Tamiya DF-01/TA-02 Rally edition ...by jacquess

Vaše projekty, karoserií, podvozku ...

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack, Jirkacbx

Pravidla fóra
V sekci RC PROJEKTY- se smí vkladat projekty týkající se pouze RC karoserií nebo podvozků.Zákaz jakéhokoli spamu, za spam se nepovažuje rada ,rozdíl mezi spamem a radou určuje admin ppř. moderátor.Dále se snažte co nejvýstižněji nazvat téma aby se usnadnilo hledání informací na fóru,téma pojmenujte gramaticky správně tj. čárky a háčky.
jacquess
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 418
Registrován: úte črc 08, 2008 8:33 am

Tamiya DF-01/TA-02 Rally edition ...by jacquess

Příspěvek od jacquess »

Tak tahle sekce se mi moc líbí, zkusím se taky přidat. Chtěl bych to směřovat tak, aby se zde shromažďovaly možné úpravy tohohle podvozku spolu s různými údaji, které mi (jakožto nováčkovi) daly celkem práci sehnat. různé postřehy, tipy, atd... :)

základní údaje:
Základ je Tamiya TA-01 v RTR setu Porsche Cayenne Trans Syberia. (edit. jedna se o podvozek df-01)
v základu jsou olejové tlumiče, všechny díly v plastu a plastové kluzné ložiska.

technické údaje:
které se můžou hodit a které je potřeba hledat, měřit, rozebírat ...
šířka cca 200mm.
délka !! VÍCE !! než 257mm (cca 280)
!!!po osazení jinými součástkami (originální ramena z ta01) se šířka i délka mění skoro na rozměry originální ta01 (cca 260). je potřeba dokoupit i správné délky poloos.!!!
po nasazení disků s normální pneu se změní rozchod na cca 190mm. s rameny ta01 na cca185mm. samozrejme zalezi na offsetu disku
modul ozubených kol 0,6
velké ozubené kolo 74 zubů
pastorky o velikosti 16-21
vnitřní převodový poměr 2,43 (vycházím z přepočtu odsud: link)
tabulka převodů a nasazování jednotlivých pastorků: LINK (thanks to mkymky)
ODKAZ srovnávající jednotlivé verze podvozků (TA01/02/hummer/f150/blazing star). detailní fotky podvozků a důležité roměry. (thanks to mkymky)


