Dilema mezi podvozky

Začínáš s RC auty, nevíš si rady ? Tady je sekce pro tebe.

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, Jirkacbx

Ondras83
Nováček
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: čtv pro 29, 2011 12:00 am

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od Ondras83 »

Tak tady posílám fotky. Celá ta RC sada, regulátor i vypínač jsou původně z ty buginy, sice to pro zkušené bude asi k smíchu, ale nám to bude prozatím stačit.
V bugině chybí servo na řízení, protože jsem.ho musel použít do nitra buginy, protože jsem ti tenkrát nějak rozlámal o strom na zahradě.
Takže budu potřebovat servo (značí se to ještě na kg?)
Regulátor na Lipo buď dva kusy nebo jeden a jeden pipak a nebo jeden obyč a dva pipaky
Jednu RC sadu (tuhle čínskou na fotkách mám ještě jednu z toho nitra reely air Attack, co leží stále na regálu v dílně - s tím jezdit nechci)
Poraďte prosím konkrétně s odkazy, co asi porodit. Čím levnější, tím lepší, bude to jezdit zatím jen někde po trávníku na zahradě.
No a samozřejmě dvě baterky, nabíječku jsem koupil bazarovou raytronic c12
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
1:8 buggy spalovak Reely - zatim vse funguje, jak ma
do budoucna: 1:10 elektro onroad na rally (podvozek LRP, kastle Octavia WRC)
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od Bořík »

Lepší než Li-Pol jsou Li-on, velikosti 18650. Nejsou sice tak tvrdé, jako Lipolky, ale zato jsou spolehlivé, s delší životností, bezpečnější a hlavně se nenafukují, takže si dobré vlastnosti udrží mnohem déle. Jen je třeba vybrat tvrdé, s větším dovoleným odběrem ( min. 20A ). Do auta stačí 2S2P nebo až 3S3P ( podle místa a požadovaného napětí ). Nabíjí se stejně jako Lipolky.
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od rotruck »

Já ti nevím Boříku , nemám sice ještě tolik zkušeností s LiOn a v Dakar závoďáku jsem je zatím jezdit nezkoušel , ale uplatnění pro LiOn vidím spíš ve stavební technice , nebo expedici na takový to lehký pomalý žvýkání ... na tyhle rychlejší auta nevím - máte s tím někdo zkušenosti ?

Jinak co se elektroniky jen tak po prvním rychlým zkouknutí týká tak ta vysílačka GT2 (ta tvoje je Graupnerem přelepená GT2) náhodou není až tak špatná , já s ní dokonce jezdím závody. Je poměrně spolehlivá a jednoduchá , přijímače jsou k ní za babku a zatím nezklamala. Do lepší bych se pouštěl v případě že by jsi chtěl vysílačku s více kanály , displjem a pokročilejším nastavením pro závodění jako je nastavení EPA , ABS atd.
Je pravdou , že ta GT2 je ještě na 8 baterek oproti novějším na 4 články nebo Lipo - toť pro mne jediná nevýhoda.

Trošku jsem koukal na ten regl , že ti tu větší truggy zvládá - o těchto reglech js sice známo , že na to jak byly celkem levné tak měly psáno poměrně hodně A mper a vydržely neskutečné. I kluci u nás na závodech je dřív jezdily a ani za horkých dní při trápení auta v písku neměly problém to ustát.

Motor , to je prostě klasika 22Z , motory jsou prostě spotřebka a dá se o nich laborovat později .... záměna baterek na LiPo nebo LiOn na motory vliv nemá , jediné co je potřeba si uvědomit , že u baterky s větší kapacitou se prodlouží i čas ježdění tudíž i čas kdy motor pojede na plný výkon a bez odpočinku a to co si odpočinul dřív díky přestávkám mezi baterkama tak teď bude muset dávat v kuse.
Ondras83
Nováček
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: čtv pro 29, 2011 12:00 am

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od Ondras83 »

Motor neřeším, zatím vyhovuje, našel jsem v kufříku jeden regulátor spálený, takže třeba tu buginu bezvládná, má co se tedy zaměřit? Co to servo na řízení, stačí třeba 2kg?

