Stavba éra Basic 200

Vše co se RCéčkem dá dostat kontrolovatelně do vzduchu :!:

Moderátoři: rotruck, Loupák83, tjjack, Honza D

Uživatelský avatar
Tommy Poser
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 392
Registrován: ned bře 27, 2011 2:12 am
Bydliště: Rumburk

Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Tommy Poser »

Zdravim.
Samotnýho mě překvapuje moje přítomnost v téhle sekci fora,ale z kraje podzima sem omarodil,v důsledku čehož sem nemoh do dílny.Aby mi nehráblo,tak sem zašel do modelářství na Kladně a chtěl nějakou "jednoduchou" stavebnici letadla za dřeva.Jako horká novinka mi byla nabídnuta stavebnice dolnoplošníku Basic 200 za 1500 kachlí.Že krabice obsahuje pouze plán ale už ne návod sem byl sice upozorněn,ale věřil sem si:-)
Doma sem krabici opět otevřel a po půl hodině bezmocně zavřel s tim,že bude dřevo na podpal.Asi 14 dní sem surfoval a hledal po netu,abych zjistil,že ona "novinka" se prodávala zhruba před šesti lety za cca 1000 kaček(trošku mi mrzí přístup prodavače,který mi letadlo prodal,ale což,teď už je to jedno)Tuto informaci sem načerpal z náhodně nalezenýho topicu na jednom leteckym foru společně s dvaatřiceti díly časosběrného videa ze stavby onoho lítadla.Návod chyběl už tenkrát,ale dodavatel byl údajně schopný na požádání dodat podrobný obrázkový návod.Zkusil sem to mailem a druhý den byl návod doma.Tímto děkuji jmenovitě panu Macháčkovi z astramodel.
Začátkem listopadu sem krabici opět rozbalil a pustil se do práce.V současné době je letadlo až na pár drobností hotové (včetně nažehlovacího potahu :text-woo: :text-woo: :text-woo: :text-woo: ) a zbývá jen doladit elektroniku a k tomu se vztahuje můj dotaz.Na přiloženém obrázku mám znázorněný,jak mam zapojený serva a regl do přijímače.Měl by to být mod 2,ale nějak mi neni jasný,kam s křidélky.Rozepíšu to na otázky.
1:Oni se hýbou obě najednou proti sobě?
2: To se musí namixovat dva kanály na ten pravej knipl?V návodu maj minimální požadavek štyrkanálovou vysílačku(třetí stránka návodu na rajčeti),ale plyn,směrovka,výškova a dvakrát křidélka je 5 kanálů :think:
3:Mam to ostatní zapojený dobře(myslim s ohledem na nápisy na přijímači?
4:Co vůbec ty nápisy na přijímači znamenaj (na obrázku sou opsaný vlevo)
A pak jednu ohledně vyvážení.
Výrobcem doporučený motor se už nevyrábí.Takže mi byl doporučený motor jiný.Větší a těžší.Tudíž to mam těžký na čumák.Trup už je potaženej a do ocasu se dostat nejde.To mam jako zvenku na potah lepit nějaký hnusný,samolepicí závaží?
Tady je nákres toho zapojení.
Zapojení přijímače.jpg
Děkuji :text-thankyouyellow:
Pár obrázků ze stavby je na rajčeti.Finální podoba ještě neni nafocená.
http://otomysek.rajce.idnes.cz/Letadlo_Basic_200/
Parametry:Délka:1055
Rozpětí:1450
Váha:Skutečná 2000g,deklarovaná 2100

Edit:Ještě dodam,že Ježíšek mi k tomu přines šestikanálovou vysílačku spektrum DX 6


Edit2:Dal sem si dva panáky,tim se zbavil obav,že něco domrvim v nastavení vysílačky a povedlo se mi namixovat AILE + AUX1 Dokonce se mi i povedlo reverzovat serva a křidýlka mi choděj spolu.Jedno dolu a druhý zároveň nahoru.A to všechno bez návodu :-oo
Ale i přesto bych byl za odpovědi vděčný :wink: Děkuji :text-thankyouyellow:
Naposledy upravil(a) Tommy Poser dne pon dub 27, 2015 12:52 pm, celkem upraveno 1 x.
Pajik_CZ
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 3828
Registrován: pát srp 07, 2009 5:30 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Pajik_CZ »

Když jsem lítal já, používal jsem myslím MOD4 (nebo 2, fakt už nevím) - plyn a směrovka vlevo, křidýlka a výškovka vpravo. Přišlo mi to nejpřirozenější.

