XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Vše o RC rally, podvozky, technika ...

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack, Jirkacbx

Uživatelský avatar
Itchy
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 26, 2014 10:43 pm
Bydliště: Přerov

XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Itchy »

Dobrý den,

snažně prosím o pomoc co se týče rally auta Tamiya XV-01! O co jde:

Auto jsem poskládal a z počátku měl problém s vytrimováním jízdy napřímo. Párkrát se mi také stalo, že se auto z ničeho nic zastavilo, nereagoval plyn ani otáčení kol a regulátor pípal. Původně jsem myslel, že je to signalizace vybité baterky, protože se to vždy stalo po nějaké celkem delší době ježdění a nepřikládal jsem tomu tedy pozornost. Navíc po výměně baterie pípání vždy okamžitě ustalo. Kamarád, který jezdí rally mi poradil, abych odstranil Tamiya servo saver ze stavebnice a na jeho místo dal přímo páku, která byla u serva. To jsem udělal a problém s neustálým ježděním do všech stran byl vyřešen, auto jsem vytrimoval a jezdí rovně. Okamžitě se však vyskytl další - během jízdy se auto z ničeho nic zastavilo, nereagovalo na vysílačku a regulátor pípal. Prakticky to, co se stalo dřív párkrát, se teď dělo vlastně u každé jízdy a někdy i chvíli poté, co jsem do auta dal nově nabitou baterii. Po odkrytování jsem viděl, jak regulátor i bliká, což by mělo znamenat, že nemá signál. Navíc LEDka na přijímači mrkala ve stejných kmitech, jak pobzučovalo servo. Když jsem prstem klepnul do předních kol, vše se jakoby "chytnulo", regulátor přestal pípat a blikat, LED na přijímači začala nastálo svítit a auto fungovalo. Vyměnil jsem tedy přijímač za tentýž typ, ale jiný kus. Zatím auto zkouším dva dny od výměny přijímače a závada s pípajícím regulátorem se neprojevila. Je tady ale další zádrhel - někdy, když auto zapnu, tak LED na novém přijímači sem tam úplně vypne a páka na servu se pomaličku a v mírných mezích sama pohybuje u středové polohy (plusmínus 1-2 mm), aniž bych jakkoliv sahal na řízení. Jak říkám, není to vždy, ale občas to je jasně vidět. Takže jednak si nejsem jistý, čím mohlo být to přerušovaní a pípání a jestli jsem to výměnou přijímače vyřešil a pak v čem je problém teď, že i nový přijímač OBČAS vypne a zase nahodí a že se páka na servu velmi pomaličku pohybuje u středové polohy.

Moje sestava je následující:
Šasi - XV-01
Motor - 540 ze stavebnice
Regulátor - Tamiya TEU-105BK
Přijímač: Spektrum SR310
Servo: Savox SC1251MG
Baterie: LRP LiPo 5200 mAh

Předem MOC děkuji za odpověď a případnou pomoc!
Yokomo BD7 2014 | Yokomo BD7RS | Yokomo GT | Tamiya XV-01 | Losi XXX-SCT
Uživatelský avatar
3p0
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1637
Registrován: čtv dub 01, 2010 7:36 am
Bydliště: Liberecko

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od 3p0 »

Podle všeho je chyba v kombinaci regulátoru a serva. Regulátor Tamiya TEU-105BK má vnitřní obvod BEC 6V/1A a servo Savox SC1251MG může mít v zablokovaném stavu odběr až 3A. Pak se může stát, že se přijímači nedostává dost energie a zahlásí ztrátu signálu.
V první řadě zkontroluj řízení na autě, když odpojíš servo, musí jít volně, jak bude někde drhnout, je to špatně.

