fotky, vedle navijáku v zadní roletě je obyčejnej pákovej ventil a ty co jsou na těch tlakových lahvích taky v sobě nemají žádný serva nebo elektriku, elektrika nebo serva se hodí do CASky, ale tohle se celý ovládá ručně a model bude ovládaný stejně, pokud tedy nevíš jak v měřítku 1:16 udělat RC postavu hasiče abych k tomu autu nemusel chodit ani v případě že chci zezadu vytáhnout hadici, tady má někdo velký oči ale první člověk co by na akci přijel s RC modelem a měl v něm hýbatelnou posádku kterou by řídil stejně jako ten model tak to by získal pozornost všech lidí v okruhu půl kilometru.
Hasičská technika MB Sprinter RZA,PLHA, Scania R series, CAS,KHA,KA
Speciální pásová technika.
https://rcpupisek.rajce.idnes.cz/
rc-pozarni-utvar-pisek.webnode.cz
facebook.com/rc.pozarni.utvar.pisek
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Mercedes Sprinter - PLHA - Bruder 1:16

Příspěvek od Jirkacbx »

Tak promin,že jsem trochu přemýšlel.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
homer69
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 757
Registrován: úte bře 20, 2012 2:03 pm
Bydliště: Proseč
Kontaktovat uživatele:

Re: Mercedes Sprinter - PLHA - Bruder 1:16

Příspěvek od homer69 »

Nechám se překvapit, zatím tu není nic co by se dalo nějak hodnotit. Snad jen ta zničená lipolka.
Sebevědomí Ti ale neschází. Tak ať se Ti daří podle Tvých představ.

Martin
Odpovědět

Zpět na „KAMIONY, TAHAČE, AUTOBUSY“