1- ano, křidélka jsou v běžném letovém režimu proti sobě. Spolu dolů jdou v režimu klapek a spolu nahoru jdou v režimu brzd - měl jsem tak naklapaného easy glidera. Při vyklopení nahoru klesavost výrazně stoupla a dalo se snadněji přistát. Kdy klopit nahoru na brzdy a kdy dolu na klapky si už ale nepamatuju. Myslím že dolů to bylo při délce křidélka přes celou délku křídla (klapky) a nahoru při třeba poloviční délce křidélka vůči křídlu (brzdy)
2 - ano , namixovat. Při nedostatku kanálů lze i přes Y kabel, ale už to chce točit serva,a by se to správně hýbalo a udělat mechanickou diferenciaci křidélek. Jednodušší je diferenciaci naklapat do vysílače (ale měl jsem Turnigy T9x, tam to šlo snadno)
3- křidélka jsou myslím ailerons - zapoj a zkus
4- AUX je třeba na vlečný háček a jeho odpojení od vlečné - nepotřebuješ, ale lze použít na mix křidélek jak sám píšeš
GEAR - podvozek
RUDDer - směrovka
ELEVator- výškovka
AILErons - křidélka
THRO - plyn
BND/DAT - párovací případně programovací kanál.

Jakej byl doporučenej motor? A co tam máš Ty?
Oficiálně jsem s modelařinou skončil, proto jsem si koupil stavebnici MB Actros :D

Čeština je sice freeware, ale není opensource !!!
Svoje názory nemění jen blbec a mrtvola....
Uživatelský avatar
Tommy Poser
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 392
Registrován: ned bře 27, 2011 2:12 am
Bydliště: Rumburk

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Tommy Poser »

No úplná bomba.Děkuji za odpovědi.Dokonce to mam zapojený do správnejch dírek v přijímači :--)
Podle návodu k vysílačce je ten muj a tvuj Mod dvojka.
Motor doporučovali brushles Mutron S89U,700T,R,APC 11x5,5E,3P 25A speed controller (přesně opsáno z návodu)
A já tam mam http://www.rc-dragon.cz/eshop/elektromo ... 0-05-925kv
A tohle je ten doporučenej.Teď sem ho zkusil hledat a našel u bratrů slováků :--) http://www.automodely.sk/sk/striedave-m ... te-3p.html Akorát mi je podezřelá ta specifikace.Letadlo může mít přes 2 kila a podle údajů by na to nestačil.Ale na fotce to bude podle štítku na plášti on.
Pajik_CZ
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 3828
Registrován: pát srp 07, 2009 5:30 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Pajik_CZ »

na ty hmotnosti zase až tolik nekoukej, pokud nechceš šroubovat letadlo kolmo nahoru až do nevidim...Jakou máš vrtuli?
Oficiálně jsem s modelařinou skončil, proto jsem si koupil stavebnici MB Actros :D

Čeština je sice freeware, ale není opensource !!!
Svoje názory nemění jen blbec a mrtvola....
Uživatelský avatar
Tommy Poser
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 392
Registrován: ned bře 27, 2011 2:12 am
Bydliště: Rumburk

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Tommy Poser »

