Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Vaše projekty, karoserií, podvozku ...

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Pravidla fóra
V sekci RC PROJEKTY- se smí vkladat projekty týkající se pouze RC karoserií nebo podvozků.Zákaz jakéhokoli spamu, za spam se nepovažuje rada ,rozdíl mezi spamem a radou určuje admin ppř. moderátor.Dále se snažte co nejvýstižněji nazvat téma aby se usnadnilo hledání informací na fóru,téma pojmenujte gramaticky správně tj. čárky a háčky.
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Tak jsem se zase do toho pustil... Prvák na ČVUTu úspěšně za mnou, ještě pár zkoušek a je to.. :--)
Intenzivně na tom dělam, snažim se to dokončit.. Snad u trochu pečlivějš než původně, kdy jsem neměl čim jezdit :D takže snad to bude i líp vypadat apod.. snažim se zkrátka neimprovizovat. Zadní nápravu jsem ještě trochu překopal, výhoda dvou čepů dole je, že se dá snadno pomocí podložek změnit geometrie. Tentokrát jsem je umístil na náboj.
Foto0547m.jpg
Pokud se to vymlátí, tak je jednoduše vyměnim. Nechal jsem zkrátit taky poloosy, měl jsem to moc široký, přes 200mm.
Foto0548m.jpg
Jak řikam, snažim se víc měřit a míň řezat. Uchycení tlumičů má sice jednu polohu, ale aspoň to nějak vypadá. Tim, že jsem to nevrtal od oka tak je to i sedí výškově ;) Sice jsem si pro tohle auto sehnal tlumiče lepší, ty šli ale nakonec do jinýho mazlíka. Tyhle se mi ale povedlo upravit tak, že fungujou pěkne. Dokonce opravdu tlumí ;)
Foto0546m.jpg
Uchycení ramen jsem ještě vylepšil, hřídele dávam do bužírek. Trochu to pruží, takže menší křížení to odpustí a bude to mít i snad větší trvání
Taky jsem se na chvíli vrátil k C uchycení dopředu, sice nemusim řešit pevný horní ramena, ale je to nešikovný. Tim, jak jsem to zůžil mi to i blbne s řízenim, spojovačky jsou moc krátký. Pokod použiju kulový čepy, sloupky musim dát blíž k sobě a tim prodloužim spojovačky a nebudou pod takovym úhlem takže budou mít snad větší životnost.
Foto0549m.jpg
Fotky i text nejsou aktuální už teď když to sem dávam ;) zítra to nafotim něčim lepšim, každopádně už je to i na kolech
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Tak, mam tu první funkční verzi "EVO II" mojeho RC 1/10 onroadu ;)
Zatim jsem nejezdil, ještě tomu chce tak odpoledne věnovat.
Jako první, zůstal jsem u myšlenky "bezcéčkovýho" rejdu. Celkově mi to vychází líp, lepší nastavitelnost apod. Taky se stažim použít kde to jde lepší šroubky, a matičky s teflonovym kroužkem.
IMG_9986m.jpg
Servo musí bohužel zůstat takhle debilně, upadlo mi a urvala se jedna packa na přišroubování.. No čína, ale funguje skvěle.
Byl jen problém vymyslet úchyt těch horních téček, nakonec si myslim, že se to povedlo obstojně. Osvobodil jsem sloupek řízení a tim se zbavil slabýho místa na domcích diferáků. Jen ještě nevim jak s výztuží, jak to všechno nahoře spojim, zadní domek s řízením je OK, ale řízení s přednim bude horší.
IMG_9980m.jpg
Zadní náprava už zůstává stejná, jenom jsem tam dal molitan jako prachovku ;)
IMG_9984m.jpg
Jsem tak nějak spokojenej s přesností práce, všechny ramena jsou rovně, stejně dlouhý, auto je vpředu i vzadu stejně široký... Paráda. Rozvor i rozchod sedí krásně pod kastli. A vypadá to celkově čistějš než předtim.
IMG_9983m.jpg
Super zpráva, takhle jak je, váží přesně 1 kg. Chybí nárazníky, horní vzpěra a převodovka. Sice něco bych moh použít z přechozí verze, chci si ale ještě s tim trochu vyhrát. Momentálně jsem na výšce 25mm a vypadá to tak i funkčně, kardany by to mohli zvládnout. Ovšem už teď si to po zmáčknutí sedne na nějakejch 15, což mě těší, protože tlumiče opravdu fungujou. :lol:
Jinak mi z předchozí verze toho moc nakonec nezbylo. Řízení, domky s diferákama, náboje kol, převodovka, tlumiče.. a stejně dost toho je ještě upraveno 8-)
Přílohy
IMG_9981m.jpg
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Vím, že muj projekt stejně moc nikdo nesleduje, tak tu mám poslední příspěvek a dám pokoj :)
Prohlašuji svoůj 1/10 on road podvozek za hotový :)
Na fotkách je jen stará horní vzpera, nová mi konečně propojuje jak zadní nápravu, tak převodovku, řízení a přední nápravu. Co je vylepšeno: všechno! Lepší uchycení celýho řízení, převodovky, nárazníku, baterky, regulátoru, kastle.. A vznik z toho tento bastl. Hmotnost se vším všudy okolo 1,7kg, což je sympatické. Další fotky viz. rajče ;)
Přílohy
112_8596m.jpg
112_8596m.jpg (208.11 KiB) Zobrazeno 7045 x
BAXAN25
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 731
Registrován: stř zář 01, 2010 7:19 pm
Bydliště: Plzeň (Úherce)