Jinak nabíječka bude raytronic c12, jak je to teď s těma baterkama? Jsou nějaký různý voltaze, co jsem koukal...má co se zaměřit nebo co sledovat j toho regulátoru, abych nějaký koupil.
1:8 buggy spalovak Reely - zatim vse funguje, jak ma
do budoucna: 1:10 elektro onroad na rally (podvozek LRP, kastle Octavia WRC)
Ondras83
Nováček
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: čtv pro 29, 2011 12:00 am

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od Ondras83 »

Takže, vybral jsem tento regulátor
https://www.bighobby.cz/Regulator-BH-Po ... -d3537.htm
Tuto baterku
https://www.bighobby.cz/Bighobby-NANO-T ... -d1971.htm

Bude ti fungovat správně? Regulátor má bec 5v/2A je to na ty Li-Pol dobře?
1:8 buggy spalovak Reely - zatim vse funguje, jak ma
do budoucna: 1:10 elektro onroad na rally (podvozek LRP, kastle Octavia WRC)
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od Jirkacbx »

Regl : Zrovna ten co máš v autech bych nedoporučoval,špatný zkušenosti.Odešel mi v lodičce s podstatně slabším motorem.
Při výběru bych vzal 60Amperovej,dost rezervy pro výkon a případně i na silnější motory do budoucna.
Nebo klidně i bazarovej Tamiya TEU,pokud nebude poškozenej.
V základu vydrží dost a s větším chladičem ještě víc :-)

Servo : No,2kg silný je berlička od výrobce,aby v autě nějaký servo bylo.Čim víc kg,tim líp ti to i mladýmu bude zatáčet.Klidně i 10kg.Klidně vezmi analogový,asi většinou pořád ještě trochu levnější a na poježdění i jejich reakční rychlost stačí.A nepotřebuješ regl se silným Bec,aby utahnul servo a motor a nevypínalo to celou elektroniku.

Aku.Na rozdíl od Boříka s Lion bych zůstal u Lipo.Lion pro rychlý modely ještě nejsou s potřebnou kapacitou a Ampérama.
Do šuplíku aut,cesták i buggy,jelikož mají relativně stejně velký plato,tak by tam podle rozměrů měly vejít Lipo 5000 mAh.Což by mohlo vyjít cca na 30 minut jízdy max.Pro tvý motory budou stačit aku s 35C,to je tvrdost aku,jak moc bude svižná.60C aku dá ještě o víc rychlosti a výdrže,ale zbytečně drahá.
A voltáž hledej 7.2V - 7.4V,sestava 2S1P.Třeba na bighobby.cz.
Slušný ceny a rychlý dodání.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od Jirkacbx »

Regl už bude na hraně nebo nevhodnej pro 22závitovej v cestáku.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od rotruck »

Jak píše Jirka .... regl to chce aspoň tu 60A a pokud bys ho bral z toho Bighobby tak už vem zrovna ten FUN s větráčkem ať pak nemusíš dokupovat. Případně kdybys nevybral , tak nějaký funglovky TEU od Tamky tu taky mám.
Co se BECu u reglu týká tak hodnoty Volt a Amp - ti říkají kolik z něho půjde V-oltů a kolik A-mper z výstupu pro napájení serva , standart serva mají 6V a ty 2 Ampery jsou takový běžný minimum co by mělo být , pro tvý podvozky to bude stačit , na Crawlery , trial a expedice kde servo dostává zabrat se už pokukuje po více Amperech.
Servo hledej nad 4kg - jak píše Jirka kolem 10kg ideál a ideálně už s kovovými převody.
Baterka s měkkým obalem co ji máš ve výběru si myslím není úplně bezpečná pro ježdění v tom teréńáku a vůbec v autech - koukni raději po baterkách HC v pevným obalu (Hard Case)
Pohlídej si rozměry baterky , aby se ti vlezla na plato aut (koukal jsem na foto , že místa je tam dost , ale pohlídej si to)
Baterku můžeš vybírat až do kapacity 4000 mAh to by ten pořízeny Raytronic měl umět - jestli by účelně nabíjel i třeba 5000 mAh nevím,já vždycky pořizuju nabíječku tak aby dávala minimálně tolik, nebo víc Amper kolik budou kapacitně baterky.
Nějaký extra větší kapacity si myslím do tvejch aut snad ani nejsou potřeba.
Nabíjecí proudy baterky C-čka bych doporučil víc než sis vybra , těch 20-25C je málo začal bych na těch 35C jak píše Jirka , ať baterka netrpí.
Ondras83
Nováček
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: čtv pro 29, 2011 12:00 am

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od Ondras83 »

Děkuji pánové za rady.

Já myslel, že to bec je ochrana baterky proti podbití, jak je to tedy řešeno?

Jinak znám hobbyking, bighobby, jaké jsou ještě další osvědčené obchody?

