Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Vaše projekty, karoserií, podvozku ...

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, tjjack, Honza D

Pravidla fóra
V sekci RC PROJEKTY- se smí vkladat projekty týkající se pouze RC karoserií nebo podvozků.Zákaz jakéhokoli spamu, za spam se nepovažuje rada ,rozdíl mezi spamem a radou určuje admin ppř. moderátor.Dále se snažte co nejvýstižněji nazvat téma aby se usnadnilo hledání informací na fóru,téma pojmenujte gramaticky správně tj. čárky a háčky.
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Zdravim,
rád bych vám tu popsal svuj projekt. Jak jsem se dostal k RC autum je nedůležitý. Prostě jsem kutil od přírody, hrabu se v motorkách (1:1) a modelařim i s letadlam. Lítat jsme chodili i do haly, tak jsem si sprovoznil satrý model na kabel, který už kdysi sprovoznil muj otec (fotky v galerii v podpisu). A jezdil jsem po podlaze v hale. Když už jsem nevěděl jak to víc vylepšit, postavil jsem auto z merkuru. Nebylo to špatný, asi 1:8, ale těžký, pořád něco nešlo apod.. Absolutně bez zkušeností jsem se rozhodl postavit monster truck, s odpruženim, funkční díly jsem objednal z hobbykingu. Návrh v Inventoru vypadal super, ale nechat díly vypálit z oceli nebyl dobrej nápad :D 5kg auto by moc nejelo.. Pak jsem se dostal ke starýmu auto Koysho a věděl, že to je ono. Jenže je to zadohrab, nemoderní.. A chtěl jsem zkusit rally, protože se mi líbí i u 1:1. Trochu jsem studoval po netu, slintal nad obrázkama. Zamyslel se. A začal vyrábět:)

Dlouhé zimní večery, na ponku 5mm hliník, pilka, stojanová vrtačka.. A zatim tohle z toho vzešlo :--)
Je to inspirováno tamií :tamiya: , materiál hliník 5mm, vana kuprexit. Taky díky dědovi, dost mi se svým soustruhem pomáhá. A radí taky dobře :) Diferáky, brushless motor, regl, kardany, rc souprava, servo.... z hobbykingu. Všechno je ruční práce, samozřejmně ne 100% přesný, ale v rámci možností dostačující.

Co na to říkáte? Myslim že na gympláka super :)
Přílohy
Stav k únoru 2013
Stav k únoru 2013
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Jinak provozní hmotnost by neměla překročit 1,7kg sakum prdum, je to ok?
Ještě dotaz, jaká je tak ideální max. teoret. rychlost? Vim, že to neodpovídá skutečnosti, ale teď potřebuju vědět, jak cca nastavit poměr v převodovce.
Uživatelský avatar
Heršpitz
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 338
Registrován: pát úno 18, 2011 10:57 am
Bydliště: Liberec

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Heršpitz »

Celkovej poměr na tu váhu by mohl být cca 7:1, na rallye ještě víc do pomala. Rychlost by vycházela na cca 30km/h podle použitého motoru (17,5T) při výkonnějším i víc.
Himoto Z-3 OnRoad; XRay T3 12´; XRay T4; Ansmann X4 Pro, TeamC T4 Competition
http://rcautaliberec.webnode.cz/
Uživatelský avatar
rcrtgriffin
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1003
Registrován: sob bře 27, 2010 10:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od rcrtgriffin »

Pěkný! Jsem zvědavý jak to bude vypadat komplet...
http://rcrtgriffin.webnode.cz/ Griffin rc rally team; Adapta Czech team
Tamiya TRF416weRally Ford Fiesta RS WRC; MadMads
RWD rally car Fiat 131 Abarth
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Fotka z dneška: na místě je převodovka, potřebuju jen větší kolo a zkrátit osy. Motor má úchyt. Taktéž servo už drží, páky řízení taky, ale nejsou spojený. Musim vymyslet táhla u kol. Jinak další obrázky jsou v mý galerii na rajčeti, odkaz v podpisu ;) Pomalu by měly být hotový čepy kol, děda pilně soustruží ;)

Ps. kde sehnat vhodně cca30z-35z kolo s modulem 1M? klidně plast pokud bude dost široký. Neválí se doma někomu? Pak mi vychází převod ideální :) Díkes
Přílohy
náhled2.JPG
tjjack
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 3229
Registrován: pát dub 03, 2009 5:16 pm
Bydliště: Litvínov

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od tjjack »