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od BAXAN25 »

chci se zeptat jak to funguje s tím mezinápravovým difem ... oo-) už mně to taky napadlo potom co jsem mněl osminu s mezinápravákem tak to zatáčelo i s malím rejdem docela slušně
YXRAY T2,Tamiya TT-01 RALLY,Tamiya TA-02 RALLY (v tuningu přední osa),A pár zbitků+AXIAL SCX10
ŠKODA 130 RS BLACK,LANCIA DELTA HF INTEGRALE,MITSUBISHI EVO IV,ŠKODA FABIA WRC (VRAK),SUBARU 2003,SUBARU WRC,A NÁKEJ TUNING OD REELY...M-01 MINI COOPER
NEJDE O AUTO ALE O ZKUŠENOSTI... :-D
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jirkacbx »

Jendaaa : 2500 zhlídnutí ti je málo? :wink:
Výsledný produkt zas tak špatně nevypadá,jen by chtěl trochu doladit opticky.
Třeba odvrtat/odlehčit ramena,trochu si pohrát s držákem pro servo a aku,zkulturnit šrouby/dýlku a podobně.
Jsem zvědav,jak se podvozek bude chovat při jízdě 8)
Stranově a podélně vyváženo máš?
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Až najdu nějakýho dobrovolníka, kterej by to natočil za jízdy, dam i video :) Vyvážení jsem zatim neřešil, jsem rád, že se mi to tam všechno na plato vejde a to stačí. Co se týče vzhledu, oproti 1. verzi jsem dost zapracoval, vim, neni to nic moc pro oko ;)
Jinak mezinápravovej diferák to nemá ;) ale taky mě napadlo ho tam strčit.
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Dovolil jsem si splácat malý video :)
https://www.youtube.com/watch?v=hjALXN2-iic
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jirkacbx »

Neni hlavní převod víc hlučný?
Jako by tam šlo něco "natvrdo".
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

všechno jde lehce, nevim ;) hlučnější jsou jenom poloosy, je to slyšet když se to rozjede a pak prudce brzda, že to cvakne, díky vůli v kardanech. Možná, že to je ono, co dělá clekově vetší hluk.
Jsem docela spokojen, jak to jezdí, na videu jsem si vystačil tak do 3/4 plynu, na max. to nebylo. Spolehlivost už taky ok, vybil jsem několik baterek a jede jak má.
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Tak co se týče konstrukce, tak jsem hotov, teď jsem měl čas, tak si trochu hraji a ladím
Hlavně takový ty serepatičky z poslední fáze stavby, když jsem už chtěl jezdit tak jsem improvizoval. Mam konečně vymyšlenej kvalitně držák na baterky, když jsem už dělal bordelkryt z tvrdý školní fólie, rovnou jsem je i zafutráloval. Pohrál jsem si i s elektroinstalací apod.
101_8754m.jpg
Konečně pořádná horní vzpěra z 2mm drátu ;)
101_8760m.jpg
Podvozek mam nastanenej měkkčí a vyšší, asi 10mm, na to blbnutí na ulici to stačí. Mam vyzkoušený provoz na 25 mm výšku, kdy jsem měl propad asi na 18 mm ;)
112_8598m.jpg
Ještě tak nějak doladit ty parohy na tlumiče a sloupky kastle, nevypadá to nejlíp :)
112_8593m.jpg
Teď spíš uvažuji o povrchový úpravě, nemá někdo zkušenosti z eloxovánim? Kolik stojí to tak nechat udělat?
Ocelový díly bych načernil a hliníkový modrej elox, to by vypadalo bombově :)
Díky krytům se trochu zvedla hmotnost, teď jsem na 1850 g se vším všudy :)

Dovolil jsem si ještě jedno malý videjko
https://www.youtube.com/watch?v=UCeCJYv ... ture=share
Uživatelský avatar
Tommy Poser
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 392
Registrován: ned bře 27, 2011 2:12 am
Bydliště: Rumburk

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Tommy Poser »

Vzhledem k tý kovářský modelařině,nebo modelářský kovařině (se vší úctou a kloboukem dole) :wink: tak železo se nechá začernit i doma.Správná teplota,vyjetej olej a brynýr(nenašel sem na klávesnici přehlasovaný u) :--) jak vyšitej.S eloxem Ti neporadim. :--)
1850 :--) :--) ??
Tolik zhruba asi tak váží převodovka z toho mýho "home made" :--)
Edit:Načernit se nechá i obyč svářecí drát.
Tohle sem kdysi dávno vysochal a je to vesměs ze svářecího drátu.
baby 1.jpg
baby 2.jpg
Jaká teplota je potřeba si fakt nevzpomenu.Ale pro začátek bych klidně zkusil troubu naplno.My máme 250 stupňů.Myslim,že to je mezi tim a 500Určitě to nesmí bejt žádná barva,která "svítí"
Pak se to černý oloupe jako na kozách tý sedící slečny
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jirkacbx »

Jendaaa : Nad větráky plánuješ nějaký filtry?
Aby do krytu nešel veškerý bordel.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Díky za tip, Tommy ;) jinak o eloxování jsem našel dost i v domácích podmínkách, příští týden to asi zkusim.

Jirka: kryt budu ještě vylepšovat, nejvíc bordelu tam lítá okolo řízení, to musim ještě pořešit
Odpovědět

Zpět na „RC PROJEKTY“