provedené úpravy:
  • výměna ložisek za kuličková, kovová
    sada kuličkových ložisek od tamiya, nějaký set pro tt01, kde byly kromě malých ložisek na kola ještě 4 ložiska "nějaké větší", které ale na ta01 nikam nepasují. stačí to na oložiskování kol a balení vyšlo na cca 500,-
  • bordelkryt
    momentálně je ve verzi 2, vyrobený je ze školní fólie a4 (taková co se nasadí na stránku a píše se na ni místo do knížky), kryje jen vanu, protože vlastní převody jsou kryté. slabinou je místo, kudy vedou kabely k motoru a k baterii. materiál je pružný, nasazuje se dobře, ale pomalu se opotřebovává a deformuje, takže pracuji na verzi 3. fólie vyšla asi na 10 korun / ks
    v rámci krytování doporučuju oblepit prostor na baterii a krýt tak i baterku. celou ji pak dávám do balónku, nebo ji obtáhnu izolepou, což vydrží déle a izolepa líp vyplní prostor kolem baterky, takže tam toho pronikne méně.
  • výměna šestihranů
    u těch plastových se mi dost špatně určovalo optimální dotažení kola, navíc při sundávání někdy zůstal šestihran v disku a musel jsem ho páčit šroubovákem, nebo vysazovat šroubkem. kola byly věčně nasazené šejdrem a kopaly, hlavně při jízdě vzad. koupil jsem si hliníkové šestihrany, které se přitahují imbusem přímo na osu. od GPM, na mz-racing, za 200,- . na obrázku jsou s imbusákem, který ale v balení nebyl. četl jsem si, že některým lidem (na ta05)tyhle šestihrany nedolíhají až na ložiska a že to řešili podložkama, mi to dosedlo docela pěkně, takže žádné podložky nemám.
  • chladiče
    chladič motoru jsem si koupil taky na mz-racing, bylo akorát potřeba ho trochu upilovat, protože motor je dost zakrytý plastovým dílem. cena 160 ,- výrobce Topcad.
    chladič regulátoru jsem vyrobil z počítačového chladiče, ořezal, vyvrtal do něj otvory a drátem přichytil k regulátoru - sundal jsem ten vnější plast a obtáhnul drát kolem toho kovu co je asi jako chlazení, aby to dolíhalo pokud možno co nejtěsněji. uvažuju i o vodicí pastě, pokud to ovšem bude mít smysl... druhou smyčkou jsem ten drát obtáhl kolem celého regulátoru. cena 0 :)
  • kabeláž
    podle masters.cz jsem se zbavil konektorů k motoru a napájel jsem ho napevno. zkoušel jsem taky zapojit kabely "jednosměrně", ale zjistil jsem, že bez zpátečky to není ono, takže od toho jsem upustil. tamiya konektory k baterkám jsem vyměnil za 4mm trubičkové (parádní návod od mpjet)
  • motory - alfa a omega mých problému :)
    základmí motor jsem před kamínky krytoval kouskem hliníku, který jsem přelepil přes otvory v plášti. u kabelů jsem ho pak obtáhnul páskou a byl klid. jednou jsem to neudělal (hliník se odlepil), vletěl mi dovnitř kamínek a motor zadřel.
    nosram tornado 21x2 dopadl taky špatně, viz odkaz.
    momentálně mám mig 500, jede slušně, topení zatím není extrémní. akorát je potřeba důkladně zakrytovat otvory, protože jinak nasává bordel a "fouká" ho až do převodů.
    do budoucnosti plánuju střídavý systém, až trochu zlevní.
  • zadní ramena
    zadní ramena jsem kvůli délce podvozku vyměnil za originál ta01. ty jsou kratší, takže je potřeba dokoupit i správné poloosy (39mm mezi osičkami, 45mm celková délka)
  • zadní berany
    všichni správní rallye jezdci mají vlastní upravené berany, tak jsem nemohl zůstat pozadu :) sehnal jsem si karbon (diky ZdenalRovi), namaloval vykres, vyrobil prototyp z preklizky a pak uz vyrobil semi-finalni vyrobek z karbonu. finalni bude asi na cnc freze, kvuli vetsi presnosti, kterou v domacich podminkach neumim dosahnout.
IMG_2802_s.jpg
celkový pohled na podvozek
(74.18 KiB) Staženo 5929 x
IMG_2803_S.jpg
(72.33 KiB) Staženo 5915 x
plánované úpravy:
  • chránič podvozku
    hliníkový nebo duralový kryt podvozku, který by chránil plastové díly před nárazy.
  • trochu toho karbonu
    berany a možná i vanu, časem, až budou penízky navíc
  • brushless system
    až trochu zlevní
KASLE
  • originál má nalepené přední i zadní nárazníky, které jdou po pár nárazech a troše vlhkosti pryč. poprvé jsem je přilepil chemoprénem, ale ony při jízdě a zatáčení v terénu celkem drhnou, takže jsem je pak odmontoval a jezdím bez nich
  • Renault Clio V6 "Catalunya"
    Obrázek
    ...více na straně 2 v tomto threadu
  • Subaru Impreza WRC 1998
    Obrázek
    ...více na straně 2 v tomto threadu
další rady, nápady a podněty vítány ;)
Naposledy upravil(a) jacquess dne pát lis 09, 2012 10:46 am, celkem upraveno 17 x.
// DF-01 (TA-02) Rally Edition ...by jacquess

jeste tak mit vic casu na jezdeni
jacquess
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 418
Registrován: úte črc 08, 2008 8:33 am

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od jacquess »

bordelkryt...
Přílohy
IMG_2805_s.jpg
bordelkryt 1
(69.8 KiB) Staženo 5896 x
IMG_2807_s.jpg
otvor pro kabely
(75.56 KiB) Staženo 5893 x
IMG_2806_s.jpg
bordelkryt 2
(66.06 KiB) Staženo 5886 x
// DF-01 (TA-02) Rally Edition ...by jacquess

jeste tak mit vic casu na jezdeni
jacquess
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 418
Registrován: úte črc 08, 2008 8:33 am

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od jacquess »

chladič reguátoru...
Přílohy
IMG_2812_s.jpg
(57.55 KiB) Staženo 5912 x
IMG_2811_s.jpg
(47.25 KiB) Staženo 5856 x
// DF-01 (TA-02) Rally Edition ...by jacquess

jeste tak mit vic casu na jezdeni
Uživatelský avatar
Vrakouš
EXPERT na rady
EXPERT na rady
Příspěvky: 4828
Registrován: sob čer 23, 2007 11:27 am
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od Vrakouš »