Dobrý gympláku (nic ve zlém, máme stejný postižení :-D). To kolo s modulem 1 bude trochu problém. Dá se sehnat z HBX TA-02 kolo o 42z. Nicméně já bych volil jednodužší cestu a to nějaký používanější modul, např. 0.6, který používá tamiya v podvozcích nižší třídy (závodní stroje už mají 0,4)...
:tamiya: TRF416we (Team Novak Pulse + Ballistic 8,5t)
TLR 22SCT (Team Novak Havoc Pro SC + Ballistic 13,5t)
Mex-I D90 → Plísňák Cabrio (DSYS 54A + Big Block Special)
HAJZLTEAM
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11516
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jirkacbx »

Modul 1 by měl být v buggy a další auta 1:8,ale pro 10tinu asi dost velký.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
camilius74
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 136
Registrován: úte srp 05, 2008 9:23 pm
Bydliště: Prostějov

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od camilius74 »

Zkus se podívat sem: http://alsracing.net/
Je to moc šikovný pán a jak on říká:udělat se dá cokoli,ale záleží na domluvě. Má takovou mašinu,která umí vyrábět ozubený kolečka v různých rozměrech.Napiš,nebo mu zavolej a zeptej se,za to nic nedáš.
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Už jsem to asi vyřešil, sice trochu netradičně :) ale výdrž to bude mít dostatečnou, poměr 1:3.. jak jinak, než z věcí co jsem doma našel ;) jinak už mi zatáčí jedno kolo, ještě druhou stranu
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Řízení téměř dokončeno, ještě vypilovat pár drobností ale už se to hýbe komplet :)
Přílohy
nálhed3.jpg
Uživatelský avatar
3p0
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1637
Registrován: čtv dub 01, 2010 7:36 am
Bydliště: Liberecko

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od 3p0 »

Nechci ti brát iluze, ale budeš muset přehodnotit ten převodovej poměr.
Jak ti psal Heršpic, pro tu váhu bude 7:1 tak akorát, ale bude záležet na motoru.

Jinak celkem zajímavý projekt, jen tak dál ;)
Motto: Auto musí řvát a vypadat nasraně
http://3p0.rajce.idnes.cz/
Obrázek
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Převodovku jesem už vyřešil, tohle kolo, co je na obrázku je stejně jen zkušební, nedoshane na něj ani pastorek.. Bude tam kolo s kužel. Ozubením, upravené z airsoftové zbraně. Poměr 1:3, v diferácích je asi 1:2,5.. To by mělo být ok
Uživatelský avatar
petan.22
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 338
Registrován: čtv bře 15, 2012 6:45 pm
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od petan.22 »

pěknej projekt, jen tak dál :clap: jen pár maličkostí, ty ozubený kola jsi měl koupit a to z jednoho prostýho důvodu. Určitě s autem nebudeš jezdit jen po silnici a v prostředí kde se nepráší a jednoho krásnýho dne se ti stávající zuby ojedou. Kde vezmeš ty stejný kolečka? pokud není problém ty kolečka do té zbraně někde koupit tak ok, ale dost o tom pochybuju :D a další věc, pokud dobře koukám tak máš v uložení pro unašeče jen jedno ložisko? nevím nevím jak moc dobře se s tím popere. Asi bude hodně zkřížený a budou každou chvíli odcházet :/ neber to jako rýpání, taky rád stavím a několik projektů už sem měl. Ber to jen jako poznatky a možný problém do budoucna :)
Jedno od základu stavěný a obrovský, druhý hodně překopaný, ale menší a to třetí ?

Axial EXO a castel sidewinder SCT 3800kV : http://petan22.rajce.idnes.cz/Axial_Exo_Terra
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Jo, problém s ložisky vím. To je asi největší slabina, sice jsou válečková, ale stejně čína. Tušil jsem předem, že si někdo toho všimne :D Uvidim, jak dlouho vydrží.
Dneska jsem úspěšně dokončil řízení.. Věc, který jsem se nejvíc obával :)
Jendaaa
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: pát led 25, 2013 7:20 pm
Bydliště: Rakovník

Re: Home made 1:10.. aneb jak to (ne)dělat!

Příspěvek od Jendaaa »

Tak jezdí! :dance: Dnes poprvé, sice improvizovaně, ale jezdí. Improvizovaná převodovka (odzkoušel jsem si, že ideál celk. poměr potřebuju tak 1:12, mam stříďák 3200kV, takže to docela točí), náhon jen na zadek, nárazník taky narafičenej.. Ale funguje to, a jezdí to jako drak! Chce doladit geometrii, sice je to trošku složitější proces ale jde nastavit všechno. Podvozek funguje dobře, světlá výška asi 20mm, krásně kopíruje nerovnosti a neodskakuje.
Odpovědět

Zpět na „RC PROJEKTY“