Řešeních po elektrické stránce je několik:
1 - dát stabilizační kondenzátor do přijímače (ale nejsem si jist, zda to bude stačit)
2 - externí BEC min 6V/3A
3 - regulátor se silnějším BECem

Osobně jsem tuto kombinaci nezkoušel, ale když se dívám na parametry serva a regulátoru, nic jiného mne nenapadá :-)

A ještě poznámku, doplň si do profilu bydliště, alespoň přibližně. Můžeme tě pak na někoho odkázat, kdo bydlí v tvém okolí a mohl by ti pomoci :-)
Motto: Auto musí řvát a vypadat nasraně
http://3p0.rajce.idnes.cz/
Obrázek
Supiluliumas
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon lis 07, 2011 2:48 am

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Supiluliumas »

Já bych to viděl v podstatě stejně. Zkontrolovat volnost pohybu řízení a určitě přidat UBEC 6V/3A. Sám to tak na XV-cku mám. A i když to tím nebude, UBEC pomůže celému elektru. Servo pojede naplno. Přijímač pojede bez poklesu napětí a regulátoru se uleví. Na eBayu se dá pořídit do stovky a třeba na MZ-racing za 300. A je to potom poježděníčko.
Uživatelský avatar
Itchy
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 26, 2014 10:43 pm
Bydliště: Přerov

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Itchy »

MOC díky! Už jsem objednal UBEC a snad do víkendu přijde, abych mohl vylepšovat! :)
Yokomo BD7 2014 | Yokomo BD7RS | Yokomo GT | Tamiya XV-01 | Losi XXX-SCT
Uživatelský avatar
mkymky
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 559
Registrován: stř říj 24, 2007 3:18 pm
Bydliště: Brno - Žebětín
Kontaktovat uživatele:

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od mkymky »

pozn. akorat by to chtelo upravit nazev vlakna, protoze je matouci. XV-01 je jeden z nej podvozku na rally "out of box" a zminovany problem se ho vubec netyka ;-)
RC RALLY - rallybrno.cz - www.monkeyracing.cz
Uživatelský avatar
Itchy
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 26, 2014 10:43 pm
Bydliště: Přerov

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Itchy »

Ano, jedná se o jedno z nejlepších šasí na rally (ostatně proto jsem ho koupil :)) a můj problém se týká z větší části elektronických komponent, ale s tím out of box bych byl opatrnější. Třeba ten prvopočáteční zádrhel se servosaverem je prý u XV-01 chronicky známá věc. Nejde o žhavou novinku a proto se mi nelíbí, že to výrobce nechává tak. Jakožto nový majitel jsem z toho byl celkem rozladěn. Ještě jsem se nezmínil o tom, že mi na posledních závodech v poslední RZ vypadly obě přední poloosy na poměrně banální a ne příliš na terén náročné trati. Prý také bolístka XV-01 a jediné řešení = koupit zalomené = upgrade, investice a hlavně - nedojel jsem kvůli tomu závody :). Auto je sympatické, tiché a jízdní vlastnosti jsou super. Když ale uvážím, že jsem auto postavil 4/8, byl s ním 3x 30 minut venku za barákem a 1x na závodech a sečtu výše uvedené mouchy, tak pak je to spíš negativní zkušenost a titulek vlákna - bohužel - trefný. Nejsem expert, ale zas mám s čím srovnávat. Jezdím s pěti různými auty od různých výrobců, ale tolik nutných ladění a dodělávek aby to bylo opravdu bezva jsem s ostatními neměl. Možná mám smůlu na špatný kus, ale je to bohužel reálná zkušenost a myslím, že fórum je ideální místo, kde ji sdělit.
Yokomo BD7 2014 | Yokomo BD7RS | Yokomo GT | Tamiya XV-01 | Losi XXX-SCT
TG007
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 14, 2014 9:30 pm

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od TG007 »