No to rozhodně nechci :--) Budu rád,když najdu nějakýho superpilota,kterej mi to zalítne a já s tim následně dokážu vzletět,vylítat baterku a přistát bez úhony.Aspoň jednou :--)
Na hmotnost sem koukal proto,že nevim jakou zátěž vytáhnou do vzduchu ty křídla.Aby jako vyvinuly potřebnej vztlak.
Doufam,že naplácam kraviny :--)
V návodu je psáno:Wing area:35,6 dm2
Wing loading:56g/dm2
Selskej rozum mi velí to mezi sebou vynásobit a vyjde mi,že křídla "zvednou" 1993,6 g což je ťipťop
Možná opět plácam kraviny :--)
Na pytlíku s dvoulistou vrtulí je akorát APC 11x5,5
Délka změřená metrem je 279 mm a sem s ní asi 20 mm nad zemí.
A to sem ještě koupil asi o 10 mm větší kola
Pajik_CZ
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 3828
Registrován: pát srp 07, 2009 5:30 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Pajik_CZ »

Takhle ta matematika nefunguje :) vrtule s motorem totiž táhnou letadlo dopředu, a křídla nahoru. se zvyšující se rychlostí se zvyšuje nosnost křídel. Wing loading spíš naznačuje, jestli nebude letadlo moc cihla = jestli nebude potřeba hodně rychlosti na udržení se ve vzduchu. Vypadl jsem totálně z orientace v zatížení, ale 56g/dm2 mi nepřijde jako nijak extrémní.

Vrtule se značí v palcích - 11x5,5 - 11" průměr x 5,5" stoupání listu
Oficiálně jsem s modelařinou skončil, proto jsem si koupil stavebnici MB Actros :D

Čeština je sice freeware, ale není opensource !!!
Svoje názory nemění jen blbec a mrtvola....
Uživatelský avatar
Tommy Poser
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 392
Registrován: ned bře 27, 2011 2:12 am
Bydliště: Rumburk

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Tommy Poser »

Jo rychlost.To mi taky mohlo napadnout,že v tom bude hrát roli.
Podle toho,co sem se o něm různě dočet,tak by to mělo bejt dobře ovladatelný a žádnej tryskáč.No uvidíme jak to dopadne.Hlavně sehnat toho zkušebního pilota.Za sebe můžu říct,že i kdybych byl sebezkušenější pilot a přišel za mnou nováček s letadlem,co půl roku stavěl,tak bych ho asi vyhnal.Něco povolí,letadlo sebou křápne o zem a nováček si ani nezalítal :--)
Pajik_CZ
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 3828
Registrován: pát srp 07, 2009 5:30 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Pajik_CZ »

to je riziko majitele letadla :) Ne zkušebního pilota. Může to totiž taky být křivá neovladatelná mrcha :D
Oficiálně jsem s modelařinou skončil, proto jsem si koupil stavebnici MB Actros :D

Čeština je sice freeware, ale není opensource !!!
Svoje názory nemění jen blbec a mrtvola....
Uživatelský avatar
Tommy Poser
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 392
Registrován: ned bře 27, 2011 2:12 am
Bydliště: Rumburk

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Tommy Poser »

Právě.To si moc dobře uvědomuju.Je to moje první letadlo a nikdo neví,jestli to je v mém provedení letuschopný aspoň teoreticky :--) :--)
No ať už to dopadne jakkoli,tak videem se pochlubim.A doufam,že i takovym,kde řídim a přistávam :--)
Jinak sem to nafotil oblečený a fakt to vypadá jako letadlo :--)
Teď už jen počkat na počasí:-)
IMAG0168_BURST002.jpg
Víc fotek je na rajčeti.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Jirkacbx »

Docela divoká potvora :-)
Hornoplošník je klidnější :wink:
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Tommy Poser
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 392
Registrován: ned bře 27, 2011 2:12 am
Bydliště: Rumburk

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Tommy Poser »

