Levné pneu ze silikonu

Tutoriály aneb navody na výrobu něčeho

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack, Jirkacbx

Odpovědět
cerv
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 02, 2011 8:55 pm
Bydliště: Pelhřimov

Levné pneu ze silikonu

Příspěvek od cerv »

V jednom tématu jsem popisoval návod, jak vyrobit pneu ze silikonu.Byl jsem požádán, abych tento postup zařadil do návodu.
Tak tedy, tady je.
Kdysi jsem stavěl OT 64 Skot podle plánu modelář. Potýkal jsem se s výrobou pneu,
až jsem kdesi vyčetl postup, jak je vyrobit z černého silikonu, který se běžně koupí v kartuši v drogérii.
Postup je jednoduchý ale trochu zdlouhavý. nic méně funguje.
Tedy, z originálního plastového pneu si vytvoříme pozitivní formu. Jednu polovinu výšky pneu zalijeme
dobře vymíchanou sádrou bez vzduchových bublin a necháme ztvrdout. Pak necháme sádru dokonale vyschnout.
Nesmí tam být ani kapička vlhkosti. Vyjmeme pozitiv, na jemném smirku zabrousíme dělící rovinu, zbavíme prachu.
Běžný postup,který každý zná. Teď ale to důležité. V plechovce (starý kastrol ap.) rozehřejeme parafín (pravý parafín). Ten musí být
v konzistenci vody. Bacha na teplotu, může zahořet. Polovinu sádrové formy ponoříme do parafinu tak dlouho, dokud
bude ze sádry unikat vzduch - tvoří se pěna. Vyndáme a necháme úplně zchladnout.
Do formy opět vložíme pozitiv, zalejeme sádrou druhou polovinu a celý postup opakujeme u druhé poloviny.
Pak už stačí do kažhé poloviny natlačit silokon z kartuše s mírným přesahem a obě poloviny k sobě přitlačit.
No a pak už jen čekáme, až silikon zvulkanizuje. Podle velikosti pneu někdy i 14 dnů.
Pneu vypadá velice pěkně, za jízdy se svou měkostí lehce promačkuje a navozuje pocit pneumatiky nafoukané vzduchem.
Pozn: forma vyrobená z něčeho jiného než ze sádry a napuštěného parafinu nefunguje. silikon v ní nezvulkanizuje. Ověřeno na formě z
epox. a polyester. pryskyřic. Ty jsou vhodné pro Lukopren - tedy 2 složkové hmoty. Proč tomu tak je,nevím.
A nakonec ještě foto vyrobené pneu pro OT. Jako pozitiv posloužila plastová pneu z hračky traktoru.
Přílohy
G0273.jpg
G0272.jpg
vitRCCarKratochvil
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 140
Registrován: ned dub 14, 2013 9:19 pm

Re: Levné pneu ze silikonu

Příspěvek od vitRCCarKratochvil »

A nakolik asi vyjdou náklady?za sádru atd..?A jakou mají výdrž?
Odpovědět

Zpět na „Tutoriály ( NÁVODY )“