Vypadá to velmi pěkně. :clap: :clap: :clap: Když chceš podněty : Chladič réglu jsem řešil podobně jako ty,osvedčilo se to.Je místo uchycení drátem jsem doprostřed originálního chladícího plechu vyvrtal otvor 2,4 mm a vyřezal závit M3.Trojku díru jsem vyvrtal i do přídavného chladiče a sešrouboval.
MIG má v plášti ne 2, ale 4 větrací otvory,budeš mít víc práce s jejich zakrytím.Místo plechu doporučuji použít jemnou síťovinu.
CHASSIS: X-ray T1R Obrázek, TB-01 v plném tuningu :tamiya: TT-01 v tuningu, TL-01 Monster Truck, TL-01 Hummer,HPI F1 atd... KAROSERIE: VW Golf V, Subaru WRC, Fabia WRC a Kit S1600,Octavia WRC,Lancia Stratos HF, Š 130 RS, Trabant 601; VYSÍLAĆ: Futaba Megatech
MOTOR: Nosram Storm Evo 7,5 z Brushless; REGULÁTOR: Nosram Matrix 90500 5,5 z
jacquess
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 418
Registrován: úte črc 08, 2008 8:33 am

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od jacquess »

diky za tipy :)
chladič jsem taky chtěl připevnit pomocí šroubku, ale nemám moc přístup k takovým věcem, takže jsem musel objet rodinu. bratranec takovéhle věci má, takže přikládám verzi už připevněnou šroubkem :) postup byl přesně takový, jak píše vrakouš.
IMG_2830_s.jpg
(58.47 KiB) Staženo 5717 x
ještě přemýšním, že bych to mohl potřít teplovodivou pastou :)
// DF-01 (TA-02) Rally Edition ...by jacquess

jeste tak mit vic casu na jezdeni
jacquess
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 418
Registrován: úte črc 08, 2008 8:33 am

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od jacquess »

a další postřehy:
kola: objednal jsem si tyhlety DISKY + PNEU. přikládám pár obrázků:
ObrázekObrázek ObrázekObrázek
- disk, pneu i vložka, disky nejsou nalepené.
rozdíl ve velikosti "klasickeho" kola a kola ze stavebnice porsche cayenne.
ObrázekObrázek šířka pneumatiky
ObrázekObrázek ObrázekObrázek
poměrně plytké "lože" (nevím jak to pojmenovat) pro uchycení na šestihran oproti originálnímu kolu. mít původní šestihrany, nevím nevím, protože ty byly na koncích zakulacené a užší - myslím, že by kolo bylo trochu volné... taky nic moc vypadá nasazení na autě - šroub hodně vyčuhuje

původní tamiya kola mají asi offset, nebo jsou tyhlety moc úzké, nicméně šířka je nyní jen 190 mm (s původníma kolama 200), což je docela zajímavé zjištění, protože jsem si karoserii samozřejmě objednal v šířce 200 (naschvál jsem to kontroloval a 2x měřil) :)
ještě jsem s nima nejezdil, takže jízdní vlastnosti nehodnotím. guma je ale poměrně tvrdá...

mám dotaz k lepení - stačí obyčejné sekundové lepidlo (loctite), nebo nějaké speciální dvousložkové? taky nevím, kde je ta ideální styčná plocha, kterou to k sobě lepit. a bodově, nebo po celém obvodu?
// DF-01 (TA-02) Rally Edition ...by jacquess

jeste tak mit vic casu na jezdeni
jacquess
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 418
Registrován: úte črc 08, 2008 8:33 am