Jelikož mám uvedený podvozek mohu ti odpovědět na tvé některé dotazy. To, že ti vypadly přední osy je dáno tím, že jsi to špatně složil, kdyby jsi to poskládal jak máš nemůže ti nikdy nic vypadnout tzn. že jsi tam nedal šroubky co fungují jako dorazy - podle mě. Jinak si myslím, že 12 dolarů za přední osy i s poštou není až tak hrozná investice http://banzaihobby.com/index.php?main_p ... &x=24&y=15 Pokud myslíš servosaverem (nějak nerozumím těm novým českým slovům :-) ) páku na servu tak tu originální jsem do nedávna jezdil a neměl jsem s tím sebemenší problém. Osobně jsem jezdil s tím jak jsem ho sestavil asi měsíc po betonu abych zjistil co a jak no a když jsem sjel úplně pneu tak jsem to pomalu předělával na rally. No a během té doby jsem neměl žádnou závadu až na ty sjeté pneu. Na rally jsou potřeba některé specifické úpravy, rally tak jak se jezdí tady je hodně specifické a reakce výrobce na některé bolístky asi nebude žádná. Pokud je podle tebe titulek vlákna trefný je to jen tvá věc, mě je to jedno, osobně si myslím, že by návod nebo možná i konstrukce podvozku víc blbuvzdorná aby ho bez problémů složil opravu každý kdo má problémy pochopit psaný text doplněný obrázky.
Uživatelský avatar
Itchy
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 26, 2014 10:43 pm
Bydliště: Přerov

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Itchy »

Jinak díky 3pO a Supilulimas!! UBEC od Foxy nainstalován, dvě zkušební jízdy na celou LiPolku 5200 a elektrika drží!! :text-thankyouyellow:
Yokomo BD7 2014 | Yokomo BD7RS | Yokomo GT | Tamiya XV-01 | Losi XXX-SCT
Uživatelský avatar
Itchy
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 26, 2014 10:43 pm
Bydliště: Přerov

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Itchy »

Pro TG007
Šasi je postaveno stoprocentně a po závodech znovu rozebráno a překontrolováno. XV-01 není stavba nejsnadnější, ale mám za sebou už i zakázkové projekty od Yokoma, kde jsou návody komplet v japonštině, krom čísel u technických parametrů, takže za nováčka se dovolím nepovažovat. Mnou popisovaný problém se servosaverem je skutečně potvrzená bolest součástky ze stavebnice XV-01 v kombinaci se servem od Savoxu a jak jsem již psal, bolest potvrzená i jinými uživateli. Máš-li jiné servo, pak jsi tento problém logicky nepoznal. Savoxy jsem montoval do Yokoma, Losi, HPI, Xraye a tohoto a problém jinde nenastal. Ještě podotýkám, že jsem vždy používal stavebnicové páky, nikdy ne originály od serva nebo jiné AL tuningovky, nicméně vždy to byly čisté páky, na rozdíl od skládačky od Tamiye. Dle mého názoru si je ale tohoto výrobce dobře vědom, protože pokud se podíváš na bok krabice, právě tyhle "tuningové" servosavery tam Tamiya nabízí, tuningové, v tomto případě jinými slovy - ZPEVNĚNÉ. Mluví o tom nejen hodně zkušenějších jezdců XV-01 u nás, ale řeší se to i venku na fórech, jako například zde: http://www.rctech.net/forum/electric-ro ... -a-26.html
Yokomo BD7 2014 | Yokomo BD7RS | Yokomo GT | Tamiya XV-01 | Losi XXX-SCT
Uživatelský avatar
Honza D
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5092
Registrován: ned srp 19, 2007 6:55 pm

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Honza D »

co se týká servosaveru, je to typická vc u všech levnějších Tamiyí.. holt je levnější hodit do stavebnice servosaver s plastovou "pružinkou", než dražší z kvalitnějších plastů... stejně tak u psích kostí vepředu, ostatní plasťáky mají stejný nebo horší problém... dělají to, aby si vydělali na náhradních dílech... Nutno říct, že to dělávají i jiní výrobci, Xray třeba na levnou T3 dával hliníkové poloosy dopředu..
Adding power makes you faster on the straights. Subtracting weight makes you faster everywhere. -Colin Chapman
Tamiya TB-03F4, Tumbrel MRR-1
Datsun 240Z, Ford Mustang Fastback rally, BMW M3 E30 Rally, Toyota GT86 rally
http://honza-d.rajce.idnes.cz/
TG007
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 14, 2014 9:30 pm