Děkuji
1:8 buggy spalovak Reely - zatim vse funguje, jak ma
do budoucna: 1:10 elektro onroad na rally (podvozek LRP, kastle Octavia WRC)
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od rotruck »

Ochrana proti podvybití LiPo se běžně nazývá LiPostop .... některé dražší a programovatelné regly už ji maí v sobě zakomponovanou na pevnou hodnotu nebo se dá v programu nastavit požadovaná hodnota V-oltů při kterých vypne auto. Nebo se dá LiPostop dokoupit a zapojuje se dodatečně ...... https://www.rc-store.cz/nabijece/lipo-o ... lanky.html
........ ale 99% lidí to řeší LiPo pípákem / alarmem který se napojí na balanční vývod baterie a v případě poklesu začne pípat velmi hlasitě s dostatečným předstihem než se baterka dostane na povolené minimum , je to otázka stokoruny a řve to jako kráva ..... já používám kombinovaný co měŕí a ukazuje hodnoty a pípá - něco takového ...... https://www.bighobby.cz/Bzucak-a-meric- ... gK0__D_BwE

Co se RC shopů týká , tak Bigghoby je super , nedám na něj dopustit , ale jsou zavedení spíš na letadla a auta dělají jen okrajově .... je spousta shopů co dělají víc do aut z nejzavedenějších tŕeba ....
https://www.mz-racing.net/
https://profimodel.cz/cs/3020-rc-prislusenstvi
https://www.promodels.cz/
https://www.rc-auta.eu/
https://www.himoto.cz/rc-modely-aut/
........ a samozřejmě spousta dalších
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od Bořík »

rotruck píše: pon led 04, 2021 3:44 pm Já ti nevím Boříku , nemám sice ještě tolik zkušeností s LiOn a v Dakar závoďáku jsem je zatím jezdit nezkoušel , ale uplatnění pro LiOn vidím spíš ve stavební technice , nebo expedici na takový to lehký pomalý žvýkání ... na tyhle rychlejší auta nevím - máte s tím někdo zkušenosti ?
To je jasné, Lionky nezvládnou tak vysoké proudy, takže i akcelerace bude horší, ale měl jsem na mysli takovéto rekreační ježdění - žádné profi závody. Tam jsou Lipolky nenahraditelné. Ale zase na závody je třeba použít i ty lepší lipolky a tam je zase cena někde úplně jinde. 4 lion články ( 2S2P, 7.4V 5700 mAh ) vyjdou na dvě stovky a za tu cenu koupíš hodně podprůměrnou lipolku. Když se mi nafoukly docela dobré lipolky ( 6Ah, 65-130V Turnigy Nanotech ), tak jsem už žádné další nechtěl. Ale je fakt, že klasické závody silničáků 1:10 mi nic neříkají a mám to do expedic, lodí a tanků.
Jirkacbx píše: pon led 04, 2021 7:51 pm ... Lion pro rychlý modely ještě nejsou s potřebnou kapacitou a Ampérama.
Do šuplíku aut,cesták i buggy,jelikož mají relativně stejně velký plato,tak by tam podle rozměrů měly vejít Lipo 5000 mAh.Což by mohlo vyjít cca na 30 minut jízdy max.Pro tvý motory budou stačit aku s 35C,to je tvrdost aku,jak moc bude svižná.60C aku dá ještě o víc rychlosti a výdrže,ale zbytečně drahá.
Pokud má auto vydržet na dráze 30 minut, tak pokud máš baterky 5 Ah, je průměrný proud 10A. Takže tam lionky jsou naprosto v pohodě, ve špičkách 40A hravě zvládnou ( ale nezvládnou 100A pro 10 minutovou jízdu ). 30 minut na dráze pak není o závodě, ale o běžné pohodové jízdě. A kapacita je větší, jak těch 5000 mAh ( 5700-6000 mAh ). Sloučeno do jednoho příspěvku - rotruck
Ondras83
Nováček
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: čtv pro 29, 2011 12:00 am

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od Ondras83 »

Tak jsem objednal věci, já zvědav, jak to bude fungovat :) regulátory jsem vzal s větrákem, baterky 3800mAh, 15kg servo na řízení.

Děkuji všem za rady.
1:8 buggy spalovak Reely - zatim vse funguje, jak ma
do budoucna: 1:10 elektro onroad na rally (podvozek LRP, kastle Octavia WRC)
Ondras83
Nováček
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: čtv pro 29, 2011 12:00 am

Re: Dilema mezi podvozky

Příspěvek od Ondras83 »

Tak už jsme jezdili, nějak jsem neměl čas tady reagovat. Zjistil jsem, jak funguje ten pipak a taky to, že vybitou baterku odstaví regulátor a potom funguje jen zatáčení. Jak mi přijde kabel, musím baterky nabít a nejspíš budu mít zase otázky.
https://youtu.be/0VwkQDzVkzw
1:8 buggy spalovak Reely - zatim vse funguje, jak ma
do budoucna: 1:10 elektro onroad na rally (podvozek LRP, kastle Octavia WRC)
Odpovědět

Zpět na „SEKCE PRO NOVÁČKY !!!“