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od jacquess »

kasle:
Renault Clio V6 - Catalunya výrobce Protech
dorazila ve igelitovém pytli s potiskama. po vybalení vypadala asi takhle:
ObrázekObrázek ObrázekObrázek ObrázekObrázek
nevím, jestli je normální, že jsou ty potisky takhle pomačkané. nicméně to určitě není chyba u MZ-Racing (kde jsem si to objednaval), přišlo to v pěkné, velké krabici. chyba bude v balení už u výrobce... momentálně je lisuju mezi knihama, aby byly alespoň trochu rovné. zničené ale nejsou.
karoserie není zvenku pokryta žádnou ochranou fólií, nemá žádné krycí fólie na okna a podobně. nemá ani obrázek hotového auta, takže netuším, kam kterou nálepku dát. naštěstí jsem někde na netu objevil hotovou kasli, takže se jí budu držet :)
zvolené barvy:
ObrázekObrázek

maskování oken a maskování žluté
ObrázekObrázek ObrázekObrázek
použil jsem odřezky samolepící tapety od vietnamců za pár korun - tapeta je pružná, a ikdyž dobře drží, dá se pěkně sundat a nenechává lepidlo :)

průběh barvení pošlu zítra ;)
// DF-01 (TA-02) Rally Edition ...by jacquess

jeste tak mit vic casu na jezdeni
Vouilloz
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: čtv lis 15, 2007 1:14 pm
Bydliště: Malenovice
Kontaktovat uživatele:

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od Vouilloz »

Lepení pneu po celém obvodě disku a použil jsem originál Tamiya a nemůžu si stěžovat. Ostatní jsem nezkoušel a podle mě se ta kvalita tamiya lepidla zaplatí ježděním bez problémů.
Počkám si jak dopadne tvoje kastle, jsem zvědavý na výsledek, pojedeš s ní Intercup?
Přidávám svoji verzi bordelkrytu na TAčko pro inspiraci
Obrázek
Citroën DS3 WRC, Citroën Xsara WRC, Subaru Impreza WRC 2006, Škoda Fabia WRC, Mitsubishi Lancer WRC 05, Toyota Celica GT-Four
Xray T3R, LRP SPX Competition StockSpec, X12 17.5, DX3R, LiPo, KoPropo
Intercup - radio controlled rally web
Uživatelský avatar
Vrakouš
EXPERT na rady
EXPERT na rady
Příspěvky: 4828
Registrován: sob čer 23, 2007 11:27 am
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od Vrakouš »

Já lepím gumy obyčejnou vteřinovkou Loctite,z každé strany 5 kapek a drží.Na rozdíl od origo nalepených Ripmaxů,které jsem už párkrát vyzul. :evil:
Jen pozor,kdo si přestříkáváte ráfky,guma se ráda sloupne i s barvou.Chce to při přestříkávání papírovou páskou zalepit dosedací plochy,aby se na ně nedostala barva. :twisted:
CHASSIS: X-ray T1R Obrázek, TB-01 v plném tuningu :tamiya: TT-01 v tuningu, TL-01 Monster Truck, TL-01 Hummer,HPI F1 atd... KAROSERIE: VW Golf V, Subaru WRC, Fabia WRC a Kit S1600,Octavia WRC,Lancia Stratos HF, Š 130 RS, Trabant 601; VYSÍLAĆ: Futaba Megatech
MOTOR: Nosram Storm Evo 7,5 z Brushless; REGULÁTOR: Nosram Matrix 90500 5,5 z
Uživatelský avatar
BRONA
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 867
Registrován: čtv zář 04, 2008 9:32 pm
Bydliště: Krhovice
Kontaktovat uživatele:

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od BRONA »

Ahoj žadnou radu nejak nemam spiš diky za rady ja
Přílohy
P1010162.JPG
(249.88 KiB) Staženo 5538 x
Podvozky : 1XTA02
jacquess
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 418
Registrován: úte črc 08, 2008 8:33 am

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od jacquess »

sakra prace, ta kasle je na moje TA01 kratka :doh: :doh: :doh:
meril jsem rozvor kol a mam asi vice nez 257 mm... zkousel jsem otocit zadni napravy, ale pak nemam kam uchytit tlumice a hridel je moc kratka. sice trochu nechapu jakto (podle me je to ramenu symetricke), ale proste kdyz ho otocim, tak vypadava hridel :(
no, ted nevim co s tim, jedine proste prostrihnout zadek a mit skarede auto. kasle je navic tak kratka, ze se otvory nedaji posunout - hned za kolama jsou narazniky :(
po obede poslu i nejake fotky jak se (ne)povedlo strikani...
// DF-01 (TA-02) Rally Edition ...by jacquess

jeste tak mit vic casu na jezdeni
Uživatelský avatar
Vrakouš
EXPERT na rady
EXPERT na rady
Příspěvky: 4828
Registrován: sob čer 23, 2007 11:27 am
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od Vrakouš »