Nemělo by to bejt tak strašný.Jednak podle lidi,co to stavěli a pak sem taky včera mluvil s majitelem jedný modelářský prodejny.Poradil nějaký fígle,jako třeba za náběžku nalepit nitě:-),a nechal mi zalítat na simulátoru.Zároveň mi teda doporučil koupit nějakou polystyrenovou mrchu za pár korun na zaučení:-) Tak možná něco pořídim.Je fakt,že rozštípat během pár sekund půl roku práce jen proto,že si spletu na vysílačce knipl,by asi zabolelo:-D
Uživatelský avatar
novako
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 928
Registrován: čtv bře 20, 2008 7:54 am
Bydliště: České Budějovice, Kramolín PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od novako »

Teda, upřímně, začínat se učit lítat - soudě i podle poznámek kolem nastavení vysílače a tak. - s nově postaveným, nazalítaným, malým dolnoplošníkem, s poměrňě malým "véčkem" (vzepětí), kdy to budeš muset poměrňě dost držet na křidélkách a ještě k tomu laborovat s motorem, vrtulí a dalšími komponenty .... No, to chce docela dost velkou odvahu ... :wink:
Lítám sice už nějakou dobu, ale tahle kombinace mě dost straší - tohle éro bude docela rychlé a obratné, tedy budou stačit jen malé zásahy do řízení - pro začátečníka spíše nevýhoda. A to mluvíme o rovném a zalétaném letadle, pokud bude něco "mimo tolerance" .... :?
Doporučil bych ti osvědčený postup - tréning na simulátoru, naučení se na nějaké pomalé, klidné, stabilní mrše, důkladné ošahání si vysílače a pak až létání s Basicem - ideálně ještě po zalétání nějakým zkušeným kolegou ...
RCK Kramolín http://www.hranol.cz
bývalo asi tak 4x TT-01, teď TA-01 EVO xx
kastle Ford Focus WRC / Subaru Impreza RCK / Datsun 240Z RCK / Audi Quattro RCK / Tatra 603 RCK / BMW E30 RCK ...
Tamiya Williams FW11B Honda F1, servisní vůz RCK-SSE
nějaká ta RC lodička, plný hangár RC letadel.... a další....
Uživatelský avatar
Tommy Poser
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 392
Registrován: ned bře 27, 2011 2:12 am
Bydliště: Rumburk

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Tommy Poser »

To neni odvaha.To je neznalost :--) :--)
Kupovat simulátor za 2 litry si rozhodně nebudu,ale něco polystyrenovýho na naučení a ošahání vysílačky by to možná chtělo.Zatim mi to radí každej kdo tomu rozumí :--) Na simulátoru se mi poved pětiminutovej let s přistánim a bylo mi řečeno,že teď už umim lítat :--) :--)
I kdybych skutečně lítat uměl,tak na zalítnutí toho basica,bych stejně oslovil někoho zkušenýho a rozsekam si ho až se to "naučim" na něčem,co mi dalo míň práce postavit.
Uživatelský avatar
Tommy Poser
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 392
Registrován: ned bře 27, 2011 2:12 am
Bydliště: Rumburk

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Tommy Poser »

Tak včera sem si dal spicha se zkušebnim pilotem na kopečku u Benťáku a posléze se začal tiše modlit :--)
Zbytečně.Jednak to pilot vážně umí a jednak s mi celkem povedlo to udělat souměrný,rovný,vyvážený..... No prostě letuschopný.Po necelý minutě letu s tim už dělal výkruty a to foukal celkem slušnej uragánek.Aspoň mě to tak připadalo :--)
Video je místama krapet rozostřený,ale vzlet,pár prvků akrobacie a přistání vidět je
http://otomysek.rajce.idnes.cz/Letadlo_ ... 25_001.jpg
Naposledy upravil(a) Tommy Poser dne pon dub 27, 2015 12:53 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba éra Basic 200

Příspěvek od Jirkacbx »

Velká gratulace k perfektně postavenýmu éru a MEGA respekt k pilotovi,co si vzal zalítání na starost.
Holt je vidět,že fakt umí :clap:
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Odpovědět

Zpět na „LETADLA, VRTULNÍKY, VZNÁŠEDLA prostě vše co lítá“