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od TG007 »

Itchy píše:Pro TG007
Šasi je postaveno stoprocentně a po závodech znovu rozebráno a překontrolováno. XV-01 není stavba nejsnadnější, ale mám za sebou už i zakázkové projekty od Yokoma, kde jsou návody komplet v japonštině, krom čísel u technických parametrů, takže za nováčka se dovolím nepovažovat. Mnou popisovaný problém se servosaverem je skutečně potvrzená bolest součástky ze stavebnice XV-01 v kombinaci se servem od Savoxu a jak jsem již psal, bolest potvrzená i jinými uživateli. Máš-li jiné servo, pak jsi tento problém logicky nepoznal. Savoxy jsem montoval do Yokoma, Losi, HPI, Xraye a tohoto a problém jinde nenastal. Ještě podotýkám, že jsem vždy používal stavebnicové páky, nikdy ne originály od serva nebo jiné AL tuningovky, nicméně vždy to byly čisté páky, na rozdíl od skládačky od Tamiye. Dle mého názoru si je ale tohoto výrobce dobře vědom, protože pokud se podíváš na bok krabice, právě tyhle "tuningové" servosavery tam Tamiya nabízí, tuningové, v tomto případě jinými slovy - ZPEVNĚNÉ. Mluví o tom nejen hodně zkušenějších jezdců XV-01 u nás, ale řeší se to i venku na fórech, jako například zde: http://www.rctech.net/forum/electric-ro ... -a-26.html
Ahoj, omlouvám se za arogantní tón, který jsem zvolil k odpovědi. Psal jsem to v rychlosti a tak jak myšlenky přicházeli. Já jsem naopak začátečník v autech. To co popisuješ o tom jsem věděl už před koupí a diskuze tady i v zahraničí jsem pročetl. Proto mě překvapilo, že jsi se vydal na závody s nepřipraveným autem, jelikož to co se ti stalo je tam mnohokrát popisováno. Možná náš rozdílný pohled na stejnou věc je daný tím, že ty máš jak zkušený jiný pohled na věc než já jako začátečník. Já jsem vlastně první měsíc jen zkoušel různá nastavení geometrie a zvykal si na řízení auta. Proto si stojím za tím, že pokud ho smontuješ jak máš jezdit se s tím dá. Bohužel na rally jak se jezdí tady to není, věděl jsem to proto jsem zároveň s autem objednal díly, které budu potřebovat na přestavbu.
Musím končit, opět to po sobě nečtu.
Supiluliumas
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon lis 07, 2011 2:48 am

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Supiluliumas »

Tak to jsem rád že to fičí.
Honza Mizerák
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 21
Registrován: stř čer 04, 2014 6:01 am

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Honza Mizerák »

Zdravím. Potřeboval bych taky radu. Mám ten samý problém. 2x až 3x zatočím a nevrátí se to zpět do vytrimované polohy. Jak jsem již výše četl, chyba bude asi ve volbě regulátoru http://www.rcauta.cz/zbozi/7068/Robitro ... -2-17T.htm a serva http://emotors.cz/serva/5612-fs0005-mic ... c-1kg.html . Můžete mi poradit jak problém vyřešit? Popřípadě jaký náhradní regulátor mi můžete doporučit? Motor http://www.rcauta.cz/zbozi/7147/LRP-V10-SPEC5-17x2.htm
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11517
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Jirkacbx »

Honza : Stačí dokoupit externí BEC 3A nebo silnější.
A pokud jiný regl,tak s BEC aspon 3A.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Honza Mizerák
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 21
Registrován: stř čer 04, 2014 6:01 am

Re: XV-01 - problém vedle druhého - POMOC :(

Příspěvek od Honza Mizerák »

Děkuji za pomoc. Mohl by jste mi nějáký doporučit?
Odpovědět

Zpět na „RALLY“