??? :shock: A nemá spíš ta kastle menší rozvor ? I když ono to teréní Porsche,které bylo původně na podvozku nasazené by mohlo mít zvětšený rozvor,ale pok by se měly dát dokoupit patřičné díly.Zkus to změřit a najít si na NETu manuál jiné verze tohoto podvozku a hledat rozdíly...
CHASSIS: X-ray T1R Obrázek, TB-01 v plném tuningu :tamiya: TT-01 v tuningu, TL-01 Monster Truck, TL-01 Hummer,HPI F1 atd... KAROSERIE: VW Golf V, Subaru WRC, Fabia WRC a Kit S1600,Octavia WRC,Lancia Stratos HF, Š 130 RS, Trabant 601; VYSÍLAĆ: Futaba Megatech
MOTOR: Nosram Storm Evo 7,5 z Brushless; REGULÁTOR: Nosram Matrix 90500 5,5 z
jacquess
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 418
Registrován: úte črc 08, 2008 8:33 am

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od jacquess »

vrakouš: ee, kasle je ok, fakt mam velky rozvor na podvozku. to me nenapadlo zkontrolovat nez jsem si tu kasli objednal :(

po nastriku:
ObrázekObrázek ObrázekObrázek ObrázekObrázek
ta samolepící tapeta zas až tak ideální nebyla, po delší době už lepidlo nechává. ale nakonec šlo dolů (odlakovačem na nehty). to nebyl až tak zásadní problém. horší bylo, že při stříkání druhé vrstvy barvy (chtěl jsem ji udělat silnější) jsem to přehnal s množstvím barvy a tapeta se začala krepatět a rozpouštět :( výsledkem je docela škaredé okno řidiče, kde zateklo trochu barvy na sklo. ale myslím, že na první pokus to není až tak špatné, dufám, že ty slívance na sklech půjdou nějak odstranit :)
překvapení přišlo až pak, když jsem vystřihnul otvory na kola a začal kasli usazovat na podvozek. ta01 z porsche cayenne je fakt delší a má jiný rozvor. v afektu jsem do kasle vystřihnul "krásné" díry do zadního nárazníku:
ObrázekObrázek
které jsou zatím stejně ještě malé :(

pátráním jsem zjistil, že existují dva typy zadních ramen:
Obrázek a Obrázek
já mám určitě ty první. napadlo mě otočit je, jenže pak mi vypadává hřídel (což nechápu, podle mě by to mělo být zrcadlově stejné) a nemám jak uchytit tlumiče :(

na obrazku, ktery sem poslal BRONA je videt, že má zadní ramena jiné. tak doufám, že bude stačit vyměnit ramena a ostatní díly budou kompatibilní :)
// DF-01 (TA-02) Rally Edition ...by jacquess

jeste tak mit vic casu na jezdeni
Vouilloz
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: čtv lis 15, 2007 1:14 pm
Bydliště: Malenovice
Kontaktovat uživatele:

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od Vouilloz »

Já vím kde je chyba. Teda přesněji by to popsal TonyLee, doufám že nebudu kecat.
TA01 má delší vanu a jinak uložení motoru, TA02 má kratší vanu a tím bližší uložení motoru mezi vanou a rameny.
Myslím že tohle je Tvůj problém :idea:
Citroën DS3 WRC, Citroën Xsara WRC, Subaru Impreza WRC 2006, Škoda Fabia WRC, Mitsubishi Lancer WRC 05, Toyota Celica GT-Four
Xray T3R, LRP SPX Competition StockSpec, X12 17.5, DX3R, LiPo, KoPropo
Intercup - radio controlled rally web
jacquess
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 418
Registrován: úte črc 08, 2008 8:33 am

Re: tamiya TA-01 Rallye edition ...by jacquess

Příspěvek od jacquess »

Vouilloz píše:Já vím kde je chyba. Teda přesněji by to popsal TonyLee, doufám že nebudu kecat.
TA01 má delší vanu a jinak uložení motoru, TA02 má kratší vanu a tím bližší uložení motoru mezi vanou a rameny.
Myslím že tohle je Tvůj problém :idea:
:doh: :doh: :cry:
jdu mu napsat SZ. diky moc
idealni asi bude proste vzit ty dva podvozky a porovnat si je
// DF-01 (TA-02) Rally Edition ...by jacquess

jeste tak mit vic casu na jezdeni
Odpovědět

Zpět na „RC PROJEKTY“